Yurtdışına Hediye Olarak Kargo İle Ne Gönderilebilir?

02-01-2023 13:28'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 03-02-2023 17:18

Yurtdışına Hediye Olarak Kargo İle Ne Gönderilebilir?

Başka bir ülkeye gönderilebilen kargo yelpazesi oldukça geniş olduğu için yurtdışına hediye olarak kargo ile ne gönderilebilir? Yurtdışında olan bir yakınınız için hediye göndermeye karar verdiğiniz noktada karşı tarafın zevkleri önemlidir. Buna karar verebilmek adına canlı hayvanlar, gıda ürünleri, aksesuar, gözlük, elektrikli el aletleri, oyuncaklar, bijuteri ürünleri, bilgisayar ürünleridir. 
Canlı hayvan gönderilmesi konusunda özel olarak nitelendirilen bu kargolarda hangi firmanın canlı hayvan taşıdığını bilmek gerekir. Bu yüzden kişiler canlı hayvan göndermek istedikleri zaman firmanın ve taşımacılığın kısıtlaması olup olmadığına bakmalıdır. Buna ek olarak kişilerin taşımacılık esnasında hayvanın hasar görmesi, yaralanması ya da boğulması durumunda taşımanın sorumlu olmadığını bilerek hareket etmelidir. 
Televizyon, radyo, tıbbi cihazlar, hayvan eşyaları, kırılmaz olan ev dekorları, gözlük, saklama kutuları, müzik aletleri, kağıt ve plastik malzemeler, sağlık ve güzellik bakım ürünleri, sandık gibi malzemeler de taşımacılık için uygundur. Bunların en iyi şekilde paketlenmesi halinde taşımacı olan firma bunları yurtdışına götürebilir. 
Ürünlerin yurtdışına gönderilmesi aşamasında oldukça dikkatli davranmak gerekir. Özellikle de canlı hayvanlar konusunda hayvanın başına gelebilecek herhangi bir olumsuz durumda firmanın sorumlu tutulmayacağı bilinmelidir. Karşı tarafa her ne gönderilmek istenirse malzemeler ve kargo iyi şekilde paketlenip dikkat ederek gönderilmelidir. Aksi takdirde taşıma esnasında kargoların başına bir şey gelmesi halinde firmanın yapacağı bir şey kalmaz. 

Yurtdışına Hediye Gönderirken Gümrük Vergisi Çıkar mı?

Yurtdışına hediye gönderirken gümrük vergisi çıkar mı? konusunda belirlenmiş olan bir limit bulunur. Ve bu limitin aşılması durumunda kişilerin gümrük vergisi ödemesi gerekir. Ülkeye ve ürüne göre de değişmekte olan bu durum karşısında 22 Euro yukarısında olan hediyelik eşyalar konusunda gümrük beyannamesi açılmakta ve gümrük vergisi ödenmektedir.
22 Euro aşağısında olan miktarlar için gümrük vergisi aranmamaktadır. Bu nedenle kişilerin bu miktara dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlarda ise gümrük vergisi durumu aranmaz fakat bunun da belirli şartları bulunur. Kriterlere bakılması gerekir ki bu kriterler şu şekildedir: Göndericinin özel şahıs olması ve alıcı teslimatı da özel bir adres olmalıdır. Hediyenin ücretsiz olarak gönderilmesi gerekir. 
Hediyenin ne olduğu detaylı şekilde belirtilerek hediye kelimesinin de detaylı olarak havayolu taşımacılığı faturasında yer almalıdır. Tüm mallar kendi tanımları ve değerleri ile beraber ayrı şekilde belirtilmelidir. Burada önemli olan tüm malların belirli değerlerinin olmasından kaynaklı her ülkenin kargo için sınırının ve miktarını olduğunu bilmektir. 
Tüm ülkeler yurtdışına hediye kargo gönderilmesine izin vermeyebilir. Bundan dolayı ilk olarak hangi ülkelerin hediye kargo kabul ettiğini ve kendi göndermek istediğiniz ülkenin de bu seçeneklerde olup olmadığına bakmalısınız. Gönderi yapılacak olan ülkenin gümrük web sitesine de bakarak bilgi edinmelisiniz. Bu yüzden yurtdışına hediye olarak kargo ile ne gönderilebilir? Konusuna ek olarak bir de hangi ülkelerin hediye kargo kabul ettiğini bilmek önem arz eder. 

