Amazon FBA Kargolarınız İçin Lojistik ve Yazılım Desteği

13-02-2023 12:44'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 04-09-2023 13:16

Amazon FBA Kargolarınız İçin Lojistik ve Yazılım Desteği

Amazon FBA kargo gönderim aşaması için büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra aynı zamanda depolama, müşteri hizmetleri ve etiketleme ile barkodu konusunda da hizmet sağlamaktadır. Yani yalnızca kargo değil lojistik faaliyetlerin tümü için önemli bir adım atmayı başarmıştır. Ki ek olarak Amazon FBA dünya genelinde tüm pazaryerleri için kullanılabilecek bir hizmet ağı sunduğundan her geçen gün daha da büyüyen ve iş ortaklarına da büyüme şansı tanıyan bir araca dönüşmüştür.
 
Yapılan istatistikî araştırmalar gösteriyor ki Amerika’da mevcut Amazon satıcılarından her dördünden üçü Amazon FBA ile çalışıyor. Bu hem hızlı teslimat, hem de daha uygun fiyatlandırma ve depolama gibi maliyetli işlemlerin üstlenilmesiyle doğrudan alakalıdır. 
 
Bunu lojistik ve yazılım desteği olarak Amazon tüm satıcılarına sunuyor ve dünya genelini kapsayan bir lojistik ağ yaratmış oluyor. Anlaşmalı olduğu üçüncü taraf lojistik firmalarının yanı sıra 175’in üzerinde ülkede aktif depoları bulunuyor. Bunlar aynı zamanda etkin bir operasyon merkezi olarak teslimatlar için kullanılıyor. 
 
Amazon FBA yazılım desteği o kadar üst düzey bir seviyeye ulaşmış durumda ki birkaç tıkla tüm ürünlerinizin satışa hazır hale gelmesini, depoya gönderim sonrasında da tüm teslimat işlemlerinin Amazon tarafından yürütülmesini sağlayabiliyorsunuz. Basitleştirilmiş bir ara yüz ve aynı zamanda operasyon açısından etkin bir performans söz konusu olduğundan müşteri memnuniyeti de hat safhaya çıkmış oluyor. Tabii ki bunun dışında da farklı lojistik şirketlerinin Amazon entegrasyon programları yazılım açısından müthiş bir destek sunabiliyor. 
 

Yurtdışı Pazaryeri Kargo Gönderimi ve Depolama Hizmeti

Amazon FBA depolama hizmeti özellikle Amazon satıcılarının bu büyük pazarda elini kolaylaştıran bir sisteme dönüşüyor. Ancak yanlış bilinen bir detayı düzeltmek gerekiyor. E-ihracat yapan ve belli bir noktadan tüm dünyaya satış gerçekleştiren herkesin pek çok pazaryerinde satış yapması mümkündür. Bu aşamada depolama hizmeti ve gönderi hizmeti yalnızca Amazon özelinde önemli olmuyor.
 
Tüm pazaryerlerinde en hızlı şekilde ve en güvenli biçimde kargoların alıcı tarafa ulaştırılması önem arz ediyor. Amazon depoları yurtdışı siparişi olan tüm satıcıların farklı pazaryerleri için de kullanabildiği bir merkeze dönüşüyor. Verilen hizmetin Amazon özelinde olmaması satıcılara daha farklı bir avantaj sunmuş oluyor.
 
Basit bir şekilde Amazon üzerinden gelen siparişler için sunulan tüm avantajları diğer kaynaklardan edinilmiş müşteriler üzerinden de kullanma özgürlüğü doğuyor. Bu alternatif bir e-ticaret platformu, markaya ya da ürüne bağlı bir özel satış sitesi, kişisel satış sitesi veya aracı satış ağları olabiliyor. 
 
