FDA Belgesi Nedir Nasıl Tedarik Edilir?

15-12-2022 13:03'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 27-11-2023 00:35

FDA Belgesi Nedir Nasıl Tedarik Edilir?

Özellikle ABD pazarı medikal cihaz, gıda ve ilaç gibi ürünleri sunan yabancı firmaların alması gereken belgeler arasında FDA belgesi bulunması dolayısıyla FDA belgesi nasıl alınır araştırmaları yapılır. Bu kapsamda ABD hükümeti çeşitli ürünlerin iç pazara girebilmesi için FDA sertifikası talep eder. FDA sertifikası oldukça önemlidir çünkü FDA tarafından onaylanmayan ürünler ABD’ye satılamaz. Bu durumda üretici ve ihracatçı firmaların özellikle FDA tarafından yayınlanan prosedürlere uygun bir şekilde hareket etmesi gereklidir.
 

 
FDA belgelendirme süreci uzun ve çok yönlü olsa da sonucunda ABD iç pazarında ürünlerin rahatlıkla satılması söz konusu olur. Bu kapsamda belirli dokümantasyon çalışmaları, raporlamalar ve online işlemler ile FDA belgelendirme ve onayı gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda ABD’deki temsilci firmalar ile görüşmelerin sonucunda karşılıklı bazı anlaşmaların yapılması da mümkündür. Türkiye’den ABD’ye pazarına ürün satışı yapan birçok üretici ve ihracatçı firma bulunması dolayısıyla FDA belgesi nasıl alınır konusu oldukça önemli bir konudur. Bu kapsamda detayları öğrenilmesi sonucunda FDA kaydının yapılması mümkündür.
 

FDA Onayı Nereden Alınır?

FDA belgesi nasıl alınır konusunda FDA belgelendirme işlemleri yapılır. Bu kapsamda FDA belgesi almak isteyen kişiler FDA onaylı ürünler satmak isteyen firmalar danışmanlığı hizmeti alır. Danışmanlık hizmeti ile FDA tarafından talep edilen dokümanlar hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Belge süreçleri oldukça uzun sürebilir. Bu kapsamda FDA onayı nereden alınır konusunda FDA nezdindeki işlemleri yapmaya yetkin bir temsilci ile çalışılır. Genel olarak FDA kurallarına göre ABD sınırları içerisinde yerleşik bulunan firmalar onay sırasında öne çıkar. Bu kapsamda belge almak isteyen firmalar ABD’deki temsilci firmalar ile görüşmeler yapar. 
 
Görüşmelerin sonucunda ise karşılıklı anlaşmaların yapılması ihtimali bulunur. Aynı zamanda görüşmeler yapılırken FDA belgelendirme ve onayı için dokümantasyon çalışmaları, online işlemler ve raporlamalar yapılır. Bu noktada FDA belgesi nasıl alınır konusunda ABD’de bulunan temsilci oldukça önemlidir. Aynı zamanda FDA talep ettiği dokümanların hazırlanması için sunulan danışmanlık firmaları tüm süreci takip eder ve her adımda firmayı bilgilendirir. Aynı zamanda gerekli gördüğü durumlarda da kısa ve uzun vadeli eğitimleri düzenleyebilir. 
 
FDA kaydının Türkiye için önemli bir yer teşkil etmesi dolayısıyla özellikle gıda ürünleri için ve tıbbi ürünler, cihaz sistemi listeleme işlemleri için FDA kaydı olmazsa olmazları arasında yer alır. Nitelik olarak şahıs şirketi dahi olsa bir şirketin kurulması ve ihracatın resmi bağlamda yapılması FDA kaydı için önemli bir şarttır. Bu kapsamda bireysel gönderi FDA belgesi alınması için yeterli değildir. Bu doğrultuda FDA belgesi nasıl alınır konusunda şirket, Amerika’daki temsilci ve dokümantasyon süreçleri öne çıkar.
 

FDA Onayı Olmadan Paket Gönderme

FDA onayı olmadan paket gönderme iç pazara girebilme için mümkün değildir. Ürünlerin iç pazara girmesi durumunda özel takipler kullanılır. Bu doğrultuda FDA onayı tarafı alınmamış hiçbir ürün ABD pazarına girilmesine izin verilmez. FDA belgesi nasıl alınır konusunda alınması gereken sektörler için gıda ve ilaç sektörü oldukça önemli sektörler arasındadır. 
 
Diğer sektörler ise tıbbi cihazlar, radyasyon yayan ürünler, hayvansal ve veterinerlik ürünleri, aşılar kan ve biyolojik bileşenler, tütün ürünleri ve kozmetik ürünler bulunur. FDA gıda ve ilaç idaresi olarak ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapar. Bu noktada FDA onaysız hiçbir ürünün ABD pazarına girmesi ve halk sağlığını tehdit etmesi engellenir. FDA belgesi nasıl alınır konusunda değinilmesi gereken bir nokta ise FDA nın yetki kapsamı oldukça geniş olduğudur. 
 
Yayınladığı standartlar, yaptığı çalışmalar, sertifikasyon çevresi ve ürün onayı birçok ülkede referans olarak kabul edilir. Bu bağlamda dış ticaret konusunda epey söz sahibi olması dolayısıyla onay olmadan paket gönderme mümkün değildir. Ancak bireysel paket olarak gönderilen ürünler uluslararası kargolar ile gönderilebilir. Bu durumda yasaklı madde olmayan ürünler gönderilse de iç pazarda satışları mümkün olmaz.
 

