Yurtdışı Kargo İle Neler Gönderilir?

31-05-2019 11:08'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 24-04-2024 08:30

Yurtdışı Kargo İle Neler Gönderilir?

Hava kargo taşımacılığı on dokuzuncu Yüzyıl başında motorlu araçların insan hayatına girmesi ve ilerleyen 100 yıl süreç içinde gelişmesi ile dünya çapında arz ve talep çeşitliliğiyle olumlu olarak etkilenmiş ve taşımayı yapan uçaklara ait güç menzillerin artması ile havayolları ticarete yön verebilecek hale gelmiştir. Bozulabilir her türlü gıda vs ürünlerin taşınması kolay hale gelmiş ve birçok sektörün olumlu etkilenmesine yol açmıştır. Hava taşımacılığını olumsuz etkileyen petrol fiyatları taşımacılığı yapılan ürünlerin fiyatlarına dönemsel olarak olumsuz etkilerde yaratsa hava kargo vazgeçilmez bir sektör durumuna gelmiştir.
Yurtdışına kargo ile gönderilebilecek ürünler listesi çeşitli kanunlara ve uluslararası kargo taşımacılığı kararlarına göre belirlenmiştir. Buna bağlı olarak gönderilerinizi hangi ülkeye göndereceğiniz dahi o ülke yasalarından kaynaklı olarak mümkün olmayabilir. Tabii ki uluslararası kargo şirketleri bu bağlamda kullanıcılara gerekli bilgiyi ve ürünlere dair tüm listeyi sunabiliyor.

Türkiye’den yurtdışına gönderilebilen kargolar arasında da çok geniş bir liste var. Aslında kanuna aykırı olmayan, insanları ve diğer ürünleri riske atmayan, doğru şekilde paketlenmiş ve taşıma normlarına sahip pek çok ürünü yurtdışına kargolamak mümkün. Yalnızca yasalarda yer alan, bulunması, satılması, taşınması, elden ele geçmesi yasal olmayan ürünler, uyuşturucu, para, değerli taş gibi maddi unsurlar ve çeşitli sebeplerden ötürü yasaklanmış ürünler gönderime aykırı bulunuyor. 

FAST EXPRESS yurtdışı kargo firması olarak başlıca prensiplerimiz:
Ekonomik olmak:  Yüksek rekabetin yaşandığı günümüzde işletmeler kaynaklarını en ekonomik şekilde yararlanmak istemektedirler, bu istekler sonucunda da firmaların yaptığı diğer bütün işlerde olduğu gibi taşımacılık faaliyetlerinde de kaynakları en doğru şekilde kullanmak zorunda kalınmıştır. Yurtdışı kargolarda ekonomik olmasına ve paralelinde süreden kazanma ve gerekse de maliyet konusuna dikkat edilmelidir.
Standartların yakalanabilmesi: Globalleşmenin artması sonucu dünya tek bir Pazar durumuna gelmiş ve bu durum hava taşımacılık sektöründe de uluslararası standartların artmasını zorunlu kılmıştır. Kargo faaliyetlerinin her ülkede aynı kalitede yapılabilmesi, uluslar arası taşımacılık kavramının tam olarak işleyebilmesi için ekipman ve bilişim teknolojilerinin standartlara yakın olması gerekmektedir. 
 Talep doğrultusunda yeterlilik: Müşteriye yeterli olan desteğin sağlanabilmesi kargo faaliyetlerinde hayati öneme sahiptir. Yeterli olabilme doğrultusunda işletmenin bütün fonksiyonları lojistik faaliyetlerinde yeterli güce sahip olması gerekir.
Yalın olma: Kargo taşımacılığının tüm alanlarında sadelik, karmaşık oluşumlar yerine esas alınmalıdır. Sadelik anlaşılırlığını arttırır. 
Takip edilebilirlik: Kargo faaliyetleri her zaman teknoloji ile paralel oluşmalıdır, günümüz teknolojisi ile tüm kargo operasyonlarının miktar, durum, zaman ve yer itibariyle en doğru biçimde izlenmesi sağlanabilecektir.
Kargolar sınıf olarak ayrılacak olursa :

Genel Kargo Sınıfı Ürünler

Özel bir hizmet veya depolama gerektirmeyen, tehlikeli madde, bozulabilir gıda veya hayvan sınıfına girmeyen kuru ve temiz kargoya bu ad verilir.

