EORI Numarası Nedir?

25-03-2023 10:54'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 27-03-2023 17:19

EORI Numarası Nedir?

AB ve İngiltere'de bulunan gümrük makamları tarafından kullanılmakta olan EORI numarası benzersiz tanımlama numaralarından oluşmaktadır. Ekonomik operatörler kayıt ve kimlik numarası olarak bilinen EORI Avrupa Birliğinin tamamında geçerli olacak şekilde kullanılmaktadır. Ekonomik operatörler ya da gerçek kişilere bir üye ülkenin yetkili gümrük idaresi tarafından verilen numaradır. Gümrük işlemlerinde ve bir gümrük yetkilisi ile yapılacak olan tüm iletişimlerde de bu numara kullanılmaktadır. 
Topluluk gümrük belgesine girmekte olan bölgeden ayrılan her türlü eşya için tüm bilgilerin izlenmesinde bu numaranın kullanılması önemli ve gereklidir. EORI numarasının uygulanmasına ise AB gümrük mevzuatında emniyet ve de güvenlik önlemlerine ilişkin olarak yapılan düzenlemeler gereğince bu numara kullanılmaya başlanmıştır. 1 Temmuz 2009 tarihinden başlamak kaydıyla bugüne kadar hala kullanılmakta olan bir numaradır. Bu sistem ile kişiler gümrük işlemlerini daha kolay şekilde halletmektedir. Bu yüzden de güvenliğin sağlanması adına EORI numarası alınarak kullanılmalıdır. 
Tüm ticaret erbapları yani ticaretin içinde bulunmakta olan kişilerin bu numarayı almaları gerekmektedir. Özelikle de ticaret ile uğraşmakta olan taşıyıcı konumundaki kişilerin bu numarayı temin etmeleri gerekmektedir. AB gümrük bölgesinde yerleşik olmayan operatörlerin de aynı şekilde bu numarayı bulundurması gerekmektedir. Taşımacılar, ithalatçılar ve ihracatçılar da bu numaranın bulundurulması önem arz eder. AB ülkelerinde kişilerin faaliyette bulunmasından önce başvuru yapılmamışsa gümrük işlemleri yapıldığı anda da EORI başvurusunun yapılması mümkün olmaktadır. 
Kişilerin AB ülkelerinde faaliyette bulunmalarından önce planlanmakta olan faaliyetin yapılmasının hemen öncesinde de bu numaranın alınması için başvurunun yapılması gerekir. EORI numarasının bir kereye mahsus olarak alınması ve kişilerin bu numara ile tüm gümrük işlemlerini yapacaklarını bilmeleri numaranın ne kadar uzun süreli kullanım sunduğumun da göstergesidir. EORI numarası bu nedenle bir kez alınmakta v kişilerin bu numarayı gümrük işlemlerinde kullanmaları gayet mümkün olmaktadır. 
İlgili ülke tarafından bu numara kaydedilmekte olduğu için merkezi sisteme kaydedilecek olan bu numara ile tüm AB ülkelerinde geçerli olacak şekilde bu numara kullanılmaktadır. İşletmeler ve kişiler tüm gümrük işlemleri için bu numarayı kullanmakta ve tekrar olarak bu numarayı almaya gerek kalmadan bir kez alıp istedikleri kadar kullanabilmektedir. Hem bu numaranın sisteme kaydedilmesi hem de orda artık numaranın kişiye özel olarak verilmesi açısından numaranın yeniden alınması gerekmemektedir. Uluslararası bir ticarette kişinin ya da şirketin kimliğinin tanımlanması için bu numaranın alınması gerekir. 
Kişilerin işlerini daha rahat ve güvenilir şekilde halledebilmeleri ve pratik şekilde çözümlemeleri için bu numaranın alınması gerekir. Üstelik numaranın alınması da zor ya da karmaşık olmadığı için de kişiler bunu en basit ve kolay haliyle halledebilirler. EORI numarasının alınması için birtakım unsurların bilinmesi ve kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. EORI numarası alınması için kişilerin başvuru yapması ve bunun için gerekli olan adımları atarak numarayı almaları gerekir. Numara alınması sonrasında da kişiler istedikleri şekilde bu numarayı gümrük işlemlerinde kullanabilirler.
 

EORI Numarası Nasıl Alınır? 