Yurtdışına Hediye Göndermek İçin Uygulanması Gereken Adımlar 

Bu konuda ilk olarak yurtdışına gönderilmek istenen hediyenin alınmasından sonra paketlenmesi icap eder. Hatta bazı firmalar her türlü paketleme durumunu kabul ederken bazıları ise buna karşıdır. Çünkü her kargo firmasının kendine özel prosedürü ve kuralı olduğu için paketleme işinde titizlik ister. Göndermek istediğiniz kargonun hangi firmayla gitmesine karar verip firma ile görüşmelisiniz. 
Firmanın söylediklerine bakarak kargonun paketlenmesi daha doğru olur. En uygun ve de en çok titizlikle çalışan kargo firmasını araştırabilir ve işinizi daha kolay ve pratik hale getirebilirsiniz. Daha sonra firmayla görüşme yapılmasının ardından kargonuzu zarar gelmeyecek şekilde paketlemelisiniz. Aksi takdirde kargonun başına bir şey gelmesi durumunda kargo firmasının sorumluluk almadığını unutmamak gerekir. 
Yurtdışına hediye göndermek için uygulanması gerekenler adımlar içinde genellikle merkezi bölgelerde bulunan kargo firmaları tercih edilmelidir. Bu nedenle kargo firmasının şubesine gidilmeden önce arayıp bilgi alınmalıdır. Çünkü hepsinin yurtdışına hediye götürüp götürmediğini bilerek buna göre hareket etmiş olursunuz. Yurtdışına gönderilecek olan kargonun hacmi, boyutu ve kilosu firma tarafından ölçülmektedir. Bu ölçümlerden sonra ise size verilecek olan kağıttaki ilgi alanları, adresi doldurup teslim etmelisiniz. 
Şube tarafından onaylanan kargonun ardından size verilecek olan takip numarası sayesinde kargonun durumunu görebilirsiniz. Hediye kargonun boyutu ve kilosu kargo için ödenecek olan tutar açısından önemlidir. Ücretin ödenmesinde ve miktarın belirlenmesinde bir diğer önemli durum ise kargonun hangi ülkeye gönderileceğidir. Bu durumda kargo firması ile görüşülüp tüm detayların bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. 

