Yurtdışına İmitasyon Ürün Gönderme

03-02-2023 10:44'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 14-01-2024 14:31

Yurtdışına İmitasyon Ürün Gönderme 

İmitasyon ürünlere ilgi düzeyi bir hayli fazla olabildiğinden dolayı doğal olarak piyasada bu tür girişimler çok fazla olabiliyor. Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yapmayı düşünenlerin bilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de bu işlemin hukuka aykırılık durumu olup olmaması denebilir. İmitasyon ürünlerin yurt dışına gönderim işlemleri yasal mı diye mercek altına alındığında hukuka aykırı olduğunu söylemek mümkündür. Bu tür yollara başvuranlarla ilgili olarak cezai işlemler yapılır. 
 
Taklit mallar, gümrük tarafından el koyulduğu gibi aynı zamanda bu tür girişimlerde olan kişi ve kurumlar için yaptırımlar devreye girmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki yurtdışına imitasyon ürün gönderme konusunda düşünceniz varsa hayata geçirmemeniz de fayda var. Çünkü bu tür yasaklı listesi içerisinde yer alan ürünleri yurtdışı pazarında yer alması için göndermek istediğiniz zaman gümrük tarafından da müdahalesi yapılacaktır. 
 
Uluslararası kargo taşımacılık hizmeti verilirken, yasaklı grubuna giren ürünlerin gönderimi yapılmaz. Bu konuda son derece dikkatli ve hassas bir çalışma sunulduğundan dolayı bu tür taleplerinizin de karşılık bulması söz konusu olmayacaktır. 
 

Yurtdışına İmitasyon Ürün Nasıl Gönderilir?

Son dönemde en sık sorulmaya başlanan sorulardan biri de imitasyon ürünlerle ilgilidir. Ne yazık ki tüketiciler tarafından daha ekonomik fiyatlı olduğundan dolayı imitasyon ürünlere ilgi düzeyi de daha fazladır. Bu sebepten dolayı hem yurtiçinde hem de yurtdışında imitasyon ürün satışları yapılmak istenebiliyor. Fakat bilinmesi gereken önemli hususlardan biri cezai yaptırım konusu söz konusu olacağından dolayı böyle bir eyleme kalkışmamanız daha doğru olacaktır. 
 
Türk Ticaret Kanununda imitasyon ürünler, taklit sınıfı içerisine girmiş olduğundan dolayı suç teşkil etmektedir. Marka hakkına tecavüz olarak nitelendirileceğinden dolayı yurtdışına imitasyon ürün gönderme konusunda izin söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle yurtdışına imitasyon ürün göndermeye başvurulmaması daha doğru olacaktır. 
 

Yurtdışına Taklit Mal Göndermek Yasak Mı?

Yurtdışına taklit mal gönderimi yapmayı düşünenler açısından son dönemde merak edilen bir başka önemli konuların başında taklit mal gönderiminin yasak olup olmaması geliyor. Taklit malların yurtdışına gönderilmesi yasak olduğundan dolayı göndermeye kalktığınız zaman gümrük tarafından duruma anında müdahale yapılacaktır. Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yasak olduğundan dolayı girişimleriniz olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü imitasyon ürünler birebir taklit anlamına geldiğinden dolayı yurtdışına gönderiminin yapılması konusunda da izin çıkarılmaz. 

Yurtdışına İmitasyon Ürün Göndermek İçin Bilmeniz Gerekenler 

Ürünlerini yurtdışına pazarlamak isteyen pek çok satıcılar olabiliyor. Çünkü yurtdışında pazar payı daha geniş olması, satıcılarında müşteri potansiyellerini çok daha fazla şekilde arttırmasına neden oluyor. Fakat yurtdışı ürün gönderimine göz atıldığında izin verilen ve yasaklı ürün olmak üzere iki sınıfa ayrılan bir kargo durumu söz konusudur. Bu nedenle yurtdışına imitasyon ürün gönderimini yapacak olanların da mutlaka bu hususa dikkat etmeleri ve yasaklı sınıfı içerisinde yer alan imitasyon ürünleri de göndermemeleri gerekiyor. 
 
