Yurtdışına Eşya Taşıma Ücretleri ve Transfer Süreleri

02-03-2023 18:24'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 03-03-2023 17:26

Yurtdışına Eşya Taşıma Ücretleri ve Transfer Süreleri

Yurtdışına kargo gönderimi aşamasında insanların en merak ettiği ve tedirgin olduğu konulardan birisi teslimat süresi oluyor. Diğer bir faktör ise kargo ücretleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki konunun çözümü özellikle e-ticaret sektöründe inanılmaz bir yükselişe sebep oluyor. En basitinden mikro ihracat ile ilgilenen firmalar en hızlı şekilde kargoları alıcılarına iletmeyi umuyor. Hali hazırda vadedilen hizmet kalitesi bunu mecburi kılarken hem satıcı hem de alıcı için yurtdışına ucuz kargo gönderimi de önemini koruyor. 
 
İlk olarak yurtdışına eşya taşıma fiyatları belli standartlar baz alınarak belirleniyor. Fiyatları belirleyen temel kriter göndereceğiniz ürünün türü, ürünün boyutları ve ağırlığı olarak özetlenebilir. E-ticaret yurtdışı kargo fiyatları için bir diğer ana belirteç ise tabii ki hangi ülkeye gideceğidir. Günümüzde global lojistik firmalarının pek çoğu Türkiye’de aktif olarak hizmet veriyor. Bu bağlamda aralarından seçim yapmak ya da ulusal kargo şirketlerini tercih etme özgürlüğü elimizde oluyor. 
 
Üst düzey bir kargo deneyimi e-ticaret için müşteri memnuniyeti anlamına geliyor. Zamanında teslim edilen hasarsız gönderiler sayesinde satış hacmi maksimum düzeye çıkabiliyor. Artan müşteri memnuniyeti potansiyeli arttırarak kârlılığı da yükseltiyor. Aynı şekilde kargo maliyetlerini aşağıya çekmenin de kârlılık açısından önemli bir nokta olduğunu söylemeden geçemeyiz. Bu nedenle yurtdışına kargo taşıma ücretleri hemen hemen her firmanın ilk baktığı detay oluyor. 
 
E-ticaret teknolojinin gelişimiyle daha da işlevsel bir hale gelirken hem kargo transfer süreçlerinde hız hem de fiyat avantajları kaçınılmaz bir hal alıyor. Hatta artık yurtdışına kargo süreleri inanılmaz seviyelerde seyrediyor. Öyle ki havayolu taşımacılığının hem yaygın bir biçimde kullanılması hem de dünyanın dört bir noktasında farklı destinasyonlara sahip olması günlerle sınırlanmış bir teslimat süresini mümkün kılıyor. Belli bir süre önceye kadar yine geniş bir bölge skalasında yüzlerce ülkeye kargo gönderimi mümkünken onlarca gün beklemek zorunda kalınabiliyordu. Express kargo seçeneklerinin böylesine gelişmiş olması bilhassa mikro ihracat kargoları açısından müşteri taleplerini karşılamayı başardı. 
 

2023 En uygun Kargo Fiyatları Hemen Gönderi Oluştur

Türkiye’den yurtdışına kargo fiyatları 2023 yılı içerisinde de aynı prosedürler doğrultusunda hesaplanıyor. Hemen gönderinizi yurtdışına gönderebilmenizi sağlayan ekspres kargo uygulamaları ise müşteri memnuniyetinin yanı sıra e-ihracat şirketlerini de memnun ediyor. Çoğunlukla ülkemizden Avrupa Birliği bölgesine ve Amerika’ya kargo gönderildiğini ve bir diğer yoğun kargo bölgesinin Uzakdoğu olduğunu hatırlatmak gerekiyor.
 
Keza burada hem ithalat hem de ihracat noktasında ciddi bir arz talep dengesi oluştuğu gözlemleniyor. Yurtdışına eşya gönderme ücretleri bireysel ya da kurumsal olarak her zaman ucuz tarifelerin arandığı bir faktöre dönüşüyor. E-ticaret söz konusu olduğunda ürünün satış fiyatını dahi etkileyebilecek bir detay olması bunun üzerine eğilen firma sayısını arttırıyor. Hızlı aksiyon alınabilecek ve hemen gönderi oluştur ve teklif al metotlarıyla hızlıca sevk edilebilecek kargolar üzerinde duruluyor. Şu sıralar Türkiye’den yurtdışına kargo göndermek için tercih edilen üçüncü taraf kargo şirketleri de bunun en net örneğidir.
 
