E-ihracat Lojistiği

02-03-2023 17:48'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 03-03-2023 16:50

E-ihracat Lojistiği

E-ihracat kavramının tüm dünyada inanılmaz bir boyuta ulaştığını gözlemlemek mümkün. Türkiye’den yurtdışına ürün satışı yapmak isteyenlerin sayısı buna bağlı olarak ciddi miktarda artıyor. Ki global satış disiplinleri de buna bağlı olarak gelişimlerini sürdürüyor. E-ticaret girişimlerinin yalnızca mevcut bir ülke içerisinde sınırlı kalmayarak tüm dünya ülkelerine yayılması bunun bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik e-ihracat lojistiği için sunulan çözümlerde de artan arz talep dengesi daha kullanışlı ve ulaşılabilir bir yapıyı bizlerle buluşturuyor. 
 
E-ihracat lojistik süreci güncel olarak daha hızlı bir teslimatı ön plana çıkardığı gibi aynı zamanda daha düşük maliyetleri de hayatımıza dahil ediyor. Hem uygun fiyatlarla yurtdışına gönderim yapmak mümkün iken hem de müşteri memnuniyetinin temel taşı olan hızlı teslimat için standartlar yükselişe geçiyor. E ticaret altyapıları sayesinde lojistik süreçlerin tamamı en ince ayrıntısına kadar incelenebiliyor, anında aksiyon alınarak çözüme kavuşturulabiliyor. 
 
Yurtdışına kargo gönderme işlemlerinin en temel merak noktası fiyat algısı ve belirli sınırlamalar olarak karşımıza çıkıyor. Bu aşamada da mikro ihracat kavramına hakim olmakta yarar var. Mikro ihracat nedir diye merak edenler için genel kıstasın değer limiti ve ağırlık limiti olduğunu vurgulamak gerekiyor. Öyle ki bu kapsamdaki gönderilerin Türkiye’den yurtdışına kargo ile çıkması için 15 bin Euro fiyat bandının altında yer alması gerekiyor. Ayrıca ağırlığının da 300 kilogramı aşmaması gerektiğini hatırlatalım. 
 
Hem hafif hem de fiyat olarak düşük meblağlara satışı gerçekleştirilen ürünlerin dünyanın her noktasına gönderimini sağlayan mikro ihracat çözümleri fiyat avantajını beraberinde getiriyor. Düşük maliyetlerle yüksek hızlı yurtdışı kargo gönderimi bu bağlamda mümkün kılınıyor. Artan talebe bağlı olarak çok daha geniş bir lojistik altyapı oluşuyor. Bunun getirisi olarak ise e-ihracat lojistik hizmeti için kalite standartları yükselişe geçiyor. 
 

E-ticaret Kargo Gönderimi İle İlgili 5 İpucu

E-ticaret yapmak ve bunu dünyanın her noktasında gerçekleştirerek ciddi bir iş hacmi yakalamak elbette ki pek çok kişinin hayalidir. Günümüzde bu iş kolunun böylesine büyüyerek daha da geniş bir hacme ulaşması tesadüf değil. Güncel olarak herkesin kargo gönderimi başta olmak üzere pek çok detayı merak etmesi bundan kaynaklanmaktadır. Girişim olarak düşünüldüğünde e-ticaret çok daha basit bir forma bürünmüş gibi gözükse de ürün temininden depolamaya, yurtdışı satışı mevcutsa gümrüklemeden kargo sürecine, hızlı teslimattan müşteri memnuniyetine kadar uzanan geniş bir yelpazeden söz etmek gerekiyor.
 
Dolayısıyla e-ticaret kargo süreciyle alakalı 5 altın tavsiye size genel anlamda başarı getirebilir. Başarılı bir satın alma sürecinin ve ardından gelen memnuniyetin genel sebebini oluşturan temel metrik kargodur. İyi bir kargo süreci yaşanıyorsa müşteri memnuniyeti her halükarda sağlanabilir. Kargo sürecini etkileyen durumlar arasında ise kargonun paketlenmesi, kutu seçimi, hasarsız gönderim, hızlı teslimat gibi pek çok kriter yer almaktadır. 
 