EORI numarası almak için gerekli evraklar bulunmakta ve kişilerin bu numarayı alması için gerekli olan yetkili yerlere bu evraklar ile başvuru oluşturması gerekmektedir. Kişi ya da kuruluşların EORI numarasını almaları tamamen onların yapmakta oldukları işlerine avantaj ve fayda sağlayacağından gümrük işlemlerinde kişilerin bu numara ile işlerini halletmeleri sağlanmaktadır. Bu nedenle kişiler bu numarayı alarak gümrük işlemlerinde sorun yaşamadan en pratik şekilde işlerini halledebilirler. 
EORI numarasının alınması için kişilerin AB üyesi olan ülkelere giriş yaptıkları gümrük il başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru formu, kimlik ve pasaport ile yapılmakta olan bu işlemde kişiler ücretsiz olarak EORI numarasını temin edebilirler. Hem bu kadar hızlı şekilde halledilmesi hem de oldukça pratik yollarla çözülmesi açısından da zaman almayan bu numarayı şirketler ya da firmalar hızlı şekilde alabilirler. Gümrük EORI numarası alınması durumunda insanların gümrüklere giriş çıkışları daha kolay ve hızlı şekilde halledilmektedir. 
Numara almak için başvurularda işletmeler için ticaret odasından alınacak olan belgenin kişilerde bulundurulması gerekir. Kayıt için gerekli olan tüm belgeler ve evraklar onaylı bir tercüme ile ilgili olan ülkenin makamlarına iletilmektedir. Bu aşamanın bitmesinin ardından ise ticaret işlemlerinde kişiler vakit kaybı yaşamadan gümrüklerden geçebilir ve istedikleri zaman gümrük işlerini en hızlı şekilde halledebilir. Tek bir sefere mahsus şekilde alınmakta olan belge ilgili makamlardan ücretsiz şekilde temin edilir.  
 

EORI Numarası Sorgulama 

EORI numarası sorgulama belirli, işlemler ve online adımlar sayesinde yapılmakta ve kişilerin en kısa sürede yanıt almalarını ve numarayı görmelerini sağlamaktadır. Kişilerin oldukça işine yaramakta olan ve özellikle ticaret işi ile ilgilenenler için önem arz etmekte olan EORI numarası kişilerin gümrükten geçmeleri konusunda son derece yardımcı olarak hızlı ve zaman kaybı yaşamadan gümrük giriş çıkışlarını halletmelerini sağlamaktadır. Bundan dolayı bu kadar gerekli ve işe yarayan bu numaranın alınması için kişilerin başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. 
Gümrük makamlarından elde edilmekte ve temin edilmekte olan bu numaranın sorgulama işlemi de ülkeye ait olan gümrük web sitesinden yapılması mümkündür. Bu yüzden kişiler ilgili ülkenin web sitesine girerek burada arama motorunda EORI numarasını sorgulayabilirler. Hem hızlı şekilde yanıt alınması hem de kişilerin illerinin daha iyi şekilde halletmeleri adına bu numaranın varlığı önemlidir. Bu nedenle kişiler ticarette kullanılmak üzere ve ticari bir amaç taşımakta olan bu numarayı hem elde edebilir hem sorgulayabilirler.
EORI numarası sorgulama işlemi bu kadar basit ve kolay olduğu için istedikleri zaman kişilerin bu işlemi yapmaları son derece mümkün olur. Bu numaranın ticari faturaya da eklenmesi gerekli olduğu için numaranın alınması ve de sorgulanması oldukça önem arz eder. Bu nedenle kişilerin gümrük işlemlerinde ticari işlerini son derece kolay hale getirmekte olan bu numaranın varlığı kişilere oldukça fazla avantaj ve de yarar sağlamaktadır. Tüm AB ülkelerinde de geçerliliği olan ve kişiler tarafından kullanılması son derece muhtemel olan bu numaranın en iyi şekilde öğrenilebilmesi ve bu sayede faturaya da yansıtılması için EORI numarası sorgulama yapılması gerekmektedir. 
Kişilerin bu numara ile ticaret hayatları daha kolay bir hal almaya başlamakta olduğu için gümrük giriş ve çıkışlarında kişilerden bu numaranın talep edilmesi ve işlerin daha fazlam uzamaması da kişilerin işlerini en kısa sürede halletmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle numaranın sorgulanıp kullanıma başlanması ticari amaçlı olarak birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir. 
EORI numarası sorgulama bu şekilde yapılmakta ve kişilerin istedikleri zaman gümrük web sitesine girmeleri ile mümkün olmaktadır. Hem daha kısa şekilde yapılması hem de oldukça kolay olması sayesinde bu numarayı alması gereken herkes bu siteler üzerinden işlemlerini hallederek sorgulama yapabilir. Fakat belirtmek gerekir ki her ülkenin kendi gümrük web sitesine girerek buradan sorgulama yapılması ve bu sayede kişilerin EORI numarasını öğrenmeleri gerekmektedir. 

