Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama

25-01-2023 14:55'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 10-11-2023 21:30

Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama

Yurtdışı kargo süreci ile ilgili dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Özellikle e-ihracat için temel kriterlerden birisi sipariş sonrası lojistik süreç olarak anılır. Dolayısıyla kargo sürecini, fiyatını ve hesaplamalarını iyi yapmak, bu konulara hakim olmak bir adım öne geçmenizi sağlayabilir. Yurt dışı kargo ücreti hesaplama aşamasında dikkat edilmesi gereken en mühim unsur ise ücrete esas ağırlık olarak tanımlanan faktördür. 
 
Bu faktörü iyi algıladığınızda göndereceğiniz ya da yurtdışından size gelecek olan ürünler için farklı fiyatlandırmalarla karşılaşma ihtimaliniz kalmayacaktır. Ücrete esas ağırlık şeklinde bir tabir olması yurtdışına kargo gönderirken gönderinin baz alınacak niteliğinin ağırlığı mı yoksa hacmi mi baz alınacağı belli olmadığından ortaya çıkmıştır. Tabii ki gerekli ölçümler neticesinde hangisi baz alınarak fiyatlandırma yapılacağı netlik kazanır ve ücrete esas ağırlık üzerinden fiyat belirlenir. 
 
Yurtdışına kargo göndermek için ürününüzün ağırlığını ve desi(hacim) sini bilmeniz gerekiyor. Zira bu ikisi arasından bir seçeneğe bağlı olarak fiyatlandırma yapılacağını vurgulamak gerekiyor. En basitinden yurtdışı kargo hacim hesaplama formülü şu şekildedir.
• En x Boy x Yükseklik / 5000 
 
Santimetre cinsinden eni, boyu ve yüksekliği çarptıktan sonra 5.000’e böldüğünüzde çıkan sonuç elinizdeki desiyi gösterecektir. Aynı zamanda eni, boyu ve yüksekliği belli olan bu gönderinin kilogram ağırlığı da bellidir. Bu ürünün hacminin  3,4 çıktığını varsayarsak, ürünün kilogramı 3,6 kg ise yurtdışı kargo fiyatı ağırlığı üzerinden hesaplanır. Eğer ki 3,1 kg ağırlığındaysa hacimsel ağırlığı daha yüksek bir değer olan 3,4 olduğu için fiyat belirlemesi bu değer üzerinden gerçekleşir. Tüm bunlar 6475 sayılı kanun maddesi uyarınca belirlenmiş ve yürürlüğe alınarak mevzuata işlenmiştir. 
 

Yurtdışı Kargo Ücretleri 2023

Yurt dışı kargo ücreti hesaplama işleminde hacim ve ağırlığın oldukça önemli bir unsur olduğu aşikâr. Fakat bunun kadar önemli olan birkaç ayrıntıdan daha söz etmek gerekiyor. Bunların başında da hedef ülke geliyor. Örneğin gönderinizi İstanbul’dan göndereceğinizi varsayalım. Bu bağlamda Almanya’ya gidecek bir gönderiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek bir gönderi aynı standartlara sahip olsa bile farklı fiyatlandırmalara tabii olacaktır. 
 
Aynı şekilde mesafelerin eşit olduğu noktalarda dahi fiyat farklılıkları doğabilmektedir. Çünkü lojistik ağ dahilinde anlaşmalı olan firmalar, bu firmaların altyapıları, o an gerçekleşecek olan transport yoğunluğu gibi etmenler fiyatlarda belirleyici unsur olabiliyor. 
 
Yurtdışına kargo ücreti hesaplama araçlarında bir diğer belirteç ise transferin nasıl yapılacağı olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki uçak ile transfer edilen bir gönderiyle gemiyle ulaştırılacak olan gönderi arasında bariz bir süreç farkı yaşanıyor. Bu süreç farkı ise fiyatlarda direkt olarak karşımıza çıkabiliyor. Uçakla yurtdışı kargo gönderimi çok daha hızlı gerçekleşirken fiyatlandırma açısından karayolu ve denizyoluna kıyasla çok daha yüksek bir çitada seyrediyor. 
 
