Yurtdışı Kargo ile Neler Gönderilebilir?

10-06-2019 11:36'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 02-08-2023 15:55

Yurtdışı Kargo ile Neler Gönderilebilir?

Yurtdışı Kargo Türleri

İlerleyen teknoloji ile beraber,  küresel olarak birbirine daha yaklaşan ve bağlanan bir dünyada, son dönemler büyük bir artış ve ivme içine giren uluslar arası ticaret, Global markalı yurtdışı kargo firmaları,  taşınacak olan ürünlerin en hızlı şekilde transferlerini sağlayıp, küresel ticareti kolaylaştırma ve hızlandırma da çok önemli bir rol oynamaktadır.  Bu yazımız ile müşterilerimize yurtdışına gönderilebilecek olan kargo türleri ve buna bağlı çeşitli taşıma şekilleri ve bu önemli rol içinde süreçleri yöneten kanuni ve diğer düzenlemeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Yurtdışı kargo, malların, ürünlerin veya emtiaların uluslararası sınırlar boyunca taşınmasını ifade eder. Tüketim mallarından, makinelere, hammaddelerden çabuk bozulan maddelere kadar geniş bir ürün yelpazesini kapsar. Küreselleşme gelişmeye devam ederken, işletmeler ürünlerini diğer ülkelere göndermek için uygun maliyetli ve güvenilir yollar aramaktadır ve bu da yurtdışı kargo taşımacılığı olarak, kargoyu modern ticaretin kritik bir yönü haline getirmektedir.
 

Genel Kargo

Genel kargo, her türlü hava yolu,  gemi ve karayolu ile taşınabilen geniş bir mal kategorisini ifade etmektedir. Özel elleçleme,  paketleme ve araca göre farklı taşıma düzen ve kurallarına uyulması gereken özel kargoların dışında kalan, özel muamele gerektirmeyen çok çeşitli elektronik, tekstil, makine ve ev ürünleri gibi özel olmayan mallardan oluşur. Bu ürünler tipik olarak paketlenir ve çeşitli nakliye yöntemleri kullanılarak kolayca taşınabilir.

Tüketim malları

Dayanıklı ve Dayanıksız olarak ikiye ayrılmakla beraber, giyim, elektronik, mobilya, oyuncak ve ev aletleri gibi bireyler veya hane halkı tarafından kullanılan öğeler dayanıklı tüketim mallarını,  et, süt, meyveler, sebzeler, çiçekler ve ilaçlar gibi çabuk bozulan mallar, dayanıksız tüketim malları olarak belirtilebilir ve yurt dışı sevkiyat sırasında tazeliklerini ve kalitelerini korumak için özel muamele ve nakliye gerektirir. Dayanıksız tüketim malları genel kargo olarak taşınmaz. Gıda Ürünleri olarak adlandırılan ve bu grupta Konserve ürünler, paketlenmiş çerez ve hububatlar ve kuru ürünler gibi bozulmayan gıda maddeleri de genel kargo olarak geçmektedir.

Endüstriyel Ürün içerikli mallar

Çelik, makine parçaları, otomotiv parçaları ve kimyasallar gibi imalat süreçlerinde kullanılan hammaddeler, ara ürünler ve mamul ürünler. Bu grupta bulunan kimyasal ve biyolojik mallar için tehlikeli maddeler olarak adlandırılan yanıcı sıvılar, aşındırıcı maddeler ve radyoaktif maddeler gibi tehlikeli maddeler, nakliye sırasında güvenliği sağlamak için sıkı düzenlemeler ve özel muameleler ve elleçleme hatta özel paketleme gerektirir. Kağıt ürünlerine ait kargolar olarak Ofis malzemeleri, baskı kağıtları, karton kutular ve diğer kağıt bazlı ürünler. Tekstil ve Konfeksiyon malları olarak Kumaşlar, giysiler, ayakkabılar ve aksesuarlar. Mobilya içerikli kargolarda masalar, sandalyeler, dolaplar ve diğer ev veya ofis mobilyaları. İnşaat Malzemeleri olarak adlandırılan kargolarda Çimento, tuğla, kereste, çatı kaplama malzemeleri, makine ve teçhizat içerikli kargolar çeşitli endüstrilerde kullanılan küçük ve orta ölçekli makineler ve aletler. Elektronik içerikli kargolar tüketici elektroniği, bilgisayarlar, televizyonlar, akıllı telefonlar. Bu kargolar tehlikeli madde sınıfı olarak adlandırılan bölümde özel şartlar ile taşınabilir.

Türkiye’den başka ülkelere ihracat yapıyorsanız, internet üzerinden ürün satışı yapıyorsanız, çeşitli nedenlerle evrak göndermeniz gerekiyorsa, yurtdışında başka ülkelerde arkadaşlarınıza hediye yollamak istiyorsanız en güvenilir ve en uygun fiyatlı yurtdışı kargo gönderimi Fast Express Kargo ile yapılır. Ancak bazı şartlar, bazı kanunlar yada bazı ülke prosedürleri insanlarda “yurtdışına kargo ile neler gönderilebilir” sorusunu yaratıyor.