EORI Numarası Almak İçin Gerekli Evraklar 

EORI numarası almak için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra kişiler en hızlı ve pratik şekilde istedikleri zaman EORI numaralarını alabilirler. Bu nedenle kişiler numaranın alınmasını sağlamak için örneğin Türk firması ise EORI numarası için AB’ye giriş yapılacak olan ilk sınır gümrük ülkesine gidilerek başvuruda bulunmaktadır. Ancak kişiler bu gümrük yerlerine gitmeden önce internet üzerinden ülkenin gümrük sitesini ziyaret ederek buradaki başvuru formunu doldurmalıdır. Başvurunun yapılması adına da başvuru yapacak olan kişiler başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli evraklarla gümrüğe gitmelidirler. 
Kişilerin bir pasaport ve kimlik belgesi ile birlikte gümrüğe başvurulmalıdır. EORI numarasına başvuran kişiler kendi ülkelerinde bulunan ticaret odasından belge ya da gerçek kişiyseler geçerli şekilde pasaport sunmalıdırlar. Kayıt yaptırılması ve EORI numarasının alınması için belgeler ve kayıt işlemlerinin eksiksiz şekilde yapılması adına gümrüğün yerinin bulunduğu ülkenin dilinden olan onaylı tercüme de bu belgeler ile birlikte sunulmalıdır. Bu sayede kişiler tüm işlemleri halletmiş olacağı ve EORI numarası almak için gerekli evraklar sunulacağı için numarayı alıp kullanabilirler. 
İhracatçılarımız AB gümrüklerinde gümrükleme işlemlerini kendileri yerine getirmekteyse EORI numarasının kesinlikle alınması gerekmektedir. Aksi halde ihracatçıların EORI numaralarının alınması gerekmemektedir. Genellikle AB gümrüklerinde işlem yapmakta olan nakliyeci firmalar bu numarayı almaktadır. EORI numarasının bir AB ülkesinden alınmasından sonra diğer AB ülkelerinden de alınmasına gerek kalmamaktadır. AB ülkesi olmayan ülke firmaları eğer AB gümrüğünde işlem yapmaktaysa ürün ihracatında ürünler AB gümrüklerine ulaşmadan hemen önce AB gümrüklerine elektronik ortamda giriş özet beyanının gönderilmesi gerekir. 
Gümrük işlemlerinde gerekli olan ve kişiler açısından önem arz eden bu numara ile beraber ticaret için gerekli her durum için EORI numarasının alınması zorunludur. Kişilerin tüm aşamalı şekilde gerçekleştirmeleri gereken işlemlerden sonra adımların bitmesi ile birlikte EORI numarası alınabilir. Bundan dolayı kişiler EORI numarası almak için gerekli evraklar ile ilgili makama giderek başvurusunu oluşturabilir. Bu sayede en hızlı ve uğraşmadan pratik şekilde numaranın alınması mümkündür. 

Gümrük EORI Numarası Nedir?

Gümrük EORI numarası almak ve bunu en etkili şekilde kullanmak için kişilerin belirli adımları eksiksiz olarak hazırladıkları belgelerle başvuruda bulunmaları gerekir. Gümrük makamları tarafından kullanılmakta olan bu numara sayesinde kişilerin AB gümrüklerine giriş çıkışları daha kolay olmakta ve en iyi şekilde zaman kaybetmeden gümrük işlerini halletmeleri sağlanmaktadır. Bu yüzden kişilerin ticaretle uğraşmaları ve AB ülkelerine mallarını, ürünlerini götürmeleri ve AB’de ticarette bulunmaları halinde kişiler bu numarayı bulundurmak zorundadır. 
Bu numaranın varlığı kişilerin gümrük için güven oluşturmasını ve sadece bu numarayı belirterek giriş çıkış yapmalarını sağladığı için kişilerin ticari hayatlarında bu numarayı temin etmeleri önem arz eder. Hem ticari hayatın daha güvenilir bir hale gelmesi hem de gümrük açısında güven oluşturulması için kişilerin EORI numarasını almaları gerekir. Bu yüzden en basit ve pratik başvuru süreçleri ile kişilerin bu numarayı almasında fayda vardır. 
Gümrük EORI numarası ile kişilerin gümrük işlemlerinde ve ticaretlerini en kaliteli şekilde sağlamaları üzerine alınmasında fayda vardır. Bu yüzden kişiler gümrük giriş çıkışlarında daha kolay şekilde işlemlerini halletmek adına kullanmakta oldukları bu numara Gümrük numarası olarak bilinir. Bundan dolayı her türlü kolaylığı ve güveni sunmakta olan bu numaranın varlığı sayesinde kişiler AB bünyesindeki gümrüklerde sorunsuz şekilde giriş ve çıkışlarını sağlayabilirler. 

