Türkiye’den Amazon Amerika Deposuna Ürün Göndermek

08-09-2022 15:33'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 04-06-2024 17:45

Türkiye’den Amazon Amerika Deposuna Ürün Göndermek 

Türkiye’den Amazon Amerika deposuna ürün göndermek için FBA( Fullfillment by Amazon) işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Şahıs ya da firmalar FBA işlemini gerçekleştirebilir fakat bu işlem için Amazon tarafından belirlenmiş bazı koşullara uymak şarttır. İlk olarak sipariş aldığınız andan itibaren ürünlerinizi müşterilerinize tam zamanında ulaştırmak için kargoya zamanında vermeniz gerekir. Türkiye’den hava yolu ile Amazon Amerika deposuna ürün göndermek 1-2 günde ulaşabilmektedir. Deniz yolu ise ulaşım süresi 25-35 günü bulmaktadır. Ancak her iki gönderim şeklinde de kargo operasyon maliyetinin farklılık arz ettiği bilinmelidir. Amazon Amerika deposuna ürün göndermek için Fast Express gibi kurumsal ve aracı firmalardan destek alabilirsiniz. Siparişlerin zamanında müşterilere teslim edilmesi, gümrük evrakları ve ürünlerin uygun bir şekilde paketlenmesi konusunda Fast- Ekspress profesyonel hizmet sağlamaktadır. Türkiye’nin en iyi yurtdışı kargo firması Fast-Ekspress’e başvurarak Amazon siparişlerinizi kolayca yönetme ve birçok ekstra masraftan kaçınma hakkına sahip olabilirsiniz.

Amazon Depoya Ürün Gönderme

Amazon deposuna ürün göndermek için ilk olarak ürünlerin üzerinde barkod olması gerekir. Ürünlere barkod yapıştırmanın temelde 3 prensibi vardır. Bunlardan birincisi barkodları teker teker ürünlere yapıştırmaktır. İkinci yöntem ise Fast Express gibi Türkiye’nin en tecrübeli yurtdışı kargo hizmeti veren firmasından yardım almaktır. Üçüncüsü ise Amazon’un barkod yapıştırma işlemini üstlenmesidir. Amazon barkodlama işlemi için tek bir ürün için 20 cent talep etmektedir. Bazı ürünler için de özel olarak paketleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ürünlerin ilgili firma tarafından kabul edilmesi için Amazon’un koşullarına uygun barkodlanması ve paketlenmesi şarttır. Bu şartlara uyulduğu takdirde Amazon deposuna ürün gönderme yapılabilir. Türkiye’nin en çok tercih edilen yurtdışı kargo firması Fast Express Amazon’un Asya, Amerika ve diğer bölgelerdeki depolarına ürün gönderme konusunda profesyonel bir firmadır.

Amazon FBA Depolarına Ürün Göndermek
Amazon FBA depolarına ürün gönderme prosedürü başta kafa karıştırıcı görünse de bazı basit dijital adımlar sayesinde oldukça kolay olacaktır. FBA depolarına ürün göndermenin dijital yöntemleri adım adım şöyle sıralanmaktadır:

