Türkiye’den Almanya’ya Mal Getirmek

12-09-2022 16:59'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 19-06-2024 08:09

Türkiye’den Almanya’ya Mal Getirmek

Türkiye’den Almanya’ya mal getirmek ithalat ile yapılabilir. İthalat gerçekleşirken en uygun ulaşım yolu uçak yolu iledir. Türkiye’den Almanya’ya gelen mallar Almanya gümrük kapısından %20 vergi oranıyla geçmektedir. Almanya gümrük vergisi oranı bütün AB ülkelerinin vergi oranlarıyla aynıdır. Oranların aynı olmasının sebebi birlik arasında düzen sağlamak ve birlik ülkelerinin aralarında yapacakları ticarette sorun yaşamamalarıdır. Ayrıca oranlar aynı olduğu zaman ürünün boyutu ve kilosu fark etmeksizin vergi oranı aynı olur. Türkiye’den Almanya’ya ürün gönderilirken kargo şirketleri bir çok farklı siteden alınan ürünler için konsolide hizmeti sunmaktadır. Bu hizmete göre satın alınan bütün ürünler tek bir gönderici aracılığıyla alıcıya ulaştırılır.
 Türkiye’den Almanya’ya getirilebilecek ve satılabilecek ürünler sağlık, kozmetik, temizlik, hediye, takı, ekipmanlar, endüstriyel malzemeler, yapı ürünleri, otomotiv sektörü gibi kategoriler olarak listelenir. Ancak Almanya’ya getirilmesi yasak olan şeyler de vardır. Almanya’ya sokulması yasak olan şeyler peynir, yoğurt, süt ve süt ürünleri, pastırma, sucuk gibi doğal ve yolda bozulabilecek ürünler. Ve ayrıca silah, havai fişek, bomba ve ses bombası gibi tehlikeli maddelerin Almanya ülkesine getirilmesi yasaktır. Silah gibi ürünler kargo içerisinde fark edildiği takdirde kargo sahibi ve kargoyu göndermeyi kabul eden firma hakkında yasal işlem başlatılır. 

Türkiye’den Almanya’ya Kargo

Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek için en doğru ulaşım şekli uçak yolu ile olacaktır. Kargoyu Almanya’ya gönderebilmek için ürünü zarf, numune ya da hediye paketi içerisine koymak gerekir. Almanya’ya gönderilen kargolar en geç 3 gün içerisinde ülkenin yurt dışı alıp verme merkezine ulaşır. Tabi ki bazı şartlara bu sürenin uzaması ya da kısalması mümkündür. Bu tarz yurt dışına kargo gönderme işlemleri için en uygun markalardan biri Fast Express’tir. 
Bu gibi firmalar ürünleri en güvenilir ve en hızlı şekilde gitmesi gereken adrese ulaştırırlar. Türkiye’den Almanya’ya gönderilen kargolar anlaşmalı olan kargo firmalarına gönderilir daha sonra ise kargo sahibine gönderilir. Türkiye’den Almanya’ya kargo gönderimi yapan firmalar kargoların güvenli bir şekilde Almanya’ya ulaşabilmesi için farklı yöntemler kullanmaktadırlar. Bunlardan biri kargoları genel ve özel olarak ikiye ayırmaktır. Genel kargolar zarar görmesi daha az mümkün olan kargolardır. Özel kargolar ise hassas ve daha kolay hasar görebilecek ürünlerdir. Ayrıca bozulabilecek gıda ürünleri de özel kargolar arasındadır. Bu ürünler soğuk hava depolarında muhafaza edilebilirler. 