Çünkü herhangi bir kargo firmasıyla direkt olarak kargo anlaşması yaparken tek bir teklifi değerlendirmek durumunda kalabilirsiniz. Oysa farklı bir kargo firmasının hem teslimat süresi hem de kargo fiyatı açısından çok daha avantajlı olduğunun o an farkına varamazsınız. 2023 en uygun kargo fiyatları için yapacağınız karşılaştırma ise direkt olarak tüm lojistik firmalarının fiyat tekliflerini listeler. Arasından en uygun olanını seçerek entegrasyon dahilindeki panelden hemen gönderinizi oluşturabilirsiniz.
 
Yüksek kargo maliyetleri hem satıcı tarafında ürün fiyatını yükselterek e-ticaret hacmini azaltabilir, hem de alıcı tarafta satın alma kararını etkileyebilir. Ülkemizde de yapılan araştırmalarda kargo bedava ya da düşük kargo bedelli ürünlerin satın almaya daha yakın göründüğü ortaya çıkıyor. Yurtdışı kargo ücretleri noktasında da alıcı ve satıcı bu meblağları olabildiğince minimum noktaya indirmeye çalışıyor. Navlun bedeli düştükçe ve aynı zamanda hızlı teslimat süreci yaşandıkça her iki tarafı da memnun eden bir e-ticaret gerçekleşmiş oluyor. 
 

Yurtdışı Kargo Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Türkiye’den yurtdışına nasıl kargo yapılır hususunu merak eden pek çok kişi var. Gerek bireysel gerekse kurumsal olarak e-ihracat sektöründe yer almayı düşünenlerin kargo gönderim süreciyle alakalı aklına takılan soruların başında ücretlendirme var. Normal şartlarda hacim hesabıyla yapılan kargo ücretlendirmeleri yurtdışı için iki farklı değer üzerinde kurgulanıyor. Bir kargonun gideceği adrese göre de değişken olabilen fiyatların hesaplanma formülü ya gerçek ağırlığı üzerinden ya da hacimsel ağırlığı üzerinden karşımıza çıkıyor. 
 
Tabii ki burada havayolu ile taşımacılık veya denizyolu ile taşımacılık gibi fiyat farkı yönünden ciddi bir makas aralığından da söz etmek gerek. Bu bağlamda en önemli kriteri yurtdışı kargo fiyatları ve teslimat süreleri oluşturuyor. Yani kargo ücreti ile teslimat süresi bir bakıma karşılıklı olarak hareket ediyor. Daha ucuz yurtdışına kargo yöntemi ile teslimat süresi uzarken, hızlı yurtdışı kargo hizmeti daha maliyetli olabiliyor.
 
2023 yurtdışı kargo fiyatı hesaplama rehberinde de hacimsel ağırlık ve gerçek ağırlık arasındaki farkı görmek için yükseklik, en ve genişliğin çarpılarak 5000’e bölünmesi formülünü kullanacağız. 
• Türkiye’den yurtdışına göndereceğimiz ürünü paketleyerek kargo kutusuna yerleştirelim. Ürün ile uyumlu ölçüleri olan bir kutulama ile yurtdışı kargo maliyetlerini düşürmek mümkün olacaktır.
• Ürünün içerisinde olduğu kutunun boyutlarının 40x30x20 olduğunu hesap edelim. 
• Bu durumda elde edeceğimiz sonuç 24 bin iken formüle göre bunu da 5.000’e bölmemiz gerekiyor. 
• Karşımıza çıkan 4,8 sonucu hacimsel ağırlığı bize sunan değerdir. 
• Bu gönderinin gerçek ağırlığı tartıldığında 4,8’in üzerinde çıkarsa gerçek ağırlık kargo fiyatını belirleyen etken olacaktır.
• Aynı şekilde ürün tartıldığında ağırlığı 4,8’in altında çıkıyorsa bu kez hacimsel ağırlığı olan 4,8 kg üzerinden fiyatlandırma yapılacaktır. 
 