1. Kendi kişisel Amazon sayfanızdaki Seller Central'da "Envanteri Yönet” sayfasına gidin ve listenizi bulun.
2. Sağ tarafta, "Düzenle" yazan açılır menüyü seçin ve "Envanteri Gönder/Yenile” bölümünü tıklayın.
3. Bu adımda, henüz yapmadıysanız "Gönderim adresi” bölümünde adresinizi girmeniz gerekecektir. Ardından, "Bireysel ürünler" veya "Kasalı ürünler" arasında seçim yapmanız gerekir. Gönderiniz farklı SKU'lara veya farklı koşullara (yeni, kullanılmış) sahip birden fazla üründen oluşuyorsa "Tek ürünler" kategorisini seçin. Gönderiniz tek bir SKU'dan oluşuyorsa "Koli paketli ürünler" sekmesini seçin. Ardından, gönderideki her SKU için kutu ve kutu başına birim sayısını girebileceksiniz. Ardından "Sevkiyat planına devam et" sekmesini tıklayın.
4. Şimdiki adımda ürününüzden tek kolide kaç adet olduğunu ve kaç koli sevk ettiğinizi gireceksiniz.
5. Bu adımda, ürünlerinizin Amazon'a gönderilmeden önce hazırlanmasının gerekip gerekmediğini seçmeniz gerekir. Sonrasında menüden ürün türünü seçmeniz gerekiyor.
6. Bir sonraki adımınız, ürünlerinizin nasıl etiketleneceğini seçmektir. Ürünleriniz bir Amazon (FNSKU) barkodu gerektiriyorsa bunları kendiniz uygulamayı veya Amazon'un sizin için uygulamasını tercih edebilirsiniz. FNSKU'nuz "X00" ile başlıyorsa, ürünlerinizi Amazon barkodu, yani FNSKU kullanarak etiketlemeniz gerekir.“B00” ile başlayan FNSKU için mevcut üretici barkodlarını kullanın. Menüdeki “Ürün Adı” altında FNSKU'nuzu görebilirsiniz.
7. Amazon, ülke genelindeki talebe göre ürünlerinizin nereye gönderileceğine karar verir. Varsayılan olarak, gelen kargo ayarlarınız "Dağıtılmış Envanter Yerleştirme" ayarındadır; bu, Amazon'un kargonuzu farklı lojistik merkezlerine gönderilmek üzere bölebileceği anlamına gelir. Şayet bölmek istemiyorsanız tüm birimlerinizi tek bir depoya göndermek için Satıcı Merkezindeki Amazon Lojistik gönderi ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
8. Bu son adımda, nakliye hizmetinizi ve eşyalarınızın nasıl paketleneceğini seçeceksiniz. Paket ölçülerinizi ve ağırlığınızı girdikten sonra Amazon size fiyatınızı verecek ve kargoya hazır olacaksınız.
Amazon Yurtdışı Kargo Ücreti
Amazon yurtdışı kargo ücreti satıcılar için merak konusudur. Esasında sabit bir kargo ücretinden bahsetmek yanlış olur. Çünkü Amazon yurt dışı kargo ücreti belirli kıstaslara göre hesaplanmaktadır. Ücret hesaplaması yapılırken satış yapacağınız bölge ya da ülke, satılacak ürünün ağırlık ölçüsü, yüksekliği ve boyutu gibi maliyet hesaplamaları baz alınmaktadır. Ayrıca satışı gerçekleştirilecek ürünün koli ile mi yoksa daha ufak paketleme şekli olan zarf ya da kutu gibi yöntemlerle mi gönderileceği de bir diğer kriterdir. Gönderisi yapılacak ürünün kırılgan olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Deniz yolu, kara yolu ve hava yolu gibi ürünün nasıl gönderileceği de yurt dışı kargo ücretleri konusunda değişken özelliklerdir. Göndereceğiniz ürün konusunda ilgili tüm detayları bildirmeniz halinde Fast Express tüm Amazon satıcılarına kargo hesaplaması konusunda profesyonel çözümler sunmaktadır.

Amazon Amerika’ya Kargo ile Ürün Gönderme 

Amazon Amerika’ya kargo ile ürün gönderme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
• Öncelikle Amazon Seller Center’da bir gönderi planı oluşturmanız gerekmektedir. Envanter Yönetimi sayfasından göndermek istediğiniz ürünleri seçin.Açılır menüden Envanteri Gönder/Yenile'yi seçin. “Yeni kargo planı oluştur” bölümünü seçtikten sonra gönderi adresinizi girin.
• Nihai Amazon teslimat yönteminiz, mallarınızın hedef limandan Amazon lojistik merkezine taşındığı kamyonla taşıma yöntemidir. Gönderiniz birden fazla lojistik merkezine bölünmüşse, gönderinizin her bir ayağı için farklı bir nihai teslimat yönteminiz olabilir. Gönderinizin boyutuna, nakliye süresine, maliyete ve paletleme gereksinimlerine göre gönderiniz için hangi yöntemin en iyi olduğuna karar vermek için Fast Express ile irtibata geçebilirsiniz.
• Gönderilerinizin Amazon Amerika depolarına ulaşma süresi bölgeye ya da eyalete göre değişkenlik gösterebilir. Amerika’nın uzak bir kasabasına gönderi süresi yakın bir eyaletine gönderi süresi ile aynı olmayacaktır. Ayrıca ürünün hangi yolla gönderileceği de karşı tarafa ulaşma konusunda ele alınması gereken kriterdir.