EORI Numarası Neden Alınır?

Gümrük EORI numarası firmaların giriş yapmakta oldukları ülkelerin gümrüklerinde kullanılmak üzere gereklidir. Bundan dolayı kişiler bu numarayı alarak ticari amaçlı olarak kullanıp gümrüklerdeki giriş çıkışlarını daha kolay hale getirebilirler. İhracat ve ithalat gibi nakliyecilik süreçlerinde kişilerin en çok ihtiyacı olan ve işine yaramakta olan bu numara ile kişiler gümrük işlemlerinde daha rahat hareket edebilmekte ve işlerini kolaylaştırabilmektedir. Bu nedenle ticari işlemlerde oldukça kullanışlı olan ve herkesin kaydının bulunması gereken bu numara ile işlemler uygun ve usulüne göre işleyebilmektedir. 
EORI numarasının alınması için de gidilmesi gereken yer olarak ise firmaların AB üyesi olan ülkelere giriş çıkış yaptıkları gümrüklere gitmesi gerekmektedir. Bu gümrüklere gidilmesi halinde kişiler en pratik şekilde buradan EORI numarasını alarak kullanmaya başlayabilirler. Pasaport, başvuru formu ve kimlik gibi belgeleri de alarak kişiler istedikleri zaman bu gümrüklerden başvuru yapıp numarayı alabilirler. Kişiler bu belgeleri alarak gümrüğe gidip en kısa sürede ücretsiz şekilde numarayı alıp kullanabilir. Gümrüklerin girişlerinde en iyi şekilde sonuç alınması ve işlemlerin halledilmesi için bu numaraya ihtiyaç vardır. EORI numarası Türkiye ve AB ülkeleri arasında ticari olarak iş yapan ve ticaretle uğraşan kişiler için alınması ve temin edilmesi gereken numaradır. Bu numara ile kişiler istedikleri şekilde gümrüklere giriş çıkış yapabilir ve en iyi şekilde sorunsuz olarak ticaret işlerini halledebilir. 

EORI Numarası Türkiye 

Türkiye’den herhangi bir AB ülkesine ticaret amaçlı olarak giren firma ya da şirketlerin EORI numarası bulundurması ve bu sayede gümrük işlerini halletmesi son derece mümkündür. Bunun yapılması için de kişiler AB ülkesinin gümrüğüne giderek başvuru yapmakta ve gerekli olan evrakları buraya teslim etmektedir. Daha sonrasında ise insanlar istedikleri zaman EORI numarasını alıp kullanmaya başlayabilir ve gümrüklere giriş çıkış sağlayabilir. EORI numarası Türkiye AB ülkesinin gümrüğüne gidilerek alınmakta ve kişilerin bu numarayı almasından sonra kullanmaya başlaması ile sonuçlanmaktadır. 
Ticaret yapmak isteyen kişiler ve işletmeler için tüm gümrük işlerinde gerekli olan bu numara ticaretle uğraşan ve gümrüklere giriş çıkış yapan kişilerde bulundurulmalıdır. Her üye için ülke baz alınarak ülkeye özel şekilde numara verilmektedir. Bu da her zaman özel kalacak olan bu numaranın bir kez alınmasını yeterli kılarak tekrar uğraşılmamasını sağlamaktadır. Hem başvuru süreci hem de numaranın alınması son derece pratik ve basit olduğundan kişiler en kısa sürede yanıt alabilirler. Bu sayede tüm işlemler en kolay ve kısa sürede gerçekleşmektedir. 
Gümrüklere girecek olan kişilerin bu numarayı bulundurması ve bu numara sayesinde giriş çıkışlarını gerçekleştirmesi açısından numaranın alınması son derece muhtemeldir. Bu nedenle kişiler başka şekilde giriş yapamayacakları için bu numarayı bulundurup ancak bu numaranın varlığı ile gümrüğe girebilir ve ticari amaçlı olan işlemlerini halledebilirler. Bu durumda insanlar gümrüklere giriş ve çıkışlarda sorun yaşamadan bu numarayı göstererek ticaretlerini sağlayabilirler. EORI numarası Türkiye için aynı şekilde kişiler AB gümrük yerlerinden hizmet alarak numarayı temin etmektedir.