Yurtdışı kargo ücreti hesaplaması yaparken bu detaylar gerçekten önemlidir. Ancak bir diğer önemli ayrıntı olarak dağıtım yerlerinden söz etmek gerek. Çünkü günümüzde dünyanın her noktasına Türkiye’den kargo gönderilebiliyor. Hedef adresin uzaklığı, bulunduğu bölgeye göre hangi transfer şeklinin kullanılacağı ve transfer maliyetleri değişiklik gösterdiğinden fark yaratabiliyor. 
 
Standart olarak dünyanın pek çok noktasına en hızlı kargo modeli olarak uçak kargo seçeneği tercih ediliyor. Burada da ekspres kargo tercih edildiğinde farklı varyasyonlar ile teslimat süreleri açısından avantaj yaratılabiliyor. Örneğin ekonomik ekspres kargo opsiyonu da mevcut olduğu için yurtdışı kargo firmaları her gönderi için talepleri karşılayabilecek bir standart yaratmayı başarıyor. 
 

Kargo Şirketleri İle Anlaşmasız En Uygun Teklifler

Kargo şirketlerinin müşterilerinden teslim aldığı kargoları hedef adrese ulaştırma hızı etkileyici boyutlara ulaştı. Artık güncel olarak yurtdışına 1-2 günde teslimat yapan uluslararası kargo firmaları ile karşılaşabiliyoruz. Bu durum elbette ki kargo fiyatından tercih edilen taşımacılık metoduna, hedef adresin kargo bölgesinden ürünün boyut ve ağırlığına kadar pek çok kritere göre değişebiliyor. Teklifler ise daha uygun fiyatlarla kargo göndermeyi mümkün kılıyor. Sırf bu yüzden pek çok mikro ihracat yapan firmanın kargo fiyat teklifi alın formlarıyla çalışmaya özen gösterdiğini gözlemleyebiliyoruz.
 
Yurtdışına kargo anlaşması ile gönderilerinizi çok daha uygun fiyatlara gönderebileceğinizi vurgulamaya gerek yok. Zira aynı durum yurtiçinde de geçerliliğini koruyor. Firmanızın sipariş hacmi ve yoğunluklu olarak hangi ülkelere sipariş göndereceği gibi ayrıntılara sahip olmak, ürün tipi, boyutları ve ağırlığı hakkında net bilgilere hakimiyet ve son olarak fiyat teklif formunu doldurmak size en uygun fiyatı sunabiliyor. Bunu hem anlaşmalı kargo hem de anlaşma olmadan yapacağınız gönderiler için uygulayabilirsiniz.
 
Tabii ki düzenli olarak yurtdışına kargo gönderimi yapan e-ticaret şirketleri kargo anlaşmaları ile bunu daha uygun fiyat tarifelerine taşımak zorundalar. Ancak bireysel gönderileriniz için ya da tek seferlik gönderi açısından anlaşmasız en ucuz yurtdışı kargo opsiyonunu arıyor olabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için pek çok kargo firmasının ücret teklifi alın sayfasını değerlendirebilir ya da üçüncü taraf kargo firmalarına yönelebilirsiniz. Bunun size sağlayacağı avantaj ise belirli olan ürün özellikleri ve bölgeye göre en uygun fiyatla karşılaşmanızı mümkün kılmasıdır. 
 
Üstelik entegrasyon dahilinde olan tüm firmaların yurtdışı kargo fiyat teklifi olarak karşılaştırılabilir bir ekranda görüneceğini unutmayın. 1-2 günlük transfer sürecinin ardından dünyanın pek çok bölgesine, 2-3 günlük transfer süreciyle dünyanın her yerine gönderileriniz hızlı, ucuz ve güvenli bir biçimde ulaştırılabilmektedir. Mikro ihracat gönderileriniz için yurtdışı kargo gönderim anlaşması yaparak iş hacminiz doğrultusunda en uygun fiyatları kullanabileceğinizi hatırlatalım. 
 

Hazır Hızlı Kargo Entegrasyonu 

Hazır kargo entegrasyonu e-ticaretin en önemli iş yükünü sırtınızdan alabilir. Aslında e-ihracat yapan firmaların en büyük sorunlardan birisi bu tarz işlemlerin rutin olmasıdır. Yurtdışına gönderilecek siparişlerin kargo süreci ile alakalı olarak her birisinin barkod ve etiket işlemlerinin yapılması gerekir. Aynı zamanda kargo fişi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de günlük yüzlerce sipariş ya da binlerce sipariş hacmine ulaşan işletmelerde ciddi bir zamana tekabül etmektedir.
 