Yine de gönderinin çıkacağı lokasyon, varacağı lokasyon, bu iki nokta arasındaki transport yoğunluğu ve gönderim zamanı gibi etkenler bazen tam tersi bir fiyat politikasıyla karşılaşmamıza olanak tanıyabiliyor. Öyle ki yurtdışına uçakla kargo göndermek diğer metotlarla kargo göndermekle neredeyse aynı meblağlara tekabül ediyor. Yasadışı olmayan ve aynı zamanda hedef ülkeye girişi serbest olan ürünleri belirli limitler dahilinde gönderirken uygun fiyatlandırmalarla karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin Türkiye’den yurtdışına kargo gönderim aşamasında ücrete esas ağırlığı 30 sınırının üzerinde olan gönderiler ekstra bir fiyatlandırmaya sahip olabiliyor. 
 

Yurt Dışı Kargo Ücretleri Ne Kadar?

Yurt dışı kargo ücretleri 2023 yılında da firmalara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. En basit şekilde her lojistik firmasının kendisine ait filosu, çalışma prensipleri ve buna bağlı olarak hizmet kalitesiyle doğru orantılı olan fiyat politikaları mevcut. İşte bu yüzden her firma için net bir fiyat çizgisinden ya da ücret ortalamasından bahsetmek imkânsız. 
 
Burada kargo firmalarının sunduğu ekspres hizmet, kargo sigortası, hedef ülkede anlaşmalı dağıtım firmaları gibi avantajlar da fiyatlandırmayı direkt olarak etkileyebiliyor. Böylece tercih ettiğiniz firmaya göre gönderiniz farklı fiyatlarla hedef noktaya ulaştırılabiliyor. Türkiye’den Avrupa, Asya, Amerika, Avustralya, Afrika ülkelerinin tamamına kargo göndermek mümkün olduğu gibi aynı zamanda gönderi süreci açısından da firmalara bağlı bir hiyerarşik düzenden söz edebiliyoruz. Uçakla hızlı teslimat yapan firmalar birkaç günlük süreçte hedef ülkeye gönderinizi teslim edebiliyor. 
 
Yurt dışı kargo fiyatları için en temel fiyat kriterleri olarak gönderim türünü de es geçmemek gerekiyor. Çünkü fiyat bandını etkileyen ve nihai sonucu bariz bir biçimde değiştiren en önemli unsur bu oluyor. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasından dolayı uluslararası sulara açılabilecek ticari limanlara sahiptir. Denizyolu oldukça önemli bir yurtdışı kargo seçeneğidir. 
 
Aynı zamanda hem Asya, hem de Avrupa kıtasına uzanan kara sınırıyla birlikte karayolu ve demiryolu için pek çok ülkeye alternatif bölge sağlanabilmektedir. Uluslararası kargo şirketleri havayolu taşımacılığını ise hız, konfor ve güvenlik açısından birincil tercih olarak sürekli filolarını geliştirerek bizlere hizmet sunuyor. Aynı zamanda Türkiye’de uluslararası kargo firmaları global çapta hizmet veren büyük firmaların dışında tamamıyla ülkemiz iştiraki olan firmalarla beraber geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 
 
Yurtdışına kargo gönderen şirketler arasında tüm dünyada aktif olarak hizmet veren markalar olduğu gibi tamamıyla ülkemizde kurulmuş markalar da mevcut. Tabii ki yurt dışı kargo fiyatları noktasında ücretleri belirleyen önemli kriterlerden birisi kargo yoğunluğu, sefer sıklığı, hedef ülke sayısı gibi unsurlar olduğu için firma seçimini doğru yapmak önem arz ediyor. 
 

Yurtdışı Kargo Ücreti DHL

Yurtdışı kargo ücreti kadar önemli olan bir diğer husus tabii ki gönderinin ne kadar sürede hedef noktaya ulaşacağıdır. Bunun yanı sıra hedef ülkedeki dağıtım ağı, partner lojistik firmaları ve sunulan imkânlar önemli bir tercih sebebine dönüşebilir. Dolayısıyla DHL ile yurtdışına kargo göndermek bu sebeplerden ötürü pek çok kişinin tercihi olabilir. 1969 yılından beri faaliyetlerine devam eden dünya devi lojistik şirketinin merkezi Amerika’da olmasına karşın aslında Almanya menşei bir firmadır. 
 
Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın hemen hemen her noktasına en hızlı şekilde en güvenli teslimatları sağlamayı hedefleyen bir misyona sahip. Yurtdışına kargo fiyatları DHL baz alındığında diğer firmalara kıyasla biraz daha yüksek olabilir. Bunun ana nedenlerinden birisi oldukça hızlı bir servis süreci sunmasıdır. 
 
Gerek gönderinin Türkiye’den işleme alınması, gerek transfer süreci ve hedef ülkede adrese teslim edilme aşaması büyük bir titizlikle gerçekleştirilir. Tabii ki gönderinizin ağırlığı, hacmi ve türüne bağlı olarak pek çok farklı destinasyon sunabildiği için uygun fiyatlarla ekonomik bir biçimde de yurtdışına kargo göndermeyi mümkün kılabilir. 
 
Hedef ülkede teslimat servisi olarak pek çok alt kuruluşunun bulunması, anlık olarak kargo sürecini izleyebileceğiniz takip sistemi barındırması, özel ücretlerle müşterilerine fırsatlar sunması avantajları arasında yer alıyor. DHL yurtdışı kargo fiyatları bu doğrultuda ilk tercihler arasında yer alabiliyor. 
 

Yurt Dışı Kargo Ücretleri Hesaplama PTT

Yurt dışına ekonomik kargo göndermek isteyenlerin ilk tercihi olan firma PTT olmaktadır. Türkiye menşei bir lojistik firması olarak ülkemiz dışında da uluslararası pazarda hizmet veren PTT gün geçtikçe hizmet destinasyonlarına bir yenisini daha ekliyor. Aynı zamanda alternatif gönderi sistemleriyle de pek çok kullanıcının ilk tercihi olmaya aday oluyor. Elbette ki birincil tercih olmasındaki yegane faktör halen daha uygun fiyatlar olarak öne çıkıyor. 
 
Keza yurt dışı kargo fiyatları PTT ile diğer firmaların kıyaslanması durumunda çok farklı noktalarda seyredebiliyor. Özellikle Avrupa’ya kargo göndermek isteyen, e-ihracat yapan, birisine bireysel olarak gönderi aktaran, hediye göndermek isteyenlerin ilk önceliği PTT olabiliyor. Yüksek yurtdışı kargo ücretleri ile karşı karşıya getirildiğinde PTT ücret tablosu aynı hesaplamalarla bize hizmet sunmasına karşın çok daha makul görünüyor.
 
Ayrıca PTT ile yurtdışına kargo göndermek isteyenler koli, mektup, APG, Turpex olarak dört farklı seçenekle ister yüzey ister uçak alternatifleriyle gönderilerini iletebiliyorlar. Tabii ki bu bağlamda direkt olarak teslimat süresi ve fiyat değişken olabiliyor. Basit bir örnekle PTT ile yurtdışına kargo gönderimi yapacağınız zaman uçak seçeneğini seçip bir koli gönderiyorsanız teslimat sürelerini şöyle gözlemleyebiliyoruz. Almanya ve Hollanda için 7-10 gün, Hindistan için 10-14 gün, Norveç için 7-11 gün, Çin için 10-15 gün, ABD için 10-14 gün, İngiltere içinse yine 7-10 günlük bir teslimat süreciyle karşılaşılıyor. 
 
Elbette ki yurtdışına kargo fiyatı PTT ile en uygun şekilde fatura ediliyor. Diğer lojistik servislerle kıyaslandığında fiyat açısından en büyük avantajı sunduğunun altını çizmek gerekiyor. 
 

Yurtdışı Kargo Ücretleri UPS

UPS dünya çapında en bilindik lojistik firmalardan birisi olmakla beraber Türkiye’de de hizmet vermektedir. Merkezi Amerika’da olan çok uluslu bir şirket statüsünü koruyan UPS açılımıyla United Parcel Service olarak karşımıza çıkıyor. En kaliteli kargo firmalarından birisi olarak faaliyet gösteriyor olması global çapta çok sayıda destinasyona gönderim yapmanın mümkün olmasıyla alakalıdır. 
 