FDA Onayı Hangi Ürünlere Verilir?

FDA onayı hangi ürünlere verilir konusunda gıda ve ilaç idaresi tarafından önemli görülen sektörler gıda ve ilaç sektörüdür. Bunların dışında tıbbi cihazlar, aşılar, kan ve biyolojik bileşenleri, kozmetik ürünler, radyasyon yayan ürünler, hayvansal ve veterinerlik ürünleri ve tütün ürünleri gibi çeşitli ürünler düzenlemeler kapsamına alınır. 
 
Bu doğrultuda FDA belgesi nasıl alınır yanında bu ürünlerin üretimi, satışı, ithalat ve ihracat ile ilgili düzenlemeler FDA tarafından gerçekleşir. FDA 1860’lı yıllara kadar uzanan geçmişiyle başta gıda ve ilaç olmak üzere çeşitli ürünlerin dünyadaki otorite kurumlarından birisidir. Bu doğrultuda biyolojik terörizmi engelleme ve tüm ürünlerin etkin ve güvenli bir şekilde kullanılması amacıyla hareket eder. Dış ticaret konusunda oldukça söz sahibi bir kurumdur.
 

Amazon FDA Belgesi

 
Amazon FDA belgesi Amazon’da satılan yiyecek, besin takviyeleri ve içecek gibi çeşitli ürünler için DUNS numarası alınması gerekliliği dolayısıyla ortaya çıkar. Dokuz basamaklı tanımlayıcı sayı olarak verilen DUNSFDA ya kaydolmak için gerekli ve diğer işletmelerin şirketler hakkında bilgi alması için oldukça önemlidir. Amazon’da satılan bütün ürünlerin FDA uyumluluğunun sağlanması gereklidir. 
 
FDA belgesi nasıl alınır konusunu yanında Amazon için DUNS numarası gereklidir. Bu şekilde FDA ya kayıt olunur. Daha sonrasında ürünün Amerika’ya gönderilmeden önce FDA ya bilgi verilmesi sağlanır. Ürünlerin laboratuvara gönderilmesi için FDA öne çıkar. Ürünlerin FDA ya kayıt yaptırılması ve FDA belgesinin alınmasının ardından Amazon depolarına gönderim ve ABD’de satış oldukça kolaylaşır. 
 
Bu kapsamda işletmenin bir işletme olduğunu kanıtlaması için öne çıkan DUNS numarası da sadece ABD’de kullanan işletmeler için değil ABD iç pazarına girmek isteyen işletmeler için de kullanılır. FDA belgesi nasıl alınır konusunda ise DUNS numaraları ile kayıtlarını gerçekleştiren işletmeler Amerika’daki bir temsilci ile beraber hareket ederek belgeyi alma süreçlerini gerçekleştirir.

FDA Belgesi Nasıl Alınır?

FDA belgesi nasıl alınır konusunda gerekli olan bazı unsurlar bulunur. Bu doğrultuda firmanın tam unvanı, sahibinin ve firma yetkililerinin yetkili mümasilinin isimleri, firmanın adresi telefon numarası, firma yetkililerinin adresleri ve telefon numaraları, firma unvanında yer alan tüm ticari unvanların işleyişi tabi olan ürünlerin kategorilerindeki forumlarının doldurulması gibi önemli noktalar bulunur. 
 
Ayrıca ABD mümessilinin ismi, adresi telefon numarası ve hatta acil durumlarda ulaşılması için gerekli olan numaralar gibi bilgiler FDA belgesi nasıl alınır konusunda öne çıkar. Daha sonrasında ise danışmanlık firmaları ile başvuruların takibi ve onaylama süreçleri takip edilebilir. Bu doğrultuda gerekli olan ürünler yiyecek ürünleri, bebek tüketimi için üretilen ürünler yiyecekler, her türlü meyve ve sebze, süt ürünleri, balık ve deniz mahsulleri gibi gıda alanında kullanılan ürünlerdir. 
 
Bunların dışında ilaç ve kan gibi ürünler içinde Amerikan sağlık bakanlığı bünyesinde çalışan kurum adına belgelerin alınması gereklidir. FDA belgesi nasıl alınır konusunda ABD merkezde bir firma ile tüm belgelerin hazırlanması ve görüşmelerin yapılması mümkündür. Uzun bir süreç olsa da sonucunda uygun şartlarda üretilen ürünleri FDA kaydı yapılabilir. Böylelikle FDA belgesi nasıl alınır sorusu cevaplanmış olur.

Avez-vous trouvé la réponse à la question que vous cherchiez?

Yurtdışı hızlı kargo hizmetinde Yemen, Sudan, Irak, Suriye, Afganistan, Somali, Kuzey Kore ve İran’a savaş, terör veya toplumsal ayaklanma, sokağa çıkma yasağı, ambargo veya bunun gibi jeopolitik ve siyasi durumlardan dolayı bu tarz ülkelere kargo taşıma fiyatlarına ek ücret sistemi uygulanmaktadır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/
Yurtdışı hızlı kargo hizmetinde Yemen, Sudan, Irak, Suriye, Afganistan, Somali, Kuzey Kore ve İran’a savaş, terör veya toplumsal ayaklanma, sokağa çıkma yasağı, ambargo veya bunun gibi jeopolitik ve siyasi durumlardan dolayı bu tarz ülkelere kargo taşıma fiyatlarına ek ücret sistemi uygulanmaktadır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

SERVICE CLIENTSSUPPORT EN DIRECTWHATSAPP