Yasal Olarak Yurtdışına Gönderilebilen Ürünler

Yurtdışına kargo ile gönderilebilen ürünler; Basılı ürünler ve şirketlere veya ofis evrakları(resmi olmayan evraklar), kuru gıda ürünleri, Konserve ürünler, ev ve araç aksesuarları, giysiler, kıyafetler, elbiseler, tekstil ürünleri, kozmetik ürünler(yanıcı olmayanlar), bijuteri ürünleri, siyasi olmayan dergi mecmua ve kitaplar, her türlü mobilya ve aksamları, araba ve araç parçaları, plastik ürünler, jaluzi ürünler, aydınlatma ürünleri, oyuncaklar, hobi ürünleri, bilgisayar parçaları, cam ve metal ürünler, hırdavat ürünleri, bahçe mobilya ve ekipmanları, inşaat ürünleri, egzersiz ekipmanları, ayrıca sayılan maddeler dışındaki koli, paket, çuval, sandık vb. taşıma standartlarına uygun olan tüm gönderiler yurtdışına kargo ile gönderilebilir.

Yurtdışı Kargo ile Neler Gönderilebilir

Yasal Olmayan Yurtdışına Gönderilemeyen Ürünler

Genellikle yurtdışına kargo gönderilemeyenler; Ambalajı olmayan açık gönderiler hap, kokain, esrar, bonzai gibi uyuşturucu maddeler, patlayıcı ve yanıcı maddeler, canlı veya cansız her türlü hayvan, posta gönderilerine zarar verebilecek ürünler, ince ambalaj içinde ağır, bozulabilecek biyolojik ürünler, üzerinde ahlak bozucu işaret resim yazı taşıyan ürünler, üzerinde güvenliği bozucu işaret resim yazı taşıyan ürünler, insan organı veya cenaze, çek senet veya nakit banknot paralar, kıymetli eşyalar, ziynet eşyaları, altın (külçe halde) gümüş(külçe halde) ve benzeri taşlar, ateşli silahlar, et ürünleri, deniz ve balık ürünleri, süt ürünleri, tavuk ürünleri, sakadat ürünleri, ham deri, zehirli temizlik ürünleri,  çabuk bozulabilecek kimyasal ürünler, yağlı boyalar, sarımsak soğan veya baharatlı ağır kokan ve kokusunu diğer ürünlere sindirebilecek gönderiler, tütün ve tütün ürünleri, uç kısımları köşebent ile kapalı olmayan sivri uçlu diğer gönderilere zarar verecek delici kargolar…

Ancak yurtdışına kargo ile belirli şartlarda gönderilecek ürünler vardır. Bunlara ilgili hem Fast Express Kargo’nun hemde gönderici ve alının sorumluluğu kabul etmesi durumunda kabul görecek gönderilerdir. Ambalajlanma aşaması güvenli bir şekilde yapıldığında da bu sorumluluklar ortadan kalkar. Mobilyalar, kolay bozulmayacak gıda maddeleri, cam ve ya ayna ürünleri, küçük ev aletleri ve eşyaları, tıbbi malzemeler, hırdavat malzemeleri, otomobil gereçleri, otomobil aksamları, inşaat ekipmanları, matbaa malzemeleri, içindeki sıvı tamamen boşaltılmış ve sağlam ambalaj içine konmuş akü, solüsyonlar, halı kumaş ürünleri, soğuk ürünler, ev eşyaları… gibi tüm ürünler ve mallar yurtdışına belli şartlarda veya belli anlaşmalar ile taşınmaktadır.

Yurtdışı Kargo ile Neler Gönderilebilir

Haben Sie die Antwort auf die gesuchte Frage gefunden?

Yurtdışı kargo hizmetimiz ile yurtdışına, Teknolojik ürünler, yedek parçalar, plastik, medikal, kırtasiye, ilaç, mobilya, ayakkabı, otomasyon, makine ve ekipmanlar, gıda, bozulabilir ürünler, evrak, doküman ve her türlü özel eşyalarınız gönderilmektedir. Yasal olarak taşınması gereken her türlü paket ve evrak en uygun fiyatlara gönderilmektedir.
Yurtdışı kargo ile uluslararası kurallar çerçevesinde her türlü evrak, doküman, dosya, gizli belge, sözleşme, ödev, tapu gibi önemli olan her türlü evraklarınız ekonomik fiyatlarla gönderilmektedir. Acil evraklarınız hızlı gönderi servisimizi ile kısa sürelerde gönderilmektedir.

KUNDENDIENSTLIVE SUPPORTWHATSAPP