Yurt dışına taklit mal göndermek kabul edilebilecek bir durum olmadığından dolayı mutlaka daha dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Eğer ki suç olmasına rağmen hale daha kaçak yollar aracılığıyla yurtdışına imitasyon ürün gönderimi yapmaya başlarsanız beraberinde çeşitli yaptırımlara maruz kalma durumu yaşanabilir. 
 
Yurtdışı kargo gönderimlerine bakıldığında hem Uluslararası kargo hem de kanunlara göre düzenleme yapılarak transfer işlemleri gerçekleşmektedir. Doğal olarak yurtdışı kargo gönderimi yapacak olanların Kanunları göz önünde bulundurarak, kuralları çiğnememesi gerekir. Yasak olmayan ürünleri göndermeniz konusunda herhangi bir engel durumu önünüzde olmazken diğer türlü bakıldığı zaman sıkıntıların yaşanması an meselesi haline gelebiliyor. 
 

Yurtdışına Yasaklı Ürün Nasıl Kargolanır?

Yasal olmayan ürünler gümrükten geçirilemeyeceğini bilmelisiniz. Her ne kadar ürün gruplarını dünyanın her bir noktasına gönderilebilme durumu olurken, yasaklı ürünler bu gönderim içerisine girmeyeceğinin altını çizmemiz gerekir. İhracatı yasak olan bazı ürünler olduğu gibi bu ürünler için özel izin belgesinin alınması gerekiyor. Aksi taktirde izin alınmadan yurtdışına imitasyon ürün gönderme girişiminde bulunacak satıcılar için cezai yaptırımların devreye girmesi kaçınılmaz bir durum olacaktır. 
 
Yurtdışına kargo gönderimi yapmak istediğiniz zaman ilk olarak burada göz önünde bulundurulması gereken konulardan biri de Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan güncel listeye göz atılması olacak. Güncel listeye göre bakıldığında hangi ürünlerin gönderilmesine izin veriliyor hangi ürünlerin izin verilmiyor detaylı şekilde inceleme yaparak kargo gönderimi yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 
Yasaları çiğneyecek bir girişimlerde bulunmamaya dikkat etmeniz gerekir. Çünkü özel izin alınmadan yapılacak her bir yasaklı hareketin sonucunda istemeyeceğiniz bir bedel durumuyla da karşı karşıya kalacak olduğunuzu unutmayın. 
 

Yurtdışına Markalı Ürün Gönderimi 

Yurtdışı kargo gönderimi yapacak olanlar pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Şüphesiz onlardan biri olarak yurtdışına ürün gönderimi yapılırken maliyetlerin ne kadar olacağı denebilir. Yurtdışı kargo gönderiminde maliyetlerinin yanı sıra yasaklı olan ve olmayan ürünler listesi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yurtdışına markalı ürün gönderme yapılırken olası bir problem durumu yaşanmaması için yurtdışı kargo yasal düzenlemelere göz atmanız da fayda var.
 
Yurtdışına yasaklı ürün gönderme olmaması için ilk olarak hangi ürünlerin kargo olarak gönderilmesine izin verilmediği konusunda inceleme yapmanız gerekir. 
 

Yurtdışına Çakma Ürün Kargosu 

Yurtdışı kargo hizmeti verilirken yurtdışı taklit mal göndermek gibi yasal olmayan girişimlere de kesinlikle başvurmamalısınız. Yurtdışına çakma ürün kargosu yasaktır. Bu nedenle kargo firmasına bu konuda beyan da bulunmamanız gerekiyor. Yurtdışına imitasyon ürün gönderimi yasaklı ürün sınıfında yer aldığından dolayı ürünlerin yurtdışına gönderimi kabul edilmez. 
 
Yurtdışına çakma ürün kargosu gönderme durumu yapıldığında devreye kargo cezaları girecektir. Yurtdışına sahte ürün kargo cezaları gireceğinden dolayı böyle bir yola da kesinlikle başvurulmaması gerekiyor. Kanunlar uluslararası kargo taşımacılığına göre belirlenmiş olduğundan dolayı kargo gönderimi sırasında mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer ki kabul edilmeyen bir durumun dışına çıkarak Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yapmaya kalkarsanız devamında çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak olduğunuzu unutmayın. 
 