E-ticaret kargo süreciyle alakalı bilinmesi gerekenler noktasında en önemli 5 faktör şöyle sıralanabilir.
• Kutu ve Paketleme Kurumsal Kimliğinizi Yansıtır
Dünya üzerinde perakende satış konusunda başı çeken, e-ihracat noktasında da tüm dünyaya açılabilmiş olan firmaların en büyük farklılıklarından birisi budur. Kutuları adeta bir reklam alanıdır. Marka ismini, logosunu ve ürüne göre özel kutu konseptini görmek mümkündür. Bu müşteride kalite algısı yaratan en önemli unsurdur. Üstelik ücretsiz bir biçimde uzun vadeli bir reklam yapma şansını size sunar. 
• Ürün Ağırlıklarına Bağlı Kargo Ücreti İçin Net Olun 
Normal şartlarda birden fazla ürünün perakende satışını yapan pek çok e-ticaret satıcısı sabit bir gönderi ücreti ile kargo sürecini tamamlamaktadır. Oysa gönderilen ürünlerin bazıları ağırlık olarak daha az, bazıları ise boyut olarak daha fazladır. Mevcut gönderi hacminize bağlı olarak kargo anlaşmaları yapabilirsiniz. Keza e-ticaret kargo anlaşması yapmanız durumunda sabit kargo ücreti ile müşterilerinize her zaman en iyi kargo fiyatını sunabilirsiniz. Ağırlık ve boyut yani desi hesaplaması kargo ücretini belirlemeyi sağlayan faktördür. 
• Ücretsiz Kargo veya Sabit Fiyat İçin Kargo Anlaşması Gerçekleştirin
Kargo firmaları gerek yurtiçi e-ticaret anlaşmaları ile gerekse yurtdışı e-ihracat kargo anlaşmaları ile satıcılara çok geniş bir opsiyon alanı sunarlar. Bu sayede ağırlıkları değişken, boyutları birbiriyle eşdeğer olmayan gönderiler için de en uygun fiyatlarla karşılaşılması mümkün olur. Özellikle ücretsiz kargo seçeneğinin satın alma noktasında ciddi bir aksiyon yarattığını söylemeliyiz. 
• Hızlı Teslimat Müşteri Memnuniyetinin Ana Sebebidir 
Kargo süreçleri tabii ki konumdan konuma ölçümlenen mesafeyle doğru orantılıdır. Öyle ki eve teslim kargolar ne kadar uzaktan gönderilirse gönderilsin satın alım işlemini yapan müşteriler burada hızlı bir teslimat beklerler. E-ticaret hızlı kargo anlaşması satışları yükseltebileceği gibi mevcut müşteri portföyünüzün tamamının memnun olmasını da sağlayabilir. 
• Geniş Kargo Ağı ve Hasarsız Teslimatlar 
Bilhassa e-ihracat lojistik planları için dikkat edilmesi gereken en temel kriter geniş ulaşım ağıdır. Bu hem Türkiye’den yurtdışına kargo gönderme noktasında sizin ürünü vermenizle, hem de yurtdışındaki adrese teslim edilebilmesiyle doğrudan ilişkili bir durumdur. Aynı şekilde kargo firmasının oldukça nitelikli bir çalışma standardını benimsemiş olması, kargolarda hasar olmaması iade oranını ciddi anlamda düşürecektir. Tabii ki tam aksi durumda da ürün iadeleri ve dolayısıyla zarar edebileceğiniz ticaret sayısı hacim olarak yükselecektir. 
 
E-ticaret kargo ipuçları ile ilgili en temel kriterlerin arasında genel başlıklarıyla kargo kutu seçimi ve paketlemesi, uygun kargo ücretleri, ücretsiz kargo, hızlı teslimat ve hasarsız kargo gönderimi noktalarının üzerinde durulabiliyor. 
 