Tıpkı Amazon satışlarında olduğu gibi siz ürünlerinizin listesini Amazon ile paylaşıyorsunuz ve barkodu dâhilinde tüm ürünleri depolama hizmetine dâhil ediyorsunuz. Akabinde paketleme, gönderi, sipariş takibi gibi aşamalar Amazon deposu tarafından üstleniliyor. Dünyanın her noktasına hızlı şekilde siparişlerinizi ulaştırmak mümkün olurken bunu en uygun gider maliyetleriyle gerçekleştirerek satışlarınızı katlama şansını yakalıyorsunuz. 
 

Amazon FBA Kargo Ücreti Hesaplama

Sabit bir biçimde Amazon FBA kargo ücreti hesaplaması yapmak mümkün değildir. Bunun için belirlenmiş bir dizi standarttan söz etmek gerekir. Bir ürünün lojistik maliyetini belirleyen temel unsurlar ürünün boyutları ve ağırlığıdır. Buna ek olarak ise paketleme hacmini hesaba katmak gerekir. Amazon depoları ürüne parametrik olarak en uygun olan koli seçeneğini tercih ederek bu aşamada büyük avantajlar sağlayabiliyor. 
 
Ki satıcılar kendi üçüncü taraf lojistik şirketleriyle çalıştıklarında kargo maliyetlerinde yaşadıkları sorunları genellikle paketleme aşamasından yaşıyorlar. Amazon FBA avantajları arasında da bu önemli bir etkiye sahip. Eğer ki Amazon kargo hesaplama aracını kullanmak istenince bilmeniz gereken üç ana unsur şu olacaktır.
• Ürünün boyutları
• Ürünün büyüklüğü
• Ürünün ağırlığı
 
Burada ağırlık ve büyüklük aşamalarını kargo aşamasına geçerken içerisine girdiği kutu dâhilinde düşünmek gerekir. Amazon FBA kargo ücreti için ürünleri standart ürün ve büyük ürün olarak iki ana gruba ayırıyor. Aynı zamanda tüm dünyada lojistik aşamasında karşımıza çıkan zarf usulü gönderilere de rastlamak mümkün.
 
Örneğin bir hafıza kartı ya da bir USB bellek gibi ufak çaplı ürünler zarf ya da belge formunda koli paketlemesine maruz kalmadan gönderilebiliyor. Hem hafif olduklarından hem de boyut olarak az yer kapladıklarından uygun fiyatlarla karşılaşılabiliyor.
 
Ağırlık önemli bir faktör olduğundan dolayı ürünün ağırlığı ve paket boyutlarına göre belirlenmiş standartlara bağlı olarak standart ya da büyük paket sınıfında ücretlendirme yapılabiliyor. Ancak temelde Amazon FBA kargo fiyatları diğer standartlarla kıyaslandığında çok daha uygun görünüyor diyebiliriz. 
 

Amazon FBA Amerika Kargo Ücreti

Amazon FBA Amerika kargo fiyatları ile ilgili net bir çizelgeye erişmek mümkün değil. Bunun temel sebebi ise gönderilecek olan ürünün boyutlarının, ağırlığının ve büyüklüğünün net olarak bilinemiyor oluşudur. Amerika’ya gönderilecek olan bir SD Kart ile mini fırının kargo ücreti haliyle aynı olmayacaktır. Buna ek olarak aynı boyutlarda fakat farklı ağırlıklarda olan iki ürün için de aynı kargo ücretlendirmesi söz konusu değildir.
 
İşte bu yüzden Amazon FBA Amerika kargo ücreti için ürün olarak bir standart oluşturmak gerekir. Satış öncesinde de bunu hem depolama maliyeti hem de kargo maliyeti açısından hesaplamak mümkündür. Hali hazırda Amazon FBA fiyatlandırmaları standart gönderi ve büyük gönderi olarak iki ana gruba ayrılmıştır. 
 
Bu gönderilerin hem boyutlandırma hem de ağırlık açısından belirli standartlar aralığında olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla Amazon Amerika kargo ücretleri için ürün belirlenmeli, sonrasında fiyatlandırma için seçeneklere bakmalıyız. Amazon FBA Amerika kargo gönderimi direkt olarak depodan yapıldığında son derece hızlı gerçekleşir. Öyle ki sipariş sonrasında birkaç günlük süreçte Amazon alıcıya ürünü teslim etmek üzere kurgulanmış bir hizmet disiplinine sahiptir. 
 