Teslimat ağının çok büyük olması tedarik zinciri ihtiyacına yönelik atılımlarda da ilk tercih olmasını sağlayabiliyor. Bundan dolayı e-ihracat ve e-ithalat ile ilgilenenlerin gözdesi diyebiliyoruz. Üstelik müşteri portföyünün tercihlerine bağlı olarak çok sayıda hizmeti aynı anda sunabiliyor. Buna bağlı olarak gönderiniz dilediğiniz şekilde hedef noktaya hızlı, ekonomik, güvenli şekilde ulaşabiliyor.
 
Yurtdışı kargo fiyatları UPS ile seçeceğiniz gönderi servisine bağlı olarak da değişebiliyor. Örneğin bir koliyi herhangi bir ülkeye gönderirken Express, Expedited, Express Saver, Express Plus, Express Freight opsiyonlarından birisini seçerek farklı fiyat politikalarıyla, farklı nitelik standartlarıyla gönderebilirsiniz. 
 
Elbette ki koli, zarf ve doküman gönderilerinizin her biri için bu durumlardan dilediğinizi seçebilir, buna bağlı olarak özel bir teslimat süresi, ekstra garanti gibi hizmetler, hızlı teslimatlar tercihleriniz arasında yer alabilir. UPS tarafından da yurtdışı kargo gönderme fiyatları hacim ve ağırlık odağında hesaplanıyor. Hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden yurtdışı kargo ücreti UPS tarafından göndericiye ya da alıcı ödemeli ise alıcıya iletiliyor. 
 

En Ucuz Yurt Dışı Kargo Ücretleri

Yurtdışına kargo gönderirken en ucuz fiyatlar tüm göndericilerin ortak arayışı diyebiliriz. Tabii ki hedef ülke baz alındığında her uluslararası lojistik firmasının buna bağlı olarak farklı ücret tarifeleri olduğunu görebiliyoruz. Her ne kadar gönderici kargo ebatlarıyla desi ve ayrıca ağırlığını bilse de firma seçimi ve gönderinin türü de fiyatı belirleyen en temel etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkabiliyor. 
 
Günümüzde e-ticaret hacminin artmasıyla beraber ülkemizden tüm dünyaya ürün satışı yapanlar için de kargo ücretleri en ciddi masraf kalemleri arasında gözüküyor. Burada müşteri yani daha doğrusu alıcı memnuiyeti açısından fiyat kadar önemli olan bir diğer unsurun teslimat süresi olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani yurtdışına en ucuz kargo ücreti arayışı her ne kadar önemli görünse de teslimat süresinin de iki taraf için pozitif bir deneyim sunması önem arz ediyor.
 
Bu kapsamda uçakla yurtdışına en ucuz kargo fiyatı üzerinde durulması gerektiğini vurgulamalıyız. Çünkü demiryolu, denizyolu ve karayolu ile de özellikle Avrupa ve Uzakdoğu gönderileri için bir opsiyon söz konusu olabiliyor. Buna karşın havayolu taşımacılığıyla çok daha hızlı bir biçimde yurtdışına kargo teslimatı yapılabiliyor. Üstelik uluslararası lojistik devleri hedef ülkede sağladıkları partnerliklerle adrese teslimat açısından da büyük atılımlar yapıyorlar. 
 

En Ekonomik Yurt Dışı Kargo Ücretleri

Yurt dışına ekonomik kargo gönderimi yapabilmenin en birincil kuralı tabii ki firma seçimi ve firmanın sunduğu transfer metotları arasından en uygun olanının belirlenmesidir. Bu iki faktörü aynı potada eriterek seçim yaptığınızda direkt olarak yurt dışı kargo fiyatları istediğiniz standartlara düşecektir. Keza fiyat ile teslimat süresi arasında ciddi bir denge olduğunu vurgulamak gerekiyor. Aynı zamanda ekonomik yurtdışı kargo hizmeti veren firmaların bu süreci en iyi şekilde yürütmesi, lojistik operasyonlarda herhangi bir aksama yaşanmaması da fiyat kadar önemli bir detaya dönüşebiliyor.
 