Hazır hızlı kargo entegrasyonu sayesinde bunların üstesinden gelmek mümkündür. Bir siparişin pazaryeri sistemi üzerinden panele düşmesiyle beraber panele entegre edilmiş hızlı kargo modülüyle gönderime hazır hale gelmesi dakikalar içerisinde tamamlanabilir. Bunun e-ihracat şirketlerine hem iş yükü bakımından eleman gideri, hem de buna ilişkin olarak zaman tasarrufu sağladığından şüphe yok. Manuel kargo fişi doldurmak yerine otomatik olarak tüm bu işlemlerin birkaç tıkla çözümlenmesi bir tarafa olası hataların da minimum seviyeye indiğini vurgulamak gerekiyor.
 
Pazaryeri kargo entegrasyonu özellikle oluşan hataları sıfıra indirmek açısından önemli bir yapıya sahip. Çünkü bu sayede hatalı kargo çıkışı önlenmiş oluyor. Hatalı bir kargo farklı sorunlara neden olabiliyor. Müşteri memnuniyetini derinden sarsan bir tecrübe olmakla beraber iade ya da ulaşılamayan kargo gibi maliyet artışlarına sebebiyet verebiliyor. Online e-ticaret kargo entegrasyonu faydaları bakımından mikro ihracata hız kazandırmaktadır. 
 
E-ticaret için en önemli atılımlardan birisi olarak görülen hızlı kargo entegrasyonu şu aşamalarla önemi kavranabilecek bir olgudur. 
• Pazaryerlerine entegre edilmiş hızlı kargo modülü sayesinde müşterilerinizin verdiği siparişler anlık olarak sisteme düşer. 
• Mevcut siparişlerde müşterilerinizin oluşturduğu adres bilgileri aynı zamanda kargo tarafından kullanılacak teslimat bilgileridir.
• Direkt olarak kargo firmasına iletilen bilgiler sayesinde olası bir hataya, insanların dalgınlıkla yaptığı yanlışlıklara mahal verilmez.
• Kargo barkodu otomasyon dahilinde oluşturulur ve birkaç dakikada paket üzerine eklenerek sevkiyata hazır hale getirilir. Saatler sürecek bir iş yükü dakikalar içerisinde tamamlanabilir.
• Kargo barkodunda yer alan kod aynı zamanda sipariş ekranında da yer alarak entegrasyon panelini doğrular. 
• Sonrasında tek yapılması gereken nokta kargo fişinin fiziksel suretini gönderinizin üzerine ekleyip ayırmaktır. 
 
E-ticaret hızlı teslimat entegrasyonu aynı zamanda günümüzde pek çok inovasyona ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin bu süreçler firmanız dahilinde hızlı kargo sürecini mümkün kılar. Ek olarak yurtdışına kargo anlaşması yaptığınız firmaya gönderilerinizi teslim etmek zorunda değilsiniz. Direkt olarak o gün gerçekleşen sipariş gönderilerini deponuzdan alınmasını talep edebilirsiniz. Eğer hızlı kargo entegrasyonu kullanımı söz konusuysa kargo firması gönderileri almaya geldiğinde en hızlı aksiyonu sağlar.
• Birkaç dakikada sevkiyata hazır hale getirdiğiniz gönderileriniz kargo firması personeli tarafından alınır.
• Barkodu terminale okutularak sisteme girişi sağlanır. 
• Aynı zamanda kargo fişinde yer alan barkodun sisteme aktarılmasıyla beraber otomatik olarak kargo kodu oluşturulmuş olur.
• Kargo takip sistemi dahilinde ilgili takip numarası pazaryerine işlenir. 
• Kargo fişinin üzerindeki iletişim bilgilerine de kargo takip numarası iletilir. Müşteri en hızlı şekilde sevkiyat için aksiyon alındığını fark eder.
• Eğer pazaryeri kargo entegrasyon ayarlarında ya da tanımlı kullanıcı tercihlerinde kargo takip kodu bilgisi paylaşma özelliği aktifse hangi seçenek tercih edilmişse gönderim sağlanır. 
 