E-ticaret Kargolama Süreçleri

E-ticaret kargolama süreci tüm operasyonel faaliyetleriniz arasında en önemli unsurların başında geliyor. Özellikle müşteri memnuniyetini sağlayan ana faktör oluşu ve aynı zamanda ticaretin başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesi noktasında da son adım olarak görülmesi bunu daha da öne çıkarıyor. Günümüzde kargo firmalarından şikâyetçi çok sayıda müşteri var. Aynı zamanda kargo sürecine bağlı olarak alışveriş tercihlerini değiştiren pek çok insana rastlayabiliyoruz. İşte bu bağlamda e-ticaret kargolama süreçleri işinizin sürdürülebilirliğini etkileyecek ana etkene dönüşmüş oluyor. 
 
Kargo gönderilerinizin ağırlığını ve boyutlarını iyi bilmeniz beklenmedik kargo masraflarıyla karşılaşma riskinizi çok ciddi oranda azaltacaktır. Buna ek olarak e-ihracat için ilgili standartlara uygun kargo ve paketlemeye özen göstermelisiniz. Yine e-ticaret yapanların kargo kutusu ve paketleme noktasında da özen göstermesi müşteri tarafında pozitif etki yaratır. 
 
Yani teorik olarak kargonun deponuzdan çıkmadan önce başlayan, kargonun hedef adrese ulaşıncaya kadar geçen süreci tümüyle kargolama süreci olarak ele alabiliriz. Bu yüzden şu maddeler özellikle üstünde durulması gereken süreçlerdir. 
• Sipariş sonrası özenli paketleme 
• Ürüne uygun kargo kutusu seçimi
• Ürünün hasar almaması için koruyucu malzemelerle sabitlenmesi
• Kargo anlaşması gereğince aynı gün ürünün depodan teslim alınması ya da sizin ilgili kargo alım noktasına teslim etmeniz 
• Ürünün kargo sevk belgelerinin aynı gün içerisinde düzenlenmesi ve işleme alınması
• Kargo taşıma sürecinin en hızlı şekilde başlaması 
• Lojistik şirketi olarak seçtiğiniz ve kargo anlaşması yaptığınız firmanın hem teslim alma, hem de teslim etme aşamasında yetkin bir hizmet ağına sahip olması
• Kargoların hasarsız, hızlı ve uygun fiyatlarla son kullanıcıya ulaştırılması 
• Kargolarda yanlış adrese teslimat, teslim edememe ya da benzer sorunlar yaşanmaması ve dolayısıyla iade taleplerinin az olması
 
Tüm bu kriterler e-ticarette başarılı kargo süreci için en önemli faktörler olarak listelenebilir. Bu detayları firmanız dahilinde geliştirmek istiyorsanız özel kutu tasarımları kullanabilir, ürün çeşitliliğinize göre sabit fiyatlı kargo anlaşması yapabilir, kâr marjınızdan doğan masrafla ücretsiz kargo seçeneğini müşterilerinize sunabilirsiniz. 
 
Temel anlamda e-ticarette başarıyı getiren kargo ipuçları arasında bunlar da değerlendirmeye açıktır. Zira e-ticaret kargo süreci nasıl işlemektedir diye merak edenler yukarıdaki maddeleri kendilerine rehber olarak alabilir. 
 

Pazar Yeri Satış Kargo Anlaşması Nasıl Yapılmalı?

Online Pazar yerleri hayatımızın bir parçası haline geldi ve dolayısıyla alışverişlerimizde ilk seçenek olmaya başladı. Pek çok farklı yerli ve global Pazar yerinde alışveriş yapıyoruz ve bu alışverişlerde kargo süreci yaşıyoruz. Kargo sürecinin sorunsuz olması tavsiye niteliği taşıyan bir pozitif durum yaratırken fiyat açısından da avantajı elimizde bulundurmak istiyoruz. İşte bu bağlamda Pazar yeri kargo anlaşması e-ticaret satıcıları için inanılmaz bir noktayı temsil ediyor. 
 