Amazon Deposuna Ürün Göndermek

Amazon deposuna ürün göndermek için öncelikle FBA seçeneği tercih edilir. Satıcı hesabında bir nakliye planı oluşturduktan sonra hangi depoya teslim edileceği konusunda bilgili bir yurtdışı nakliye firması ile irtibata geçmek gerekir. Fast Express  Amazon’un mal nakliyesi için gerekli olan tüm prosedürlere vakıftır. Bir sonraki adım, ürünlerin Amerika, Asya ya da Afrika bölgelerindeki belirlenmiş FBA deposuna teslim edilmesidir. Amazon deposuna ürün göndermek için farklı aşamalar yer almaktadır.
Nakliye Planı Oluşturmak 
Bir kargo planı oluştururken Amazon depolarına göndermeyi planladığınız ürünleri belirtin. Ardından, "bireysel ürünler" mi yoksa "birlikte paketlenmiş ürünler" mi satılacağını belirtin. Değişen miktar ve koşullarda bir veya daha fazla ürün içeren paketler gönderilirken “bireysel kalemler” seçeneği seçilmelidir. Aynı SKU'ya (benzersiz ürün tanımlayıcısı) sahip ürünleri sevk etmeye karar verirken "kutu ambalajlı ürünler" seçeneği seçilmelidir. Her ürün için miktar seçtikten sonra ürüne bağlı olan yönergeleri izleyerek gönderi planı oluşturun.
Ürünlerin Etiketlenmesi ve Hazırlanması 
Gönderi planının, göndermeyi düşündüğünüz mallarla eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Ardından teslimatınızı onaylayabilirsiniz. Ürünlerin etiketlenmesini siz yapabilirsiniz ya da Amazon’un yapmasını talep edebilirsiniz. Bu durumda Amazon’un her ürün için ekstra ücret alacağı unutulmamalıdır. Paketleri ve ürünleri doğru bir şekilde etiketlemek önemlidir, ayrıca zamandan ve paradan da tasarruf sağlar. Yanlış etiketler, Amazon deposunda gecikmelere ve hatta ek ücretlere neden olabilir. Bireysel ürünler kendi barkodlarıyla etiketlenmelidir. Aynısı kutular için de geçerlidir ve bunun dışında başka barkod olmamalıdır.

Amazon FBA için Ürünler Nasıl Paketlenir?

Amazon'da ürün gönderileri için belirli kurallara uyulmalıdır. Bu paketleme gereksinimleri, ürünlerin dikkatli bir şekilde saklanmasını sağlamak için mevcuttur. Paketleme sürecinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak için şu adımları izleyebilirsiniz:
• Sağlam kapaklı altı taraflı bir kutu bir zorunluluktur.Alma veya teslimattaki gecikmeleri azaltmak için en az 6" x 4" x 1" boyutlarında kutular önerilir.
• Adres etiketi, teslimat ve iade bilgileriyle birlikte eksiksiz olmalıdır. Kutunun her iki yanında üst orta kısımda bir etiket olmalıdır ve her kutunun bir etikete ihtiyacı vardır. Paketleme gereksinimlerinin yanı sıra Amazon için Amazon Lojistik etiketinin de kutuda yer alması gerekir.
• Eşyalar ayrı ayrı sarılmalı ve kutu sallandığında hareket etmemelidir. Bunu sağlamak için, ürünler ile kutunun içi arasında en az 5 santimetrelik bir destekleme araçları olması gerekir. Paketi sabitlemek için güçlü bir bant kullanmak lazımdır.
• Çoklu torbalar ürünleri korumak için iyi bir alternatif olabilir. Ancak boğulmalara karşı önlem almak adına üzerinde uyarıcı etiketlerin bulunması gerekir.
• Köpük şeritler, strafor, rendelenmiş kağıt veya kırışık sargı gibi ambalaj malzemelerin kullanılmaması gerekir. Tavsiye edilen koruyucu ambalaj malzemeleri ise balonlu naylon, şişirilebilir hava yastıkları veya polietilen köpük kaplamadır.
• Tüm kutulu gönderiler güvenli bir şekilde mühürlenmelidir, aksi takdirde ürünün kurcalandığına dair bir şüphe oluşacaktır. Kutuların kenarları bastırıldığı zaman çökmemeli ve dayanıklı olmalıdır.
• Ürünleri düzgün bir şekilde paketledikten ve kutuların doğru şekilde etiketlendiğinden emin olduktan sonraki adım, ürünleri Amazon FBA deposuna göndermektir.