Özel kargo Sınıfı Ürünler

Özel kargolar, taşınması ve depolanması sırasında mutlaka özel işlem gerektiren kargolardır ve bu kargoların taşınabilmesi için kabulü, etiketlemesi, yüklemesi ve istiflenmesi özel kuralla göre yapılmaktadır.

Özel Kargolar kendi içlerinde :

Tehlikeli maddeler

 Fiziksel ve kimyasal yapılarından dolayı, taşıması ve kargonun kabullerinde, etiketlendirilmelerinde, yüklenmelerinde, istiflendirilmelerinde özel kuralları gerektiren kargolara verilen addır.
Bunların fiziksel özellikleri:  Katı, Likit (Sıvı), Gaz olmak üzere üç başlıkta toplanabilir.
Kimyasal özellikleri: Çürütücü, yanıcı, zehirleyici, polimeri, okside patlayıcı ve ışın yayıcı 

Canlı Hayvanlar

Canlı hayvan grupları, Very Important Cargo kapsamında olmaları nedeniyle sevkiyat işlemlerinde öncelikli kargolardır. Gideceği ülkenin ve taşıyıcının o kargo için kısıtlamaları olup olmadığı, yürürlükteki ambargoların ilgili kargoyu etkileyip etkilemediği kontrol edilmelidir. Taşıyıcı, hayvanın uçuşta önlenemeyen, değişken, fiziksel çevreye ve şartlara dayanamamasından, boğulmasından, diğer hayvanlarca boynuzlanıp yaralanmasından veya kendi kendine zarar vermesinden dolayı doğacak yaralanma ve ölümlerden meydana gelen hasar ve kayıplardan sorumlu olmazlar

Ağır ve Anormal Ebatlı Kargolar

150 kilo ve daha ağır parçalar bu sınıf ve kurallar üzerinden işlem görürler. Ağır ve anormal ebatlı kargoların kabulünde kargo memuru gönderinin varış noktasına kadar çeşitli sektörlere kullanılacak uçakların tiplerine göre yüklenebileceklerini garanti etmelidir. Bu sınıfa giren kargoların yüklenmesinde, indirilmesinde ve istiflenmesinde uçağa hasar verebilecek ağır ve anormal ebatlı kargoların taşınması kabul edilemez. Kabulü yapılan bu kargoların alıcılarına haber verilebilmesi için her zaman rezervasyonlu olarak gönderilmeleri ayrıca ön ihbar yazısının da gönderilmesi gerekir. Kabulü yapılan gönderiler kargo ambar zeminine yerleştirilirler, metre kareye düşen ağırlığı uçak ambarı çekerliliğini ihlal ediyorsa, altına döşenecek kalın kaslar ile ağırlık merkezi dağıtılır. Oynamayacak şekilde yerleştirildikten sonra üzerlerine ve yanlarına diğer kargo ve yolcu bagajları yerleştirilir. Ayrıca uçağın ve yolcuların emniyetlerini sağlamak için ağır yükler mutlaka bağlanmalıdır

Türkiye’den başka ülkelere ihracat yapıyorsanız, internet üzerinden ürün satışı yapıyorsanız, çeşitli nedenlerle evrak göndermeniz gerekiyorsa, yurtdışında başka ülkelerde arkadaşlarınıza hediye yollamak istiyorsanız en güvenilir ve en uygun fiyatlı yurtdışı kargo gönderimi Fast Express Kargo ile yapılır. Ancak bazı şartlar, bazı kanunlar yada bazı ülke prosedürleri insanlarda “yurtdışına kargo ile neler gönderilebilir” sorusunu yaratıyor.

Yurtdışına Kargo ile Hangi Ürünler Gönderilir?