Ülkemizde de pazaryeri kargo anlaşması sağlanabilecek pek çok lojistik firması olması seçenekleri arttırıyor. Artan seçenekler ise rekabeti yükselttiği için hem hizmet kalitesi açısından hem de söz konusu fiyatlar açısından geniş bir kazanım sağlamış oluyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bazı ana unsurlar var. Pazaryerleri hangi kargo ile anlaşma yapıyor noktasında da pek çok alternatife rastlanabiliyor.
 
Öncelikle sektörün öncüsü olan Pazar yerleri tek bir kargo firmasıyla çalışmıyor. Partner olarak pek çok kargo firmasıyla gönderi kabul ettiğinden ötürü bireysel kargo anlaşması yaparak da satışlarınıza kaliteli bir lojistik süreci dahil etmeniz mümkündür. Haliyle Hepsiburada, Trendyol, N11, Amazon, Shopify, Çiçeksepeti gibi Pazar yerleri kargo anlaşması noktasında en uygun fiyatları, en hızlı teslimatları ve müşteri memnuniyetini gözeten bir süreci size sunabiliyor. 
 
Yine pazaryeri ücretsiz kargo limitleri farklılık gösterdiği için hem ürün gamında hem de platform bazında değişken fiyatlarla karşılaşılabiliyor. Burada da pazaryeri satış anlaşması dahilinde uymanız gereken bazı kriterler olduğunu vurgulamalıyız. Örneğin sektörün liderleri olarak görülebilecek pazaryerleri 75 TL üzeri siparişlerde müşterilerine ücretsiz kargo deneyimi yaşatabiliyor. Bu durumda da anlaşmalı kargo fiyatları sizi yüksek kargo maliyetlerinden kurtaracak etkiyi yaratabiliyor. 
 

E-ticaret Anlaşmalı Kargo Fiyatları

E-ticaret anlaşmalı kargo fiyatları pazaryeri özelinde olduğu gibi kurduğunuz şirket özelinde de olabilir. Pazaryerleri belirli desi fiyatlarına göre birden fazla kargo şirketiyle partner olarak çalışır. Bunlarla kargo sürecini yönetmeniz hem panel kullanımı hem de lojistik aşamaların tamamına hakimiyet açısından önemlidir. Buna bağlı olarak kargo iade süreçleri ve müşteri ilişkileri bakımından da avantajları vardır.
 
Tabii ki kargo firmalarıyla anlaşma nasıl yapılır diyenler için bu süreci tamamıyla profesyonel ve size ya da şirketinize uygun şekilde yapma noktasını da hatırlatalım. E-ticaret kargo anlaşması yaparken seçebileceğiniz firmalar arasında pazaryerlerinin kendi lojistik birimleri olduğu gibi ulusal ve global kargo şirketleri de bulunuyor. 
• HepsiJet
• Trendyol Express
• Yurtiçi Kargo
• Aras Kargo
• Sürat Kargo
• MNG Kargo
• PTT Kargo
• UPS
• Horoz Lojistik
• Ceva
• Borusan Lojistik
• Fast Express 
 