Yurtdışına Hediye Gönderen En Güvenilir Kargo Firmaları  

Yurtdışına hediye göndermek ve sevdiklerinizi mutlu etmek için birden çok seçenekle kargo firmaları karşınıza çıkar. Bunun için değerlendirilecek ve kargonuzu gönderebilecek olan firmalar içinden tercih yapmak sizlere kalmıştır. Çünkü kargo firmaları arasında fiyat açısından ve kargonun taşınması esnasında gösterilen titizlik açısından farklılıklar bulunur. Bu nedenle kargonun gönderilmesinden önce iyi şekilde araştırma ve inceleme yapılmasında fayda vardır. 
Yurtdışına gönderilecek olan kargo konusunda kişiler ilk olarak kargo ücreti ile ilgilenir. Bu konu her ne kadar önemli olsa da aslında kargonun başına bir şey gelmeden tam da istediğiniz gibi teslim edilmesi daha önemlidir. Burada ilk olarak yurtdışına hediye gönderen en güvenilir kargo firmaları açısından belirli incelemeler yapılmalıdır. Özellikle firmaların çalışma tarzı ve kargoları ne şekilde gönderdikleri bu konuda sizlere çok yardımcı olur. Kargonun nasıl paketlendiği, kargo firmasının sizlerle ne kadar ilgilendiği ve taşıma süreci hakkında bilgi verilip verilmediği firmanın güvenilirliğini ortaya çıkarır. Bu yüzden eksik ya da esnek çalışmaktan ziyade kişilerin emanet ettikleri kargolara çok dikkatli ve özenli davranılması kargonun kalitesi konusunda bilgi verir. 
Kargonun teslim edilmesi ve karşı taraftan teslim alınması aşamasında da firmanın sağlam şekilde kargoyu teslim etmesi önemlidir. Bu nedenle daha öncesinde bu firmayla çalışmış ola  kişilerin de fikri alınabilir. Bu konuda tecrübeniz varsa ve daha önce çalıştığınız firmadan memnunsanız yine aynı firma ile kargo gönderimi mümkün olur. Ancak ilk kez yurtdışına hediye göndermek isteyen kişiler kargonun gönderilme aşamalarına ve kalitesine dikkat etmelidir. 
Kargonun teslimat sürecinde herhangi bir hasara uğraması aşamasında firmanın nasıl bir tutum takındığı ve böyle bir durumda kişinin mağduriyeti için önlem alıp almadığı da önemlidir. Sonuç itibariyle hem kargonun gönderilme süreci hem de kargonun sağlam şekilde teslim edilmesi burada sizleri aydınlatır. Bunlar yurtdışına hediye olarak kargo ile ne gönderilebilir? Konusunda da sizleri yönlendirebilir. Özellikle değerli olan eşyalarınızı daha güvenilir olan firma ile göndermeniz sağlanır. 

Yurtdışından Yaptığım Alışverişi Türkiye’den Hangi Kargo İle Alabilirim?

Son zamanlarda internetin daha aktif şekilde kullanılmasıyla birlikte kişiler kendilerine özel olan ihtiyaçlarını ve alışverişlerini yurtdışından da temin etmeye başlamıştır. Bunun maddi açıdan daha uygun ya da çok fazla çeşitli olmasına dikkat eden kişiler alışveriş konusunda en doğru adımlar atmaya dikkat eder. Bu durumda yurtdışından yaptığım alışverişi Türkiye’den hangi kargo ile alabilirim? Konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. 
Burada en önemli durumlardan biri kişinin yurtdışında nereden, hangi siteden ya da butikten, mağazadan alışveriş yaptığıdır. Online olarak yapılan bu alışveriş sırasında mağazanın özel olarak anlaşmalı olduğu kargo firmaları bulunur. Bundan dolayı kişi her ne alışveriş yapmışsa ona ulaşmasını sağlayacak olan kargo firması mevcuttur. Alınan ürünün satın alma işlemi gerçekleştirildikten sonra kişilere kargo bilgilerinin gelmesi gerekir. 
Kişiye ve bulunduğu şehre gönderilmesi beklenen kargonun yola çıkmasıyla beraber bildirim gönderilir. Kargolar burada EMS, PosNL, China Post, USPS, Royal Mail, TNT, FedEX, DHL gibi firmalarla teslim alınabilir. Bu firmalardan herhangi biriyle teslim alınmış olan ve yola çıkan kargonuzun takibini size gelen bildirim sayesinde yapabilirsiniz. Bu kargolar depolara gitmek üzere ülkeden ülkeye olacak şekilde sınıflandırılır. 
Kargonun ülkeye gelmesinden sonra gümrükten geçmesi ve burada işlemlerin yapılması gerekir. Burada ürünün kontrolü ve herhangi bir olumsuz durum olup olmadığına bakıldıktan sonra gümrük vergisi gibi bir durum varsa o temin edilir. Daha sonra kargolar depoda toplandıktan sonra PTT kargoya kargo paketleri sevk edilmektedir. 
PTT kargoya gelen ürünlerin şehirlere ya da merkezlere, adreslere sevki başlayarak en sonunda kişilerin adresine gönderilmektedir. Ürün takibi yaparken sizler de gidip yakın PTT şubesinden ürününüz her neredeyse teslim alabilirsiniz. Yurtdışına hediye olarak kargo ile ne gönderilebilir? Konusuna ek olarak yurtdışından gelen kargolarsa bu şekilde takip edilir. 