Yurtdışına kargo ile gönderilebilen ürünler; ihracat ürünleri, Fuar gereçleri ve fuar ekipmanları, Gıda ürünleri, evraklar, matbu ürünler, şirket ve ofis evrakları, ofis eşyaları,  Giysi elbise ve tekstil ürünleri, kozmetik ürünler, aksesuar parçaları, bijuteri ürünleri, aksesuar, kitap dergi ve defterler, ev aletleri, mobilyalar, araba parçaları, fitness egzersiz ekipmanları, motor uçak veya tekne parçaları, lastikler, plastik ürünler, oyuncaklar, aydınlatma ürünleri, belge evrak dökümanlar, mumlar, numuneler, bilgisayar, duvar kağıtları ve jaluzi ürünler, cam metal kaplar, bilgisayar ürünleri ve fotokopi kağıtları, basılmış kağıt ürünleri, oyun ve hobi ürünleri, çim bahçe ekipmanları, yapı malzemeleri, pencereler, katalog ve broşürler, televizyonlar, radyolar, elektrikli el aletleri,bebek ürünleri, çerçeveli eşyalar, şapkalar, plastik kaplar, kutular, şişeler, torbalar, elektronik ürünler ve aksesuarlar, tıbbi cihazlar ekipmanlar ve malzemeleri, el işi ürünleri, vitrinler, evcil hayvan eşyaları, uzun çubuklar, kırılmaz ev dekorları, spor aletleri ve ekipmanları, tüketici elektroniği, gönderi malzemeleri, gözlük ve gereçleri, kağıt ve plastik malzemeler, müzik aletleri,saklama kutuları, hırdavat ve hacimli öğeler, sağlık güzellik bakım malzemeleri, ısıtıcı ve soğutucular, piller…
Ve aşağıda sayılan maddeler dışındaki koli, paket, çuval, sandık vb. taşıma standartlarına uygun olan tüm gönderiler yurtdışına kargo ile gönderilebilir.

Genellikle yurtdışına kargo gönderilemeyenler; Ambalajı olmayan açık gönderiler hap, kokain, esrar, bonzai gibi uyuşturucu maddeler, patlayıcı ve yanıcı maddeler, canlı veya cansız her türlü hayvanlar, posta gönderilerine zarar verebilecek ürünler, ince ambalaj içinde ağır, sivri, ambalajı yırtabilecek maddeler, bozulabilecek biyolojik ürünler, üzerinde ahlak bozucu işaret resim yazı taşıyan ürünler, üzerinde güvenliği bozucu işaret resim yazı taşıyan ürünler, insan organı veya cenaze, çek senet veya nakit paralar, kıymetli eşyalar, ziynet malları, altın gümüş vb taşlar, ateşli silahlar, hemen bozulabilecek et veya süt ürünleri, tavuk ürünleri, bağırsak ham deri mutfak yağları, yumurtalar, taşınması zor büyük malzemeler, temizlik ürünleri (sıvı deterjan vb), çabuk bozulabilecek kimyasal ürünler,  plastik ve yağlı boyalar, sarımsak soğan veya baharatlı ağır kokan ve kokusunu diğer ürünlere sindirebilecek gönderiler, tütün ve tütün ürünleri, uç kısımları köşebent ile kapalı olmayan sivri uçlu diğer gönderilere zarar verecek delici kargolar…

Yurtdışına En Ucuz Kargo Gönderimi

Ancak yurtışına kargo ile belirli şartlarda gönderilecek ürünler vardır. Bunlara ilgili hem Fast Express Kargo’nun hemde gönderici ve alının sorumluluğu kabul etmesi durumunda kabul görecek gönderilerdir. Ambalajlanma aşaması güvenli bir şekilde yapıldığında da bu sorumluluklar ortadan kalkar. Mobilyalar, kolay bozulmayacak gıda maddeleri, cam ve ya ayna ürünleri, küçük ev aletleri ve eşyaları, tıbbi malzemeler, hırdavat malzemeleri, otomobil gereçleri, otomobil aksamları, inşaat ekipmanları, matbaa malzemeleri, içindeki sıvı tamamen boşaltılmış ve sağlam ambalaj içine konmuş akü, solüsyonlar, halı kumaş ürünleri, soğuk ürünler, ev eşyaları… gibi tüm ürünler ve mallar yurtdışına belli şartlarda veya belli anlaşmalar ile taşınmaktadır.