EORI Numarası Nereden Alınır?

EORI numarasının alınması için kişilerin belirli olan başvuruları yapması gerekir. Bu başvurunun yapılmasından sonra ise en hızlı ve pratik şekilde EORI numarası verilerek kullanıma uygun şekilde kişilere sunulmaktadır. Bu yüzden kişiler ilk olarak nereye başvuru yapacaklarını ve nereden bu numarayı alacaklarını bilerek hareket ederse numaranın alınması o denli kolay ve usullere uygun şekilde gerçekleşir. Üye devlette benzersiz bir kod olarak kullanılmaya başlanan ve kişiler tarafında gümrüklerde iş görülmesini sağlayan bu numara sayesinde kişiler gümrüklerde işlerini halledebilirler. 
EORI numarasının alınması için kişiler belirtildiği şekilde ellerindeki belge ya da evraklar ile birlikte AB ülkesinin gümrüğüne giderek buradan işlemlerini yaptırabilir. Bu şekilde başlayan numara alma sürecinde tüm belgeler ve evrakların eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü tam olarak belirtilmekte olan bu belge ya da evraklar ile kişilerin başvuruyu en kısa sürede oluşturması ve numarayı alması mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle kişiler gümrüğe gidip bu şekilde işlemleri yaparak kişilerden EORI numarasını alabilirler. Numaranın alınmasının ardından da kullanıma uygun şekilde numara her zaman için gümrüklerde varlığı ve geçerliliğini korumaktadır. EORI numarası Türkiye için de aynı şekilde adımlar izlenerek en hızlı ve uygun şekilde halledilmektedir. Sonuçta numara gümrükler ve ticaret işi ile uğraşan kişiler için son derece gerekli olduğundan bu yollarla alınmalıdır. 

EORI Numarası Hangi Ülkelerde Kullanılır?

EORI numarasının alınması ile birlikte kişiler bu numarayı tüm AB devletlerinde kullanabilmekte ve buralarda ticaret yapan kişiler için de geçerli olmaktadır. Bu nedenle tüm AB ülkeleri olarak Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hırvatistan, Estonya, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Slovenya, Slovakya, Portekiz, Romanya, Kıbrıs, İrlanda ve Fransa gibi yerlerde bu numaranın geçerliliği ve kullanılması mümkündür. Bu yüzden ticaret amaçlı olarak bu ülkelere ticaret yapan kişiler de E-Satış için EORI numarası bulundurulmalıdır. 
EORI numarasının alınmasından sonra kişiler tüm AB ülkelerini gümrüklerine giriş çıkış yapabildiklerinden ticari hayatta en ufak bir aksaklık ya da sorunla karşılaşmazlar. Bu da kişilerin en iyi şekilde ticaret yapmalarını ve ürünlerini götürmelerini sağlar. Hizmetin yerinde olması ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesi adına kişilerin bu numarayı alıp kullanmalarında fayda vardır. EORI numarası ile kişilerin gümrüklere girip çıkmaları için gerekli olan tüm şartlar sağlanmakta olduğundan başvuru yapılıp bu numaranın alınması gerekir. Bu kadar önem arz eden bu numaranın alınması da oldukça pratik olduğundan kişiler geciktirmeden almalıdır. 
E-Satış için EORI numarası alınması da kişilerin işlerini kolaylaştırabilir. Bu nedenle bu kadar çok avantajı ve önemi olan bir numarayı alıp AB ülkeleri açısında ticaretle uğraşan kişilerin gümrüklerden geçişlerde sorun yaşamamaları adına numaranın en kısa sürede temin edilmesi önem arz eder. 

E – Satış İçin EORI Numarası Gerekli mi?