Türkiye’den Yurtdışına Hediye Gönderme

Türkiye’de bulunan kişiler farklı ülkelerde yer alan sevdiklerine ya da yakınlarına hediye göndermek istedikleri zaman belirli adımları tamamlamalıdır. Çünkü her şeyin bir uygulaması ve yapılması gerekenler vardır. Türkiye’den yurtdışına hediye gönderme aşamasında kişinin ilk olarak firma araştırması yapması önemlidir. Çünkü gönderilecek olan hediye kargo ile kargo firmasının gitmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda hediyeyi götürebilecek olan firmayı araştırmak gerekir. 
Firma konusunda görüşmeler ve incelemeler yapıldıktan sonra kargo firmasının talep ettiği üzerine kargo paketlenir. Kargonun paketlenmesinin ardından kargo firmaya teslim edilir. Burada kargonun kilosu, hacmi ve boyutu incelendikten sonra ücret ödenmesi gerekir. Kargonun ağırlığı ve büyüklüğüne göre ücret artar ya da azalır. Buradan sonra ise yola çıkmak üzere kargonun firma tarafından sevki başlamaktadır. Sizlere verilecek olan kargo takip numarası sayesinde kargonuzun hareketini görebilirsiniz. 

Yurtdışına Hediye En Uygun Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına hediye en uygun nasıl gönderilir? Konusunda birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bunlara önem vermek ve kişilerin bunları bilmesi kargonun uygun şekilde gönderilmesine yardımcı olur. Burada ilk önce en uygun firma hangisiyse onu bulmak ve firmalar arasında karşılaştırma yapmak önem arz eder. Daha sonra ise kargonun paketlenmesinin en uygun ve boyut açısından da daha küçük olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü boyut arttıkça fiyatta da artış olur. 
Paketlere göre kargo ücret hesaplamasının yapılması da işe yarar. Bunun için kargo firmalarının sitelerini kullanabilir ya da bizzat görüşme yaparak bilgi alabilirsiniz. Standartlara en uygun şekilde kargo paketlemesi yapmak, paketin normal boyutta olması, hızlı kargo firmasının tercih edilmesi gibi durumlar en uygun şekilde kargo göndermenizi sağlar. 
Teslimat sürecinde kargonun en iyi şekilde korunması ve maliyetin de düşürülmesi için kaba olmayan ve daha küçük boyutta olan kargo paketlemesi yapılmalıdır. Yurtdışına hediye olarak kargo ile ne gönderilebilir? Konusu ve daha fazlası hakkında belirtilenlerin uygulanması kişilere oldukça yardımcı olur. Bu durumda hem güvenilir hem de daha az maliyetli olan kargo gönderimi gerçekleşir. 

Avez-vous trouvé la réponse à la question que vous cherchiez?

Yurtdışına kargo ile hediye gönderilebilir. Gidecek hediye ürünler faturaları ve ödeme makbuzları ile teslim edilmelidir ve oluşturulacak proforma üzerinde ayrı ayrı belirtilmelidir. İçerikler belirtilirken proforma üstünde yanlarına mutlaka şahsa veya firmaya hediye olarak gönderildiği belirtilmelidir.
Dünyanın her noktasından, tüm ülkelere kargo gönderimi yapılır. Fast Express Kargo; belge ve ürün taşımasından dağıtımına kadar müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. Ekonomik ve güvenilir bir şekilde hizmet sunan firmamız için müşteri memnuniyeti her zaman önceliklidir. Dünya çapındaki teknolojik yeniliklere uygun hizmet vermekte ve ulaştırma / taşımacılık sektöründe kendi sınırlarımızı genişletmeyiz. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

SERVICE CLIENTSSUPPORT EN DIRECTWHATSAPP