Yurtdışına Kargo İle Taşınması Yasak Ürünler

Yurtdışına kargo ile gönderilemeyen ürünler arasında uluslararası kargo taşımacılığı uyarınca belirlenmiş liste temel anlamda baz alınıyor. Buna ek olarak ise kanunlar uygulanıyor. O ülke ve hedef ülke tarafından kullanımı ya da ithalat ihracatı yasaklanmış olan herhangi bir ürünün gönderimi kısıtlanıyor. Bunlar arasında da Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı geçerli sayılıyor.
Aynı zamanda yurtdışına kargo ile gönderilemeyenler arasında en önemli kriterlerden birisi yasaklı ürünler kadar ürünün gönderiliş biçimidir. Doğru şekilde paketlenmemiş, doğru bir taşıma formuna sahip olmayan ve diğer ürünlere ya da taşınan araca zarar verecek şekilde olan hiçbir kargo kabul edilmiyor. Yani yasaklı ürünler arasında olmasa da paketleme ve gönderim şekli aslında kargonun yurtdışına gönderim aşamasında önemli bir kıstas olarak görülebiliyor. 
 

Hangi Ürünler Yurtdışına Kargo İle Gönderilemez?

Yurtdışına kargolanamayan ürünler listesi dahilinde kişileri, diğer ürünleri, taşıma aracını tehlikeye atabilecek tüm ürünler bulunuyor. Yanlış paketlenmiş, paketlenmemiş ya da taşımaya uygun olmayan ürünler de aynı şekilde bu kategoride yer alıyor. Hali hazırda zaten maddi anlamda çıkara yol açan para, altın, değerli taş gibi ürünlerin kargo ile gönderimi yasak. Buna istinaden uyuşturucu maddeler de listede yer alıyor.
Mevzuat gereği bazı eksikliklerden dolayı da yurtdışına gönderilmesi mümkün olmayan ürünler ile karşılaşılabiliyor. Örneğin alıcı bilgilerinin eksik kalması durumunda gönderimi mümkün olabilecek bir gönderi kabul edilmiyor. Aynı şekilde gerekli belgeleri sunulmamış ürünler iade ediliyor. 
 

Yurtdışına Kargo İle En Ekonomik Gönderi Hangi Firma İle Yapılabilir ?

Yurtdışına kargo ile gönderilebilen ürünler arasında çok geniş bir liste var. Teknik açıdan bakıldığında gerekli belgeleri mevcut, yasalara aykırı olmayan, uluslararası kargo taşımacılığına göre herhangi bir sorun teşkil etmeyen ve doğru şekilde paketlenmiş tüm gönderiler kabul ediliyor. Fakat yasadışı gönderiler, ülkelerin belirlediği yasaklı ürünler ve risk oluşturabilecek ürünler kargo ile gönderimi kısıtlanmış ürünler olarak karşımıza çıkıyor. 
Bunun dışında yapı malzemelerinden elektronik eşyalara, duvar kağıdından bebek ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek yasal tüm ürünlerin uluslararası kargo aşamasında bir sıkıntı çıkmıyor. Paket, çuval, koli, sandık gibi belirli bir forma kavuşturularak taşıma tüzüğüne uygun hale getirilmiş olan tüm yasal ürünlerin Türkiye’den yurtdışına gönderilebilen ürünler arasında olduğu söylenebilir. 
 