Yurtdışına hızlı ve ucuz kargo arayışı arttıkça lojistik firmaları bu alanda daha da yenilikçi bir yapıya bürünüyor. Günümüzde en çok tercih edilen lojistik opsiyonun uçak yani havayolu taşımacılığı olması bunun bir göstergesidir. Daha uygun fiyatlarla daha geniş bir hedef nokta yelpazesine en hızlı şekilde gönderilerinizin ulaşması sağlanabiliyor.
 
Yurtdışına ekonomik kargo göndermek isteyenler yalnızca e-ihracat firmaları değil. Aynı zamanda ürün ve numune gönderimlerinde, kişisel gönderilerde ve hediyelerde de teslimat süreciyle fiyat son kullanıcıda en önemli kriterlere dönüşüyor. Ülkemizde global lojistik devlerinin faaliyet göstermesi ve yurtdışına kargo gönderimi açısından büyük yeniliklerin kapısını aralaması bu bağlamda değerli bir basamak olarak görülebiliyor. 
 

En Uygun Yurt Dışı Kargo Ücretleri

Yurtdışı kargo ücretleri ucuz veya pahalı olarak nitelendirilmeden önce bazı kalite standartları göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Gönderinin türü ve hacmi burada gerçekten önem kazanıyor. Belirli bir desi ve ağırlığa kadar olan gönderilerde fiyatlar neredeyse birbirine yakın seyrederken limitleri aşan gönderilerde firmaların farklı tarifeleri söz konusu olabiliyor. Bunun yanında limitler dahilinde olan gönderilerde hedef ülke fiyat için belirleyici bir unsura dönüşüyor.
 
Tabii ki teslimat süresi birincil öncelikleriniz arasında değilse yurtdışına ucuza kargo göndermek gemiyle çok daha makul bir seçeneğe dönüşebiliyor. Aslında bilhassa Uzakdoğu baz alındığında gemiyle kargo taşımacılığı en üst seviyelerde seyrediyor diyebiliriz. Elbette ki bekleme süresi, alıcının tercihi, gönderici için ideal süreç, gönderinin kullanım süreci gibi faktörleri göz ardı etmemek gerek. 
 
Bilhassa ithalat ve ihracat açısından ürünlerin zamanında teslim ediliyor olmasının çok büyük önem taşıdığını söylemeden geçemeyiz. Dolayısıyla yurtdışına en ucuz kargo firması hangisi diye ararken aslında bir yandan da en ucuz ve en hızlı kargo firmasını aramak zorunda olduğumuz aşikâr. Havayolu taşımacılığıyla uygun tarih aralıklarında ve uygun destinasyonlarda daha ucuz fiyatlarla gönderilerinizi iletebileceğiniz bir gerçek. 
 
Ek olarak çoğu global lojistik firması ucuz yurtdışı kargo hizmeti olarak standart bir faaliyet seçeneği sunuyor. Hatta birçok kullanıcı bu yüzden Express gibi daha hızlı teslimat sunan veya ekstra güvenlik sağlayan paketlere yönelebiliyor. Fakat standart gönderilerde optimum bir teslimat süreci, uygun bir fiyat aralığı tüm gönderiler için limitler dahilinde mümkün tutuluyor. 

Encontraste la respuesta a la pregunta que buscabas?

Yurtdışı kargo gönderileri kdv den muaf olup istisna kapsamındadır. İlgili faturalandırma ödemeleri için ayrıca kdv ödenmeyecek olup paket için yurtdışında vergiler oluşabilmektedir. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/
Bulunduğunuz ilden yurtdışına gidecek olan kargonuzu en ucuz gönderebilmeniz için gideceği bölgenin uygun fiyatlı bir bölge olup olmadığı kargo firmanıza sorulmalıdır. Gidecek kargo paketi sağlam ama fazla ücret çıkmaması için ekonomik boyutlarda olmalıdır. Bulunduğunuz yere en yakın anlaşmalı acenteye teslimi için fiyat uygunluğu sağlanıp sağlanmadığı konusunda kargo firmasından bilgi alınmalıdır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

SERVICIO AL CLIENTESOPORTE VITALWHATSAPP