Almanya’dan Kargo Ücreti

Almanya’dan Türkiye’ye gelen kargolar için ücret tarifesi paketin kilosuna ve boyutuna göre değişmektedir. Fiyat tarifesi ise şu şekildedir; 
2 kilogram, maksimum boyutu 35x 25x3 cm olan kargolar 8.89 Euro 
2 kilogram, maksimum boyutu 90x90x90 cm olan kargolar 15.89 Euro 
5 kilogram, maksimum boyutu 120x60x60 cm olan kargolar 29.99 Euro olarak belirlenir. 
Bu işlemleri gerçekleştiren firmalar bulunmaktadır. Fast Express’te bunlardan biridir. 
Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Ne Kadar ?
Almanya’dan Türkiye’ye gönderilen kargolar en geç 2 gün ile 5 gün içerisinde ülkeye ulaşmaktadır. Almanya’da ki kargo firmalarının Türkiye’de ortakları ve anlaşmalı oldukları firmalar bulunuyor. Bu firmalar aracılığıyla kargolar belirli yerlerde toplanmak da ve daha sonra sahiplerine teslim edilmektedir. 

Almanya’ya Kargo Nasıl Gönderilir?

Büyük ve global kargo firmaları ile Almanya’ya ve diğer Avrupa ülkeleri ile Amerika’ya kısa sürede kargo göndermek mümkündür. Bu firmalardan bazıları 1 iş günü içerisinde bile kargonuzu teslim etmektedir. Almanya’ya kargo gönderilirken gümrükte gönderilen ürün üzerinden vergi alınmaktadır. 
22 Euro ve üzerindeki ürünler için %18 ile %20 arasında vergi alınmaktadır. Avrupa Birliği dışındaki ürünler için uygulanan vergi oranı ise 150 Euro altındaki ürünler için %20 olarak belirlenmiştir. Türkiye’den Almanya’ya gönderilen kitap yada herhangi basılı bir ürün içinse bir vergi bulunmamaktadır. Yani kitaplar, dergiler, dosyalar ve gazeteler %20 vergi olmadan gönderilmektedir. Bu vergiler ise eşya bedeli, uluslararası taşıma ücreti ve sigorta üzerinden hesaplanır. Bu vergileri ise genelde alıcı taraf ödemektedir. 
Bu evraklar olmadan kargolar gümrükten geçemez. Türkiye’den Almanya’ya kargo gönderirken ürün Almanya’ya ulaştığında bazı kargo firmaları eğer ürün montajı yapılacak bir şeyse montaj hizmetini de vermektedirler. Bu tarz işlemler gerçekleştirilirken entegrasyonun iyi olması çok önemlidir. Almanya’ya gönderilecek kargolar için yurt dışında işlem yapan pek çok yerli şirket bulunmaktadır. Bu şirketler lojistik açısından oldukça donanımlıdır. Hava yolu kargo taşımacılığı, hava yolu express kurye taşımacılığı, e-ticaret lojistiği, ETGB ile mikro ihracat, denizyolu taşımacılığı gibi birçok seçenek bulunmaktadır. 

Türkiye’den Almanya’ya Kargo Ücreti

Türkiye’den Almanya’ya gönderilen kargolar için ücret en ucuz 19 dolar, en yüksek de 750 dolardır. Yerli kargo firmalarının Almanya’ya gidecek olan kargolar için aldıkları ücret şu şekildedir;
0.5 kilogram= 295 TL
10 kilogram= 1745 TL
20 kilogram= 2465 TL
Türkiye’den Almanya’ya gönderilen kargolar ürün ülkeden çıktıktan sonra 1 veya 2 iş günü içerisinde Almanya’ya ulaşır. Fast Express kargo ile ürünleri en hızlı şekilde gönderebilmek için online kargo girişi yaparak exspress yurt dışı gönderme seçeneği ile Almanya’ya 3 gün içerisinde kargo gönderimi sağlamak mümkün. Fiyatlar, kurlara göre farklılık gösterebilir.