Yurtdışına Kargo Göndermek İçin Neler Gerekli ve Mutlaka Bilmemiz Gereken Noktalar

Yurtdışına kargo gönderirken gerekli belgeler sorunsuz bir kargo süreci için çok önemlidir. Dolayısıyla bu sürecin tamamlanması kişinin belgeleri temin etmesiyle mümkün olur. Ancak hizmet sektörü açısından değerli bir atılım olarak yurtdışı kargo firmaları bu evrak işlerini kendi bünyelerinde de sonuçlandırabiliyorlar. Tabii ki bu kargo ücretlerine yansıyan ekstra bir masraf kalemi olabiliyor.
Bunun dışında yasalara uygun olan ve hedef ülkede yasaklı ürünler arasında yer almayan doğru şekilde teslim edilmiş olan tüm gönderileriniz kabul edilmektedir. Sıvı taşıma ile ilgili pek çok kısıtlanmış kriterden ise özellikle söz etmek gerekiyor. Örneğin sıvı deterjan ya da kolay bozulabilecek bir kimyasal ürünün yurtdışına kargo ile gönderilmesi imkânsız. 
 

Yurtdışına Kargo Gönderilirken Nasıl Paketleme Yapılmalı?

Yurtdışına giden kargo nasıl paketlenir konusuna ayrıca değinmek gerek. Çünkü kabul edilmeyen ve gönderilmeyen ürünlerin büyük çoğunluğu bu sebepten dolayı iade ediliyor. Aslında normal şartlarda yasaklı ürünler ve yasadışı ürünler dışında tüm ürünler yurtdışına kargo ile gönderilebilir. Fakat günümüz şartlarında paketlemesi düzgün olmayan bir ürün kargo tarafından teslim alınmayabilir.
Burada uluslararası kargo taşımacılığı tüzüğüne göre en önemli kriter tabii ki ürünün zarar görmemesidir. Ancak aynı durum diğer ürünler için de geçerli bir kriterdir. Örneğin çok dayanıklı ve zarar görmeyecek fakat özensiz paketlenmiş bir ürün kargo esnasında diğer ürünlere zarar verebilir. Bu durumda da kargonuz teslim alınmaz ve gönderi sağlanmaz. 
 

Yurtdışına Eşya Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına eşya göndermek istediğinizde ilgili kargo firması size farklı seçenekler sunabilir. Havayolu veya denizyolu ile dilediğiniz ülkeye kargo sürecini başlatabilirsiniz. Siz paketlediğiniz ürünü aynı zamanda kargo firmasına teslim ettiğinizde orada da ilgili taşımacılık hükümlerince uygun şekilde paketlenerek kargo sürecine hazır hale getirilir.
Tabii ki burada gönderi türüne bağlı olarak doküman gönderiyorsanız yalnızca konşimento belgesi, paket veya koli gönderiyorsanız ek olarak proforma fatura, gıda sertifikası ya da MSDS belgesi gerekebilir. Bunlar kargo işleminden önce temin etmeniz gereken standartlardır. Özellikle gıda maddesi bulunan bir kargo paketinde eğer gıda sertifikası yoksa gönderi kabul edilmez. Eğer tehlikeli madde ve kimyasal içeriği mevcutsa MSDS belgesi olmayan gönderiler kargoya alınmaz. 
 

Yurtdışına Yiyecek ve Gıda Maddeleri Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına gıda ürünü kargo ile gönderilir mi sorusunun yanıtı evet olarak verilebilir. Zira gıda ve yiyecekler kargoya kabul ediliyor. Bunun için göndereceğiniz paketin, kolinin ya da kutunun içerisinde gıda varsa buna ait bir gıda sertifikası sunmanız gerekmektedir. Eğer gıda sertifikası olmadan herhangi bir yiyecek ürünü göndermeye çalışıyorsanız bu mümkün olmayacaktır.
Yurtdışı kargo gönderirken yiyecek olan tüm koliler için konşimento belgesi ve gıda sertifikası gerekli görülecektir. Aynı zamanda göndermiş olduğunuz bu gıda veya yiyecek bir ürünün numunesi veya ihracat için söz konusu bir gönderi ise bunun için ekstradan proforma fatura ibraz etmeniz gerekecektir. Belgeler tamamlandıktan sonra gıda ve yiyecek gönderiminde herhangi bir sorun söz konusu değildir. 
 