Amazon FBA'ya Ürün Gönderme

Amazon FBA’ya ürün gönderme için çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Ancak Amazon deposuna ürün göndermenin en emniyetli ve en uygun fiyatlı yolu Fast Express ile ürün göndermektir. Çünkü Amerika, Asya ve Afrika bölgelerindeki depo adreslerine ve teslimat noktalarına son derece hakimdir. Amazon depolarına ürün göndermenin yolları şöyle sayılabilir:
• Bir nakliye şirketi ile Amazon Sipariş İşleme Merkezine mal sevkiyatı yapmak,
• Tedarikçi tarafından zaten doğrudan Amazon depolarına ürün gönderimi yapmak,
• “Partnered Carrier” programı yardımıyla Amazon ortak nakliye şirketi aracılığıyla nakliye yapmak yer alır. Ancak bu seçenek yalnızca küçük gönderiler için kullanılabilir.
Ürünlerin Teslim Alınması
Amazon malları aldığında, Amazon Lojistik Merkezi'ne atanacaktır. Amazon satıcı hesabı, gönderiyi izlemenize ve takip etmenize olanak tanır. Fast Express iş birliği gönderilen ürünlerin takibi, nerede olduğu ve gönderim aşamaları konusunda detaylı bilgi verilmektedir. 

Amazon Depolarına Ürün Göndermede Nakliyecinin Rolü 

Nakliyeci, sevkiyatın her aşamasını koordine etmelidir. Nakliye alanında deneyimi olmayan herkes için doğru nakliye şirketini seçmek en iyi çözüm olacaktır. Fast Express Türkiye’nin alanında en iyi ve en tecrübeli yurtdışı kargo firması olarak ürünleri sorunsuz ve ekonomik olarak ulaştırmaktadır. Birçok yeni satıcı, ABD'deki Amazon FBA'ya mal göndermenin çok zor olabileceğini düşünmektedir. Bu karmaşık süreç çok fazla deneyim gerektirir. Bu nedenle uygun bir nakliye şirketinin yardımı ile ürünün göndericiden teslim alınması ve uygun depoya gönderilmesi süreci kolaylıkla yerine getirilir. Amazon satıcı hesabınızda kargo planınızı oluşturduğunuzda, kutuların gönderileceği konum otomatik olarak oluşturulur. Her bir Amazon Lojistik siparişi farklıdır, dolayısıyla konum her zaman aynı değildir. Amazon, satıcıların ürünleri ve kutuları doğrudan lojistik merkezlerine bırakmasına izin vermez, bu nedenle bunları Fast Express gibi tecrübeli bir yurtdışı kargo şirketi aracılığıyla göndermeniz gerekir

Did you find the answer to the question you were looking for?

Çevrenizde ucuza kargo taşımacılığı yapıyoruz diyen bir çok firma mevcuttur. Ancak önemli olan hız ve güvenilirliktir. Ucuz fiyat verip Avrupa’ ya 20 günde transfer edende mevcuttur. Biz Fast Express olarak 7/24 takip edebileceğiniz sistemimiz ile Avrupa’ya 1-2 iş günü transfer süresince teslimat sağlamaktayız. Aradığınızda ulaşabileceğiniz müşteri destek çalışanlarımız ürününüzün son durumu hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirmektedir. İnternet sitemizde bulunan canlı destek platformundan bilgi sağlamaktayız. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/
Her türlü kırılacak malzemenizi özenle paketleyerek hasar görmesini ve her bir kenarına yaptığımız etiketler paketinizin kaybolmasını önlüyoruz. Titiz operasyon çalışmamız neticesinde Fast Express olarak güvenilirlik bizim için en önemli noktadır. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/

CUSTOMER SERVICELIVE SUPPORTWHATSAPP