Türkiye’den Almanya’ya Mal Gönderme

Türkiye’den Almanya’ya mikro ihracat yada makro ihracat ile mal gönderilebilir. Mikro ihracat 300 kilogramı geçmeyen ürünleri kapsar. Ayrıca 15.000 Euro’yu aşmayan ürünler mikro ihracat ile gönderebilir. Makro ihracat ise 300 kilodan fazla olan ürünleri kapsar. Makro ihracat ile istenilen miktarda mal gönderimi sağlanabilir. Ancak Türkiye’den Almanya’ya mal gönderilirken makro ihracatı kullanmak için ihracat firmasına sahip olmak gerekir. 
Türkiye’den Almanya’ya mal göndermek için yani ihracat yapabilmek için bir ihracat şirketine sahip olmak zorunludur. E-İhracat ile mal gönderimi sağlamak daha kolaydır. İhracat faaliyetlerinin belgelenmesi gerekir. Bunun için bir şahıs şirketi veya Limited şirketi kurulabilir. Almanya’ya e-ihracat ile mal gönderirken hazır giyim, fındık, pamuk, zeytinyağı, halı gibi ürünler tercih edilebilir. Almanya’ya mikro ihracat ile mal gönderirken gümrük vergisi ödememek için fatura tutarının 22 Euro’dan az olması gerekmektedir. Almanya’ya mal gönderdikten sonra satışı daha kolay yapılabilecek ürünler moda ürünleri ve elektronik ürünlerdir. 
Türkiye’den Almanya’ya gönderilen malların gümrüğe takılması olağan bir şeydir. Gümrüğe takılan malların kontrol edinmek istenmesinin nedeni ise büyük bir koliye ederinin altında bir fiyat yazılmasıdır. Yani ürünün ortalama değeri 20.000 Euro iken kolinin üzerine 5000 Euro yazılması gümrük memurunun dikkatini çekecektir. 

Almanya’dan Türkiye’ye Paket Gönderme 

Almanya’dan Türkiye’ye paket gönderebilmek için çeşitli kargo şirketleri vardır. Bu şirketlerin Türkiye’de ki kargo firmalarıyla kargo anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşmalar gereğince Almanya’dan paket göndermek isteyen kişiler belirli firmalara giderek kargolarını teslim ederler daha sonra 2 iş günü içerisinde kargo ülkeden çıkmış olur. Paket Türkiye’ye ulaştığı zaman anlaşmalı olan kargo firmasına teslim edilir. 
Firma paketi alır ve 2 ya da 3 iş günü içerisinde sahibine teslim eder. Almanya’dan gönderilen kargoların ücretleri ise en az 9 Euro en fazla da 30 Euro olarak belirlenir. Yani Türk parasıyla en az 165 lira en fazla da 550 liradır. Avrupa Birliğine üye olan devletlerin Türkiye ile kargo anlaşmaları bulunduğu için bu ülkelerden gelecek paketler daha kolay gelmektedir. Almanya’dan Türkiye’ye paket gönderilirken paketleme işlemi Avrupa standartlarına göre yapılmaktadır.
 Almanya’dan paket gönderilirken uluslararası lojistik hizmetinden yararlanılır. Uluslararası nakliyat sağlayan firmaların çoğu C3 yetki belgesine sahiptir. Bu belge nakliyat işlemlerinde güvence olarak kullanılmaktadır. Bu tarz kargo şirketlerinin antre depoları bulunmaktadır. Kargo firmaları antre depolarını genelde gümrüğe yakın tutmaktadırlar. Mallarını genelde depolarında gümrük işlemleri bitine kadar tutmaktadırlar. 
Kargo şirketleri eşya paketlemede ürünleri sağlam tutacak malzemeler kullanırlar. Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek ürün örnek olarak sigara ise kargo içerisinde ancak 10 paket sigara gönderilebilir. Ancak sigara ticareti yapılacak ise istenilen miktarda mal gönderimi sağlanacaktır. Almanya’dan Türkiye’ye pek çok ürünün nakliyesi sağlanabilir. Ancak Almanya’dan Türkiye’ye kargoya verilmesi yasaklı olan ürünlerde vardır. Bunlardan bazıları takviye sporcu gıdaları, sim kartı takılmış telefonlar, yanıcı ve yakıcı maddeler, alkollü içecek ve içkiler, ateşli silah, canlı hayvan, çakmak ve tütün gibi ürünlerin ülkemize yurt dışından gelmesi yasaktır. Türkiye’ye Almanya’dan bu yasaklı ürünlerin kargoyla getirilmesi durumunda suçlular hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanır. Yada kişinin cezası 10 bin güne eşit olacak derecede adli para cezasıdır. 