E-Satış için EORI numarası almak ya da bulundurmak için kişilere sunulmakta olan herhangi bir zorunluluk olmamakla beraber kişilerin bizzat yolculuk yapmakta olan ve ticari amaçlı olarak ürünleri taşıyan taşıyıcılarda bulunması gereken EORI numarası e – satışta olup olmaması hakkında kesin ve net bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin ticaret amaçlı olarak gittikleri AB ülkesindeki gümrük yerlerinde giriş ve çıkışlarının en sağlıklı şekilde sağlanması adına kişilerde EORI numarasının bulunmasında fayda vardır. 
Hem kolay şekilde temin edilmesi hem de AB ülkelerine giriş çıkış konusunda gümrükte sorulduğu zaman belirtilmesi gereken bir numara olduğundan dolayı kişilerin bu numarayı alması ve gümrükten en rahat şekilde geçmesi mantıklıdır. Bu rahatlık açısından kişilere sunduğu avantaj ile sorunsuz şekilde gümrüklere giril çıkış yapılabilir ve kişiler ticaretini en iyi şekilde gerçekleştirebilir. 
Hemen her ticaretle uğraşan insanın özellikle de AB ülkeleri ile bağlantısı bulunanların numarayı alması ve gümrüklerde kullanmaları gerekmektedir. Bu numaranın alınması zorunluluk gerektirdiği için kişilerin bu numarayı alarak ticari amaçlı şekilde kullanmaları önemlidir. E-Satış için EORI numarası da aynı şekilde kişilere kolaylık sunmakta olan sistemlerden biridir. Bu nedenle bu numaranın olması halinde kişilerin gümrüklere giriş çıkışları daha pratik şekilde olur. 

Did you find the answer to the question you were looking for?

Fast Express firması, Türkiye'de faaliyet gösteren bir firma olduğundan, Türkiye'de EORI numarası alması gerekmektedir. EORI numarası almak için aşağıdaki adımlar izlenebilir: İlk olarak, Fast Express firması Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan E-Gümrük sistemi üzerinden başvuru yapmalıdır. Başvuru yapmak için, Fast Express firması tarafından belirtilen yetkili kişi adına bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra, EORI numarası başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda, Fast Express firmasının ticari faaliyetleri hakkında bilgiler yer almalıdır. Başvuru formu doldurulduktan sonra, ilgili evrakların taranarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu evraklar arasında şirketin vergi numarası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve yetkilendirilmiş kişinin kimliği yer almaktadır. Başvuru tamamlandıktan sonra, sistem üzerinden ilgili ücret ödenerek başvuru tamamlanmış olur. Başvuru sürecinin ardından, EORI numarası Fast Express firmasına iletilecektir. Fast Express firması, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan E-Gümrük sistemi üzerinden EORI numarası başvurusunu tamamladıktan sonra, bu numarayı ticari faaliyetlerinde kullanabilir.
Fast Express firması, Türkiye'de faaliyet gösterdiği için EORI numarası alması gerekmektedir. EORI numarası, uluslararası ticaret yapan firmaların gümrük işlemlerini kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. EORI numarası ile ilgili işlemler şu şekilde yapılabilir: İthalat veya ihracat işlemi yapılacaksa, öncelikle ilgili mal veya hizmetin gümrük beyannamesi hazırlanmalıdır. Gümrük beyannamesi hazırlandıktan sonra, beyannamenin ekinde Fast Express firmasının EORI numarası belirtilmelidir. Gümrük işlemleri sırasında, EORI numarası gümrük yetkilileri tarafından kontrol edilir ve doğru olması gerekmektedir. Gümrük işlemlerinde EORI numarasının doğru ve geçerli olması, işlemlerin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Eğer Fast Express firmasının EORI numarası geçerli değilse, gümrük işlemleri gecikmeli veya tamamlanamaz ve firmaya ek masraf veya cezalar çıkabilir. Fast Express firması, EORI numarasının doğruluğunu periyodik olarak kontrol etmelidir ve gerekirse güncellemeler yapmalıdır. Ayrıca, Fast Express firması EORI numarasını, tedarikçilerine ve müşterilerine de bildirmelidir. Bu sayede, tedarikçilerden yapılan ithalatlar ve müşterilere yapılan ihracatlar için gerekli gümrük işlemleri daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Yukarıdaki adımlar, Fast Express firmasının EORI numarası ile ilgili yapması gereken temel işlemlerdir. Ancak, gümrük işlemleri ve EORI numarası ile ilgili detaylı bilgi almak için gümrük müşavirleri veya ilgili resmi kurumlardan destek almak gerekebilir.

CUSTOMER SERVICELIVE SUPPORTWHATSAPP