E-ticaret sitesi kargo anlaşması yapabileceğiniz pek çok farklı lojistik şirketinin bulunduğu geniş bir yelpazeyi size sunar. Aynı zamanda kargo anlaşması yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Çünkü sorunsuz ve başarılı bir kargo süreci e-ticaretin en önemli kriteri olduğundan seçiminizi bu odakta yapmanız elzem. 
• Kargo Desi Ücreti 
E-ticaret kargo maliyetleri açısından ilk önemli noktanın desi maliyeti olduğunu söylemek gerekiyor. Ürünlerinizin ağırlığını ve boyutlarını biliyor olmak burada ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda kargo firmalarının desi gönderim ücretleri birbirinden bağımsızdır. Kargo anlaşması ücretleri kapsamında da özel desi fiyatları ile karşılaşmanız olasıdır. 
• Kargo Teslimat Hızı 
E-ticaret siparişlerinin kargo süreci için hem satıcıyı hem de alıcıyı etkileyen önemli bir unsurdur. Burada kargo firmasıyla yapacağınız anlaşma dahilinde birkaç farklı hizmet senaryosu mümkündür. Örneğin kargo firması gönderilerinizi firmanızdan, deponuzdan ya da mevcut konumunuzdan teslim alabilir. Buna istinaden kargolarınızı siz teslim edebilirsiniz. Her iki koşulda da kargo teslim etme sürecini gün içerisinde akşam olmadan seçmeli, aynı gün içerisinde de sevk irsaliyesinin hazırlanarak kargo sürecinin başlamasını sağlamanız gerekir. 
• Kargo Firmasının Bulunduğu Lokasyon
Lojistik şirketleri pek çok farklı bölgelerde hizmet vererek müşterilerine ulaşmaya çalışıyor. Ancak sizin depo ya da firma adresiniz sabit olduğu için size en yakın kargo şubelerinin arasından seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Tabii ki desi ücreti, kargo teslim süresi dahilinde yakın olan kargo şubesini ve o firmayı tercih etmek avantaj sağlayacaktır. Böylelikle sipariş sonrasında sizin kargoyu şubeye teslim süreniz azalacağı gibi kargo firmasının ürünleri sizden teslim alması da oldukça hızlanacaktır. 
• Kargo Firmasının Müşteri Memnuniyeti ve Yarattığı Algı
Çok iyi bir ürün satıyor, çok uygun fiyat çizgisini koruyor olabilirsiniz. Kaliteyi en uygun fiyata sunmanız durumunda bile kargo şirketi seçiminiz siparişlerinizi belirleyen ana faktör olabilir. Çünkü bazı kargo şirketleri gerek hasarlı kargo taşımacılığı, gerekse hızlı teslimat yapamama gibi durumlardan ötürü ciddi bir algıya sebep olmaktadır. Bu algı sebebiyle de müşterilerin büyük kısmı bu kargo firması aracılığıyla ürün sipariş vermekten geri durabiliyor. 
 
Türkiye’nin her noktasına ve hatta mobil nokta olarak geçen alanlara dahi sipariş ulaştırabilme yetisine sahip bir lojistik firması tercih etmek önemlidir. Eğer ki e-ihracat yapıyorsanız bu kapsamda Türkiye’den yurtdışına kargo fiyatları ve ulaşım ağı noktasında tatmin edici sonuçlar veren firmalara yönelmelisiniz. 
 

E-ticaret Bireysel Kargo Anlaşması

E-ticaret bireysel kargo anlaşması yaparken pazaryerlerinden bağımsız olarak şirketiniz aracılığıyla kargo anlaşması yapabileceğinizi hatırlatalım. Bireysel olarak satış yapmak istiyorsanız ve bunu anlaşmalı kargo ile sağlayacaksanız pazaryerinin size sunacağı kargo seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bir kargo firması ile kargo anlaşması yapmak için en azından şahıs şirketine sahip olmanız gerekmektedir.
 
Gelişen e-ticaret dinamikleri neticesinde popüler bazı pazaryerlerinin bireysel kargo anlaşması kapsamında da hizmet sunduğunu görebiliyoruz. Örneğin Shopify bunu sağlayarak şahıs şirketiniz olmasa dahi uygun fiyatlarla kargo gönderebileceğiniz satışlar yapmanıza vesile oluyor. Bu yüzden de piyasada gün geçtikçe artan bir hacme sahip olduğunu görebiliyoruz. 
 
E-ticaret kargo anlaşması yaparken kaçınılması gereken bazı unsurlar olduğunu da söylemek gerek. Özellikle bazı kargo firmalarında taahhütlü anlaşmalar gerçekleştirilebiliyor. Yine iade ve kargo süreciyle alakalı tüm detayların masaya yatırılmasında fayda var. Artık e-ticaret altyapıları size hem ödeme hem de kargo sürecinde tüm aşamaları görme şansı sunabiliyor. Öyle ki tek bir panelden tüm pazaryerleri ile entegrasyon sağlanıyor ve lojistik süreçlerle beraber depolamayı da içerisine alan geniş bir bilgi akışı sağlanıyor. Bu altyapıyı sunabilecek bir seçim yapmak önem kazanıyor. 
 