Yurtdışına Kargo Gönderme Kuralları

Yurtdışına kargo göndermenin kuralları arasında pek çok belirleyici etkene rastlayabiliyoruz. Türkiye’yi baz aldığımızda uluslararası kargo gönderimlerinde baz alınan en önemli kriter uluslararası kargo taşımacılığı ilkeleri ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti mevzuatıdır. Bu noktada bakıldığında yasaklı ürünler ve yasadışı gönderiler zaten belirlenebilir.
Aynı zamanda yurtdışı gönderi söz konusu olduğunda hedef ülkeye varacağından dolayı buradaki gümrük mevzuatı ve aynı zamanda hedef ülkenin mevzuatı da kurallar dahilinde görülür. Yurtdışına kargo gönderirken dikkat edilmesi gereken kurallar bir bütündür ve bu hizmeti sağlayan tüm firmalar tarafından size bilgi verilmektedir. 
 

Yurtdışına Kargo Gönderme İçin Yapılacak Adımlar

Adım adım yurtdışına kargo gönderme işlemini şöyle bir listeyle sıralayabiliriz. 
• Göndereceğiniz ürünün yasalara uygun, yasaklı ürünler arasında olmayan ve taşınabilir ürünlerden olduğundan emin olunuz. 
• Gönderinizi dış etkenlerden korunacak şekilde paketleyiniz.
• Gönderinizi yurtdışı kargo şirketine teslim ederek uluslararası taşımacılık normlarına uygun şekilde paketlendiğini teyit ediniz. 
• Gönderiye bağlı olarak sizden talep edilen evrakları hazırlayınız. Bunlar konşimento belgesi, proforma fatura, gıda sertifikası, MSDS belgesi veya yurtdışı kargo şirketi tarafından talep edilecek diğer belgeler olabilir. 
• Belgelerinizi ibraz ettikten sonra tüm bilgileri doğru ve güncel şekilde doldurarak teslim ediniz. 
• Bu süreçten sonra kargo işlemi başlayacaktır. 
• Kargo şirketi en uygun destinasyon doğrultusunda gönderinizi alıcı hedef adrese güvenli ve hızlı şekilde ulaştıracaktır. 
 

Yurtdışına Kargo Göndermenin En Kolay Yolu Nedir?

Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber yurtdışına kargo gönderme ile ilgili hiçbir sorun yaşanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Pek çok farklı firmanın sektöre dahil olmasıyla ve global uluslararası kargo firmalarının Türkiye’de aktif olmasıyla daha kolay bir kargo süreci yaşayabiliyoruz. Bu hem rekabet kaynaklı uygun fiyatları beraberinde getiriyor hem de çok daha kısa teslimat süreleriyle tanışmamızı sağlıyor.
Örneğin yurtdışına kargo nasıl gönderilir diyen birisinin ürününü paketleyerek kargo firmasına teslim etmesi günümüzde yeterlidir. Çünkü göndericiden talep edilen detaylar arasında yalnızca belgeler ve kargo ücreti ile birlikte doğru alıcı bilgileri var. Bunlar dışında hiçbir eyleme ihtiyaç duymadan yurtdışına kargo göndermek mümkündür. 
 

Yurtdışına Sıvı Taşınabilmesi İçin MSDS Belgesi Nasıl Bulunur?

Yurtdışına sıvı kargo göndermek genellikle çeşitli ürünlerin deneme versiyonlarının gönderilmesi, kimyasal ürünler ve benzeri temizlik malzemelerinin kargo ile taşınması için mümkündür. Belli olan kriter ise tehlikeli madde ya da kimyasal bileşene sahip olan sıvılarda MSDS belgesi istenmesidir. MSDS belgesi TÜBİTAK tarafından akredite olmuş firmalarca hazırlanabilmektedir.
Mevcut sertifikaya sahip olan güvenlik bilgi formları MSDS belgesi olarak kabul edilir ve bu sayede sıvı gönderileriniz uluslararası kargo taşımacılığı kapsamında zararsız olarak nitelendirilerek taşınabilir. Zararlı madde ve çeşitli kimyasal bileşenlerden oluşan sıvılar da belge ile kargolanabilir. Yurtdışına kargo ile sıvı göndermek mümkün olmasına karşın hiçbir firma MSDS belgesi olmadan sıvı gönderileri kabul etmemektedir. 
 