Hızlı kargo entegrasyonunun avantajları başta kolaylık ve kâr olarak karşımıza çıkıyor. Burada hem eleman giderlerinin düşmesiyle oluşan mali kârdan, hem de zamandan tasarruf edilmesinden bahsedilebilir. Üstelik günümüz ticaret standartlarında hız en önemli faktör olmaya devam ediyor. İşte bu yüzden hızlı teslimatlar en çok tercih edilen kargoya dönüşüyor. Ekspres kargo ne kadar önemliyse hızlı aksiyon almak o kadar önem kazanıyor. Bunu daha iyi algılayabilmek adına yurtdışına kargo transfer süreleri kadar hızlı kargo entegrasyonuna da yönelmek gerekiyor. 
 

Düşük Maliyetli Yurtdışı Kargo

Kargo maliyetlerini düşürmek için uygulanabilecek pek çok metot var. Daha uygun kargo kutusu seçimi, desi ile uyumlu paketleme teknikleri ve organizer kutu tasarımlarıyla aynı müşteriye tek gönderim sağlamak bunlara örnek gösterilebilir. Tabii ki bunlara rağmen düşük maliyetli yurtdışı kargo teklifleri üzerine araştırma yapıldığına şahit olabiliyoruz. Çünkü e-ticaret söz konusu olduğunda kargo maliyetleri belirleyici bir masraf kalemine dönüşüyor. Bunu minimuma indirmek direkt olarak kârlılığı arttırdığı için ciddi bir avantaj sağlanabiliyor. 
 
Türkiye’de yüksek kâr marjı yakalanabilmesi için yurtdışına kargo fiyatları açısından avantajlı bir fiyat teklifine ihtiyaç olduğu aşikâr. Bunu sağlayan firmalar arasında seçim yaparken de teslimat süresi detayı es geçilmemelidir. En basitinden denizyolu ile yani gemi kargo seçeneğinin standart olarak Express kargo ile özdeşleşen uçak kargoya kıyasla daha uygun fiyatları bizlere sunduğu biliniyor. Üstelik konteyner taşımacılığı gibi parsiyel taşımacılık için çok ciddi bir fiyat avantajını dünyanın hemen her noktasına mümkün kılıyor. Ancak teslimat süreleri havayolu taşımacılığı ile kıyaslandığında e-ticaret için ciddi bir risk faktörüne dönüşüyor. 
 
Aslında burada müşteri taleplerinin de önemli olduğunu vurgulayabiliriz. Örneğin e-ihracat yaparken müşterilere ekonomik kargo gönderisi olarak denizyolu taşımacılığı tercihi sunulabilir. Buna ek olarak ekspres kargo olarak havayolu taşımacılığı opsiyonu ayrı olarak verilebilir. Ancak günümüz e-ticaret dinamikleri en hızlı teslimat seçeneği üzerine kurgulandığı için fiyat avantajından ziyade hız tercih edilmeye devam ediliyor. 
 
Yurtdışına kargo maliyetini düşürme yöntemleri uygulandığında havayolu tercih edildiğinde dahi minimal fiyatlarla karşılaşmak mümkün hale gelebiliyor.
• Kargo sürecinden önce tercih ettiğiniz paketleme kutularının ölçülerini tasarlayın. 
• Kargo firmalarının hacim odaklı ölçüleri ilham verici olabilir. Ürün gamınıza bağlı olarak ürünlere özel kutu ölçüleri belirleyerek kutu tasarımı yaptırabilirsiniz.
• Bu hem firmanızın kutu ile tanıtımı açısından önemli bir kriter olur, hem de ürüne özel kutuyla yurtdışına kargo maliyeti açısından en önemli belirteçlerden olan hacim açısından kâra geçersiniz. 
• Çaydanlık boyutunda bir gönderiyi fırın boyutunda bir kutuyla göndermeniz durumunda ödeyeceğiniz kargo miktarı hacimsel ağırlık daha büyük çıkacağı için fırın gönderisiyle eşdeğer olacaktır.
• Düşük maliyetle yurtdışına kargo göndermek için ürünlerinize uygun ölçülere sahip kargo kutularına sahip olmanız en önemli unsurdur. 
 
Yurtdışı kargo fiyatlarını düşürmek için tercih edebileceğiniz yollar arasında bunlar yer alıyor. Kutu tasarımlarının üzerine markanızın ismini bastırmanız, logonuzu ekletmeniz ve özenle paketlemeniz direkt olarak müşterilerinizde kalite algısını da yaratacaktır. 
 