E-ticaret Siparişlerini Nasıl Kargolayabilirim?

Aslında geleneksel yöntemlerin yavaş yavaş geri planda kaldığı ve günümüzde çok daha entegre altyapılarla çalışıldığı söylenebilir. Özellikle pazaryerleri ve e-ticaret altyapıları bu alanda sürekli gelişim kat etmeye devam ediyor. Haliyle depolama hizmeti de sunan bir pazaryeri üzerinden e-ticaret yapıyorsanız fiziksel anlamda bir şey yapmadan altyapı üzerinden kargo çıkış işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.
 
E-ticaret siparişleri nasıl kargolanır noktasında eğer böyle bir entegrasyona sahip altyapılar kullanıyorsanız tek tıkla barkod oluşturabilir, kargonun teslim alınmasını ve gönderim işleminin sağlanmasını başlatabilirsiniz. E-ticaret kargo entegrasyonu alanında ciddi atılımlar gerçekleştiği için hem işlemler hızlı bir biçimde yapılıyor hem de kargo teslimat hızı için önemli bir adım atılmış oluyor.
 
Tabii ki ürünleriniz kendi deponuzdaysa ve sipariş sonrası kargo sürecini kendiniz yönetiyorsanız burada biraz daha geleneksel bir gönderim süreci yaşayacaksınız. Barkod oluşturup ürünü uygun boyutlarda kutuya koyarak paketledikten sonra kargo anlaşması dahilinde paketin teslimi yapılmalıdır. E-ticaret kargo anlaşması yapmanız durumunda ilgili kargo deponuzdan kargo yetkilileri tarafından da teslim alınabilir. Bunun yerine siz de siparişinizi kargo şubesine teslim edebilirsiniz. 
 
O süreçten sonra ise sistemsel takip dışında yapmanız gereken pek bir şey kalmıyor. Zira kargo şirketi teslim aldığı ya da sizin teslim ettiğiniz gönderi için sevk işlemlerini başlatıyor. İlgili dağıtım merkezine ve oradan da hedef adrese ulaşması için gönderi gün içerisinde yola çıkıyor. 
 

E-ihracat Kargo Danışmanlığı

E-ticaret sektörüne girmek isteyen ve bunu yurtdışı pazarına açılarak geniş bir müşteri portföyüne ulaştırmayı amaçlayan şirket sayısı sürekli artıyor. Tabii ki hukuki açıdan olduğu gibi lojistik, maliyet, ürün temini, depolama ve gümrükleme gibi pek çok aşamayı içerisine alan geniş bir kavramdan söz ediyoruz. E-ihracat danışmanlığı işte bu noktada hayat kurtarıcı bir etkiye dönüşüyor. 
 
Burada tabii ki e-ihracat kargo danışmanlığı hizmeti almak özellikle ticaret modelinizi belirlemek, buna göre hizmet standartları oluşturmak ve müşterilerinize memnuniyet aşılayacak başarılı alışverişler sunmak adına önem arz ediyor. Çünkü çok geniş kapsamlı bir sektör olması dışında pek çok kurala tabi olduğunu da söylemeliyiz. 
 
E-ihracat kargo danışmanı tarafından şirketinizin mevcut iş hacmi, hangi ülkelerde pazara sahip olduğu, B2B ya da B2C gibi modellerden hangisine daha uygun olduğu raporlanır. Buna bağlı olarak KDV muafiyeti ve iadesi gibi kavramlar kârlılığınızı arttırır. Gümrükleme ve konşimento süreçlerinde sizin için hukuki anlamda da maddi anlamda da en doğru yol haritası kargo danışmanı tarafından çıkarılır. Global e-ticaret ağına en iyi şekilde ve en doğru biçimde girmeniz mümkün hale gelir. 
 