Almanya’ya En Ucuz Kargo 

Almanya’ya gönderilecek kargolar için firmaların belirlediği rayiç ücretler vardır. Bu ücretler piyasadaki genel durum, diğer firmaların belirlediği ücretler ve gönderim maliyeti üzerinden hesaplanır. Örnek olarak üst düzey bir firmanın belirlediği rayiç ücretler şu şekildedir;
0.5 kilo= 16 dolar      1 kilo= 17 dolar         1.5 kilo= 18 dolar        2 kilo= 19 dolar
2.5 kilo= 25 dolar      3 kilo= 30 dolar         3.5 kilo= 34 dolar        4 kilo= 38 dolar
7.5 kilo= 60 dolar       9 kilo= 67 dolar        10 kilo= 73 dolar          11 kilo= 75 dolar 
Bu fiyatlar Türk lirasına çevrildiği zaman en ucuz fiyat günümüzde 287 lira en pahalı fiyat da 1347 Türk lirasıdır. Kargo göndermenin dışında mal gönderileceği ve yüklü bir nakliyat yapılacağı zaman firmalarla birebir konuşmak ve fiyat almak daha doğru olacaktır. Ancak bazı durumlarda kilonun dışında ürünün boyutu da önemli olduğu için normal boyutun dışındaki bir üründe fark alınmaktadır. Bu fark en küçük ürünler için 3 dolar, büyük paketler içinde 20 dolardır. 
Örneğin 500 gramlık 16 dolar gönderme ücreti olan bir kargonun boyutu normalden büyükse fiyat 19 dolar olmaktadır. Kargo firmaları kargo ücreti belirlerken bir takım hesaplar sonunda müşteriye fiyat sunmaktadır. Hesap değerleri ise gerçek ağırlık ve boyut ağırlığıdır. Gerçek ağırlık ürünün kantarın üzerine konulduğunda gösterilen değerdir. Boyut ağırlığı ise genişlik x yükseklik bölü 5000 olarak hesaplanır. Yükseklik ve genişlik değeri için santimetre kullanılır. Sonuç ise kilogram cinsinden alınır. Ağırlığı ve boyutu hesaplanan kargolar hangi fiyat aralığına giriyorlarsa o fiyat üzerinden işlem uygulanır. Müşteri parayı ödedikten sonra da ürün araçlar aracılığıyla havalimanına bırakılır. 1-2 gün içerisinde ürün ülke sınırlarından çıkartılır ve Almanya’ya birkaç günde ulaştırılır. 

 

Did you find the answer to the question you were looking for?

Türkiye’den şahıs olarak gönderi yapılabilir. Bulunmuş olduğunuz adres üzerinden adresten alım veya en yakın anlaşmalı acenteye mevcut gidecek olan paketin teslimi sağlanmalıdır. Paket için malzemenin içeriğini bildiren proforma invoice oluşturulmalıdır. İçerik olarak gidecek kutu içerisinde bulunan malzemeler ile proforma invoice aynı olmak zorundadır. Bildirilmeyen içerikler için kanuni olarak gönderici mesuldür. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/
Acil kargolarınız için 09:00 – 10:00 – 12:00 Express olarak yaptığımız hizmetlerimiz ile alıcınıza 12 Saatten bile kısa bir sürede gönderinizi teslim edebiliyoruz. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/
Her türlü kırılacak malzemenizi özenle paketleyerek hasar görmesini ve her bir kenarına yaptığımız etiketler paketinizin kaybolmasını önlüyoruz. Titiz operasyon çalışmamız neticesinde Fast Express olarak güvenilirlik bizim için en önemli noktadır. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/

CUSTOMER SERVICELIVE SUPPORTWHATSAPP