Yurtdışına çakma ürün gönderimine kesinlikle izin verilme durumu olmayacağından dolayı kargo firmasına giderek böyle bir teklifte bulunmayın. Aksi halde kargo cezaları ile karşı karşıya kalmak zorunda kalabilir ve maddi bir zarar durumu yaşayabilirsiniz. Yurtdışına imitasyon ürün göndereyim daha fazla para kazanayım derken izleyecek olduğunuz yasal olmayan yollar sonrasında Yurtdışına markalı ürün gönderme cezai bedelleri de ödemek zorunda kalmaya başlayabilirsiniz. 
 

Yurtdışına Replika Ürün Nasıl Kargo İle Gönderilir Yasakları Var Mı?

Piyasaya göz atıldığı zaman markalı ürünlerin çakmasına başvurulduğu görülüyor. Hatta çakma ürünlerin giyim, aksesuar ve pek çok alanda yapılarak rastlanıldığına şahit olabiliyoruz. Her ne kadar yasak olsa da gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında bu tür orijinal olmayan ürünlerin satışı yapılmaya kalkabiliyor. Lakin burada önem arz eden faktörlerden biri de Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yapmak için düşünceler içerisine girenlerin devamında nasıl bir sorunlarla ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak oldukları bilinmelidir. Çok fazla para kazanayım derken elinizdeki ürünlerden olabileceğiniz gibi diğer yandan da maddi bir cezaya çarptırılma durumunun da yaşanacak olduğunu unutmayın. Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yapacak olanların  orijinal ürünleri gönderme yetkisi olacaktır. Onun dışında replika ürünler ile ilgili olarak yurtdışına mal gönderiminin yapılmasına kesinlikle izin verilmez. 
 

Yurtdışına Sahte Ürün Kargo Cezaları 

Sahte ürünler, başkasının markasını taklit ederek kazanca ortak olmasına neden olduğundan dolayı yasal değildir. Başkasının markasını taklit ederek mal üretimi yapan ya da satmaya kalkan kişiler olursa da bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası devreye girecektir. Aynı zamanda yalnızca hapis cezası sınırlı olmayarak diğer yandan da 20 bine kadar adli para cezası uygulanacaktır. Bu sebeple yurtdışına replika ürün gönderimi kesinlikle kabul görülmeyecek bir eylem olduğundan dolayı bu eylemi harekete kesinlikle geçirmemelisiniz. Çünkü işin ucunda bakıldığı zaman hiç hoşa gitmeyecek olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmak durumunda olabilirsiniz. Yurtdışına sahte ürün kargo cezalarının devreye girecek olduğunu unutmayarak bu yoldan tamamen uzaklaşmanız gerekiyor. 
 
Yurtdışına sahte ürün gönderimi yapmak istendiği zaman beraberinde çeşitli yaptırımların da karşınızda olacağını söylemeliyiz. Hem hapis hem de parasal anlamda bir yükümlülükle karşı karşıya kalacak olduğunuzdan dolayı yurtdışı kargo kurallarına göre hareket etmeniz de fayda var. Yurtdışına ürün gönderme yapacak olanların burada ilk olarak izlemesi gereken en önemli ve doğru diyebileceğimiz çözüm yollarından da biride hangi ürünlerin yasaklı olduğu konusuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmanızdır. 
 
Yurtdışına mal gönderimi yaparken mümkün olduğunca dikkatli şekilde hareket etmeniz gerekir. Eğer ki yasaları çiğneyerek hareket ederseniz o halde yaptırımlara hazırlıklı olmak zorundasınız demektir. Çünkü ticaret ve kargo kurallarına göre kesinlikle ülkemizden farklı ülkelere çakma ürün gönderimi yapılamaz. Hatta yalnızca bu ürünlerin satışını yapan değil aynı zamanda üreten kişilerde suç işlemiş olacaktır. Böyle bir girişimde bulunarak kuralları çiğneyen kişiler hakkında işlem başlatılır. Tüm bunların farkında olarak Yurtdışına imitasyon ürün gönderme eyleminde kesinlikle bulunmamanız gerektiğini söylemek isteriz. 
 