E-ticaret Kargo Çözümleri

E-ticaret kargo çözümleri mevcut müşteri portföyünüzü daha kaliteli bir alışveriş deneyimine yönlendirmenize yardımcı olabilir. Özellikle günümüzde lojistik sektöründe bazı kalıplaşmış sorunlar olduğunu hemen fark edebiliyoruz. Aslında e-ticaret çok daha basit bir biçimde gerçekleştirilen, daha konforlu, daha uygun fiyatlı ve hızlı bir alışveriş şekli olarak görülüyor. Ancak bazı sorunların çözümü için profesyonel entegrasyonlar şart oluyor. 
 
E-ticaret kargo anlaşması yaparken de bu çözümlere odaklanmak gerçekten mühimdir. Çünkü Türkiye’de özellikle e-ticaret kargo sorunları inanılmaz bir seviyeye ulaşmış durumda. Çözümlenmesi gereken bazı kriterleri size de tanıdık gelecek şekilde şöyle sıralayabiliriz.
• Kargonun Teslim Alınma Sorunu 
Özellikle iş hacmi çok yüksek olmayan satıcılarda kargo anlaşması gereğince depodan teslim alınması gereken gönderiler bir türlü teslim alınmaz. Profesyonel e-ticaret çözümleri ile bu durum aşılabilir.
• Hassas Ürün ve Sağlam Teslimat
Ürünlerin hasarlı olması durumunda satıcılar teslimat öncesinde alıcının kontrol etmesini isterler. Kargo firmaları ise teslim etmedikleri ürünün kontrolü için onay vermezler. Bu bağlamda kargonun uygun kutuyla, uygun paketlemeyle ve hassas ürün taşımacılığına özen gösteren bir firmayla gönderilmesi elzemdir.
• Yanlış Adres Problemi
Kargo firmalarına her ne kadar doğru barkod ile doğru adres verilse de yanlış bir adrese teslim edilmesi sık yaşanan bir problem. Bir başka ilintili problem ise adresin yanlış olduğu varsayılarak teslim edilememe sorunudur. Bu da iade sürecini, ekstra kargo maliyetini ve müşteri memnuniyetsizliğini beraberinde getirir. 
• Kargonuzu Size Ulaştıramadık Mesajı
Türkiye’de müşteri memnuniyetsizliğinin temel sebebi olan bu durum kargo firmalarının gönderdiği ‘’geldik ama evde yoktunuz’’ mesajlarından kaynaklanıyor. Bu olası bir durum olabileceği gibi tüm gün evde olmasına rağmen kargo firmasının bu yaklaşımda bulunduğunu iddia edenlerin sayısı oldukça fazla. 
 
Tüm bu sorunlar kaliteli altyapı, uygun fiyatlar ve profesyonel bir ekip tarafından organize edilen e-ticaret kargo çözümleri ile kolayca aşılabiliyor. Bunun için biraz daha kapsamlı bir araştırma ve doğru kargo firmasıyla e-ticaret kargo anlaşması yapmak önemlidir. 
 

E-ticaret Kargo Yönetimi

Özellikle entegrasyon bakımından zengin bir altyapı sunan e-ticaret firmaları ve pazaryerleri çok daha pozitif bir süreci beraberinde getiriyor. Günümüzde yurtiçi e-ticaret kargo süreçleri daha sorunsuz bir biçimde tamamlanabiliyor. Tabii ki burada da lojistik çözümleri sunacak firmanın profesyonelliği önem arz ediyor. 
 
E-ticaret kargo yönetimi ürün siparişi aşamasında barkod ve etiketten sonrasındaki paketleme sürecine kadar olan her detayı kapsıyor. Hatta burada kargonun teslim alınması, taşınma süreci, müşteri ilişkileri gibi ana metrikleri de kapsayan genel bir algıdan söz etmek gerek. 
 