Burada Amazon’da Amerika’ya kargo göndermek isterken dikkat edilmesi gereken kuralları da hesaba katmak gerekiyor. Özellikle günümüzde yasaklı ürünler, ithalatı illegal ürünler ve benzeri mevzuatlara aykırı gönderimler çokça denenebiliyor. Fakat bunların gümrük aşamasını geçemeyecekler aşikâr. 
 

Amazon FBA Gümrük Vergisi

Vergilendirme kuralları dünyanın her noktasında farklı mevzuatlara göre düzenleniyor. Türkiye bu noktada oldukça katı kurallara tabii olduğundan pek çok e-ticaret yapan kişi ve firma vergilendirme ile ilgili detayları sorguluyor. Öncelikli olarak Amazon FBA gümrük vergisi noktasında tabii ki bir çözüm yolu olamıyor. Hatta bunu hem alış hem de satış aşamasında yaşamak mümkün. 
 
Örneğin global bir satış ağı olan Amazon’un Türkiye dışında var olan bir sitesinden sipariş vermeniz durumunda size ulaşan ürüne gümrük vergisi çıkabiliyor. Bu durum tabii ki karşı taraf için de geçerliliğini koruyor. Satıcı konumu Türkiye olduğunda, siz ürünü yurtdışına sattığınızda gümrük vergisine tabii olabiliyorsunuz. 
 
Bunun haricinde vergilendirme ile ilgili en önemli kalemlerin başında tabii ki doğru beyan geliyor. Eğer fatura edilmiş miktar ile ürün miktarı arasında bir fark yoksa mevzuata uygun şekilde gümrük personelinin yansıttığı vergi dilimi ödeniyor. Tutarlar birbiriyle uyumlu değilse ve gümrükleme işlemleri esnasında bu detay göz önünde bulundurulursa hem daha yüksek meblağlar üzerinden vergilendirme yapılıyor, hem de daha büyük yükümlülüklerle karşılaşılabiliyor.
 
Amazon’da satış yaparken vergilendirme noktasında kazanç üzerinden de vergi sorunları doğabiliyor. Bunun için şahıs olarak satış yapmaktan ziyade bir şahıs şirketi kurarak firma olup satış yapmak daha makul bir seçenek olacaktır. Hem profesyonel bir Amazon satıcı hesabıyla daha etkin satış grafiklerine ulaşabilirsiniz, hem de mevzuata uygun şekilde vergi levhanız olabilir. 
 
Ürünleri aldığınız noktadan temin edeceğiniz faturalar Amazon tarafından zaten talep edilebilir. İlgili Amazon kesintilerini, masrafları çıkararak sonrasında kalan meblağ ile gelir beyanında bulunmanız halinde buna dair vergilendirmeye tabii olursunuz. İleride yaşanacak denetim ve ortaya çıkacak yüksek vergi cezalarından kurtulabilmek adına vergi beyanı önemli bir unsurdur. 
 

Amazon Satıcı Kargo Anlaşması 2023

Amazon satıcı kargo anlaşması 2023 yılında e-ticaretin çok daha büyüyeceğinin sinyallerini vermeye devam ediyor. Özellikle e-ihracat yapmayı düşünenlerin minimum masraf ile kâr miktarını arttırmaya yönelik girişimleri devam ediyor. Bu bağlamda mühim olan noktalardan birisi de tabii ki yapacağınız kargo anlaşmaları ve sözleşmeler oluyor. Mesela Amazon satış ortaklığında çok önemli bir adım atarak yeni ürün programını tanıttı. 
 
Buna göre Amazon yeni ürün programı sayesinde neredeyse çok az bir masraf ile Amazon FBA aracılığıyla tüm dünyaya satış gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada eski olarak addedilen ve hatta geçen yıla kadar hayatımızda olan Amazon lojistik ücretleriyle kıyaslandığında bazı avantajlar dikkat çekiyor.
 