Yurtdışı Kargo İle Sıvı(Zeytinyağı, Pekmez, Turşu, Şampuan) Gönderilebilir mi?

Yurtdışına zeytinyağı göndermek bireysel gönderiler dışında ihracat kapsamında da söz konusu olabiliyor. Bunun için TS341 standartlarına uygun bir üretim aşaması ve aynı zamanda uygun paketleme standardı çok önemlidir. Karşıladığınız nitelikler doğrultusunda gönderim yapmanızda bir sakınca yoktur. 
Aynı şekilde ambalajında ve dökülme, kırılma, ürünlere zarar verme ihtimali olmayan bir şampuan ya da zeytinyağı şişesini göndermeniz mümkündür. Eğer mevcut şişe orijinal ambalaja ve içeriğinin ne olduğunun anlaşılamayacağı bir forma sahipse bunun için gıda sertifikası ve sıvı gönderiler için MSDS belgesi talep edilebilir. Aynı zamanda kimyasal ürün içeriğinden dolayı şampuan, temizlik malzemesi gibi ürünleri yurtdışına kargo olarak gönderilemeyen ürünler arasında gören firmalar da vardır. 
 

Yurtdışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır ve Nereden Gönderilir?

Yurtdışı kargo gönderimi adım adım firma tarafından gerçekleştirilmektedir. Sizin öncelikle gönderinizi güzelce paketlemeniz ve aynı zamanda kargo firmasına teslim etmeniz gerekiyor. Yurtdışına çıkacak olan gönderilerin gerekli belgeler dahilinde teslimatı yapılır ve dolayısıyla sizden gönderinin cinsine bağlı olarak konşimento belgesi, gıda sertifikası, MSDS belgesi ya da proforma fatura talep edilebilir.
Yurtdışı kargo ile kabul edilen ürünler arasında olsa bile sizden ekstra talep edilen belgeleri sunmak zorunda olduğunuzu unutmamanız gerek. Gönderiyi firmanın aktif olan şubesine yaptığınızda sizden alıcı bilgileri ve diğer bilgiler talep edilecektir. Bilgilerin eksiksiz olması, gönderinizin yasalara ve mevzuata uygun olması, paketlenmesinin doğru yapılması sonucunda ekstra bir işleme gerek kalmadan ücretini ödeyerek kargo işlemini başlatabilirsiniz.

 

Encontraste la respuesta a la pregunta que buscabas?

Resmi Gazete’de yayımlanan 4 Mart 2020 tarihli ve 31058 sayılı tebliğde maske ve tulum isimli ürünlerin numune amaçlı yurt dışına gönderimlerinde, ilgili ürünün posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilmesi ve faturasında veya ambalajında “Numunedir” ibaresinin bulunması kaydıyla, maske için en fazla 50(elli) adet ve tulum için en fazla 10(on) adet olmak üzere ihracat taleplerinin karşılanmasının mümkün bulunduğu bildirilmiştir. Gönderilerde ki kontrollerin hala devam ettiğini ve yukarıda belirtilen limitlerin üzerine çıkılması durumunda gönderilerinizin durdurulacağını ve yasal işleme tabi olduğunu bildirmek isteriz.
Yurtdışına kargo ile hediye gönderilebilir. Gidecek hediye ürünler faturaları ve ödeme makbuzları ile teslim edilmelidir ve oluşturulacak proforma üzerinde ayrı ayrı belirtilmelidir. İçerikler belirtilirken proforma üstünde yanlarına mutlaka şahsa veya firmaya hediye olarak gönderildiği belirtilmelidir.

SERVICIO AL CLIENTESOPORTE VITALWHATSAPP