Full Fillment Yurtdışı Kargo Hizmetleri
 
Bir e-ticaret döngüsünde ürünü satan noktadan alan noktaya kadar oluşacak tüm operasyonları kapsayan genel tabire Full Fillment denmektedir. Türkiye’de de FBA yani Full Fillment by Amazon kavramının bununla tanışmamızda etki sahibi olduğu söylenebilir. Sipariş aşamasından sonra kargonun çıkış noktası, ürünün etiket ve barkod süreci, depolanması, gümrüklenmesi, sevkiyatı, teslimatı gibi tüm aşamalar profesyonel bir biçimde üstlenilmektedir.
 
Elbette ki pazaryerlerinin Full Fillment hizmeti veren firmalar arasında olması direkt olarak satıcı ve müşteri arasında bir köprü kurulmasına sebep olabiliyor. Ancak bağımsız olarak hizmet veren ve özellikle e-ihracat kargo çözümleri açısından önemli bir yer kapsayan Full Fillment şirketleri de karşımıza çıkabiliyor. Tüm bunlar bir bütün olarak ele alındığında kargo sürecinin problemsizliğini, hızlı teslimatı, uygun maliyeti, depolama masraflarından kurtulmayı öngörmemizi sağlıyor. 
 

Online Yurtdışı Kargo Maliyetlerini Hesaplayın

Yurtdışı kargo fiyatı hesaplama araçlarında ürünün desi ve ağırlık birimi ayrı ayrı önem taşımaktadır. Aslında burada en karmaşık yapı olarak kargo ücreti hesaplama formülü öne çıkıyor. Mesela direkt olarak desi hesabıyla kargo fiyatını belirlememiz mümkün değil. Bunun yerine hacimsel ağırlığı için boyutlarını, gerçek ağırlığı içinse ağırlığını baz alıyoruz.
 
Karşımıza çıkan sonuç ise iki farklı değer oluyor. Eğer Türkiye’den yurtdışına kargo fiyatı hesaplama aracında gerçek ağırlık değeri yüksekse fiyatı belirleyen etken bu oluyor. Ona keza eğer hacimsel ağırlığı gerçek ağırlığından daha yüksek bir değere sahip olan kargonuz varsa bu sefer fiyatı hacmi belirliyor. 
• Yurtdışı Kargo Fiyatı Hesaplama Formülü
Yükseklik x en x boy/5000 
 
Yukarıdaki formül ile hacim/desi hesabını yapmış ve hacimsel ağırlığına ulaşmış olursunuz. Ayrıca kanun kapsamında dm3 cinsinden online yurtdışı kargo maliyeti hesaplama işlemi yapılacağından ortaya çıkan sonuç 5’e bölünerek hacimsel ağırlık miktarına karşılık gelen değere ulaşılır. Elde edilen bu değerin gerçek ağırlık değerinden daha yüksek olması durumunda fiyat buna göre belirlenecektir. Yurtdışı kargo ücreti hesaplamada gönderinin gerçek ağırlığı daha yüksek olduğunda hedef noktaya ulaşması için ortaya çıkacak kargo maliyeti ağırlık baz alınarak belirlenir.

Haben Sie die Antwort auf die gesuchte Frage gefunden?

Mikro ihracat gönderilerinde Invoice, E-Arşiv Fatura, ETGB Bilgi Formu ve Konşimento hazırlanmalıdır. İnvoice için link / www.fast-express.com/tr/pages/evrak-invoice, Etgb için link / www.fast-express.com/tr/pages/evrak-etgb, Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/
Mikro ihracat gönderilerinde kilogram sınırı Türkiye tarafından gümrük mercileriş tarafından belirlenmiş olan 300 Kg.’ dır.Mikro ihracat gönderisinin diğer kısaltılmış adı ETGB dir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı(ETGB) için ilgili çıkış olan Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan ve VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) internet sistemine iletilen Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı çıktısı vergi dairesine ibraz edilir ve gönderici firma KDV iadesi talebinde bulunulur. ETGB dökümünün elde edilemediği durumlarda, düzenlenen beyannameye ilişkin bilgileri içeren bir yazı ilgili kargo şirketi tarafından iletilir. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/

KUNDENDIENSTLIVE SUPPORTWHATSAPP