Amazon yeni ürün programı 2023 yılında satıcılara şu avantajları sağlıyor.
• Aylık depolama ücreti için 30 gün boyunca herhangi bir ücret talebi bulunmuyor.
• Ürünlerin satış sonrasında iade olarak gelmesi durumunda ürünün kaldırılma ücreti, satıcıya iadesi veya imhası için ekstra bir talepte bulunulmuyor. İki ürün için bu durum geçerliliğini koruyor.
• Her dönem için 2 iade işleminde ekstra geri gönderim masrafları yansımıyor. 
 
Bu avantajlar göz önüne alındığında eskiden bunlar için ödenen tutarlar standart olarak aynı ölçülerde bir ürün temel alındığında şöyle listelenebiliyordu.
• 30 gün boyunca listelenecek olan ve depolanacak bir ürün için 7,5 TL dolaylarında bir ücret. 
• Eğer iki ürünün iadesi sonrasında listeden ve dökümden kaldırılması, iade alınması veya imha edilmesi durumunda 2,80 TL ücret. 
• İade işlemlerinde iki ürüne kadar ekstra geri gönderim masrafı eskiden de ücretsiz olarak sunuluyordu. 
 
Bu durumda Amazon FBA kargo anlaşması 2023 yılında çok daha olumlu sinyaller veriyor. Satıcıların kârlılığını daha da arttırabilecek, FBA tarafından sunulan tüm avantajların daha da öne çıkarılabileceği bir ortam yaratılıyor. 
 

Amazon FBA Kargo Gönderme

Amazon FBA kargo gönderimi en hızlı şekilde alıcıya ulaştırılan ürünler demektir. Satıcı ürünlerini aktif olan Amazon depolarına gönderdiği için Amazon üzerinden verilmiş olan siparişlerde satıcının herhangi bir aksiyon almasına gerek kalmaz. Amazon tüm süreci yönetir ve profesyonel bir biçimde koordine eder.
 
Depolardan çıkan ürünler aracı lojistik firmalarla beraber en hızlı şekilde hedef ülkeye, hedef şehre ve adrese teslim edilir. Bu sürecin yönetiminin böylesine büyük bir yazılım desteğiyle günümüze kadar gelmesi dışında en uygun fiyatlarla tabana yayılmış olması da önem arz ediyor. Çünkü hem satıcıların kârlılığı artıyor hem de alıcı taraf için daha düşük maliyetler, daha hızlı bir teslimat süreci gerçekleştiriliyor.
 
Amazon FBA kargo nasıl gönderilir diyenler için öncelikle satıcının ürünlerinin döküm listesini Amazon deposuna sunması gerekiyor. Ardından paketleme, depolama, etiketleme gibi hizmetleri de içerisine alan Full Fillment by Amazon hizmetinin bir parçası haline geliyorsunuz. Siz bir şey yapmasanız dahi satış sonrasında Amazon deposundan ürününüz en hızlı, en güvenli ve en ucuz şekilde alıcıya iletiliyor. 

Did you find the answer to the question you were looking for?

Her türlü kırılacak malzemenizi özenle paketleyerek hasar görmesini ve her bir kenarına yaptığımız etiketler paketinizin kaybolmasını önlüyoruz. Titiz operasyon çalışmamız neticesinde Fast Express olarak güvenilirlik bizim için en önemli noktadır. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/
Yurtdışı kargo gönderileri hesaplama yapılırken, hacim veya ağırlık bilgisinden hangisi yüksek ise yüksek olan dikkate alınarak fiyatlandırma yapılır. Hacim hesaplanırken en, boy, yükseklik cm olarak birbiri ile çarpılıp 5000 olan hacim hesaplama rakamına bölünür çıkan rakam ilgili paketin hacim olarak fiyatlandırılacağı kg karşılığını vermiş olur aynı paket için kendi kg ağırlığı da tartılır hangisi büyük ise bu ağırlık dikkate alınarak fiyatlandırma ilgili ağırlık üzerinden yapılır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

CUSTOMER SERVICELIVE SUPPORTWHATSAPP