Yurtdışına İmitasyon Ürün İçin Gümrük Cezaları Nelerdir?

Yurtdışına imitasyon ürün için gümrük cezaların neler olduğu da bir başka üzerinde durularak öğrenilmek istenen konuların başında yer alıyor. Yurtdışına imitasyon ürün gönderme mümkün olmadığı gibi imitasyon ürün için gümrük cezaları devreye girmeye başlayacaktır. 
 
Gümrük işlemlerinde imitasyon ürünleri ülkeye sokan ya da ülkemizden farklı ürünlerde satmak için kargo gönderimi yapmak isteyenler için 1-5 yıla kadar hapis cezaları uygulanır. Aynı zamanda kişinin yaptığı bu tür yasal suç unsuruna karşılık olarak 10-20 bin gibi adli para cezasını da ödemek zorunda olacağını söylemeliyiz. Yurtdışına imitasyon ürün gönderme hiçbir şekilde kabul görmeyecek bir davranıştır. Hatta Türk Ticaret Kanunda imitasyon ürünlerin üretimi ve satışına dair katı kuralların uygulanacak olduğu da net bir ifadeyle belirtilmiştir. Bu sebepten dolayıdır ki yasaklı ürünler kapsamı içerisinde yer alan imitasyon ürünler ile ilgili olarak böyle bir girişimde bulunmamanız gerekiyor. 
 
Ülkemizde ne yazık ki Yurtdışına imitasyon ürün gönderme işlemlerini kaçak yollarla yapmak isteyen satıcılar olabiliyor. Her ne kadar böyle bir durumun yasal olmadığının farkında olsa da yasal olmayan yollarla dış ülkelere imitasyon ürünleri gönderme derdi içerisinde olabiliyor. Tabi ki bu konuda son derece titiz bir inceleme yapıldığından dolayı Yurtdışına imitasyon ürün gönderme yapmaya kalkanlar anında tespit ediliyor. Gümrükten de imitasyon ürünler geçmediği gibi diğer yandan da çeşitli adli ve yaptırımlarla yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Hiçbir şekilde imitasyon ürünlerin kargosu yurt dışına gönderilemeyeceğinden dolayı böyle bir yola başvurmaya çalışmamalısınız. Aksi halde zararlı çıkma durumu yaşanabilir. 

Haben Sie die Antwort auf die gesuchte Frage gefunden?

Öncelikle karşı ülkede nereden gönderiniz alınacak ve burada nereye gelecek ise tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Alıcı ve gönderici bilgileri, malzeme içerik bilgisi eksiksiz olmalıdır. Söz konusu detaylar hazır olduğunda bize bilgi vermeniz durumunda toplama işleminiz organize edilecektir. İstenilen evraklar müşteri destek çalışanlarımız ile birlikte hazırlanacaktır. Daha sonrasında paketiniz elinize ulaşacaktır. Kampanya fiyatlarımızı inceleyiniz www.fast-express.com/tr/kampanya/
Yurtdışı kargolarınız karşı ödemeli olarak gönderilirken, alıcınız tarafından ödemenin teyit edilmiş olması gereklidir. İlgili ödeme teyitleri gönderici tarafından bildirilen bilgiler üzerinden kargo firmasının yapmış olduğu bağlantılar üzerinden sağlanır. Ödeme teyidi olmayan kargolar göndericiye iade edilir. İade sırasında ilgili masraflar göndericiden tahsil edilir. Yurtdışı karşı ödemeli gönderilerde navlun ücreti alıcıdan tahsil edildiği gibi ayrıca ilgili ülke gümrüğünde oluşabilecek olan vergilerde alıcıdan talep edilebilir. İlgili vergi ödemeleri gönderici tarafından talep edilirse Türkiye’den ödenecek şekilde çevrilip işlem yapılabilir bu hususta oluşacak olan extra ücretler göndericiye fatura edilir ve tahsilatı yapılır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

KUNDENDIENSTLIVE SUPPORTWHATSAPP