İhtiyaçlara ve İsteklere Göre Uluslararası Kargo Çözümleri

İhtiyaç dahilinde tercih edilebilecek pek çok opsiyon kargo firmaları tarafından sunulmaktadır. Günümüz e-ticaret dinamikleri bununla alakalı pek çok standardı inovatif yenilikler dahilinde görmemizi mümkün kılmaktadır. Onlarca gün süren yurtdışı kargo transfer süreleri artık birkaç günde teslim edilecek düzeye gelmiştir. Bunun ana sebebi ise ekspres kargo seçeneklerinin artması ve daha ulaşılabilir olmasıdır.
 
Türkiye’den yurtdışına kargo gönderimi yaparken ekspres kargo seçeneğini tercih etmenin pek çok avantajı var. E-ihracat noktasında siparişlerin pazaryerine düştüğü andan itibaren en hızlı şekilde alıcıya teslim edilmesi önemli bir faktördür. Dolayısıyla mikro ihracat açısından gönderisini hızlı ulaştırmak isteyen firmalara ekspres kargo ihtiyacına yönelik çözümler üretiliyor. İsteklerinize bağlı olarak bunlar en uygun fiyatlarla listelenebiliyor.
 
Hatta 1-2 gün içerisinde dünyanın farklı ülkelerine kargo teslimatı yapılabildiği gibi bunu en uygun fiyatlarla değerlendirebilmeniz için farklı ekspres kargo opsiyonları da hazırlanıyor. Eko ekspres kargo bunun en net örneği iken diğer talepleriniz de es geçilmiyor. Yüksek değere sahip kargolarınız ya da zarar görme potansiyeli olan bir gönderiniz varsa kendinizi güvence altına alabiliyorsunuz. Sigorta hizmeti sayesinde ürününüz garantili bir biçimde alıcıya ulaştırılıyor.
 
Olası bir hasar alma, kaybolma ya da çalınma durumunda ise yurtdışına sigortalı kargo gönderimi hizmetiyle zararınız sıfır noktasına ulaşıyor. Hem alıcının hem de satıcının memnuniyeti bu bağlamda uluslararası kargo firmaları tarafından sağlanabilmiş oluyor. Uçak kargo seçeneğinin hızlı kargo ile bir bütün olması, daha fazla tercih edilmesi ve bunun getirisi olarak uygun maliyetlere inmesi yine arz talep dengesindeki uyumu gözler önüne seriyor. 
 
Yurtdışı kargo entegrasyonu sayesinde pazaryerlerinde sipariş ile kargo arasındaki zaman kıstası son derece kısalabiliyor. Yine taleplere bağlı olarak sunulan uluslararası taşımacılık çözümleri takip sistemlerini beraberinde getiriyor. Alıcı dilediği zaman kargo takibi yapabileceği gönderi koduna henüz sevkiyat başlamadan evvel ulaşabiliyor. Entegrasyon öylesine kullanışlı bir panel yapısı sunuyor ki hem satıcının ürünü kargoya vermeye hazır hale getirmesi birkaç dakika sürüyor, hem de aynı süreçte alıcı kargosunun anlık olarak sevkiyat sürecini takip edebiliyor. 
 

Yurt Dışından Yapılan Alışverişlerde Gümrük Vergileri ve İşlemleri

Gümrükleme işlemleri uluslararası kargo standartlarının en dikkat edilmesi gereken aşamalarıdır. Günümüzde Türkiye’nin yurtdışından alışverişte vergi muafiyeti noktasında oldukça düşük tutarlara ulaştığını söylemek gerekiyor. Eskiden yüzlerce € bazında olan tutar günümüzde 22 € bandına kadar gerilemiş durumda. Yurtdışından alışverişte gümrük vergisi için Ticaret Bakanlığının sunduğu rakamlar ise Avrupa Birliği bölgesinden yapılan araştırmalarda ürünün değeri üzerinden %18, diğer tüm ülkelerden yapılan alışverişlerde ise %30 olarak görünüyor. 
 
Ayrıca tek bir istisna kitap ve basılı yayınlar için yapılıyor. Bu ürünlerde %0 vergi ile alışveriş yapılabiliyor. Ayrıca satın alınan ürünün mevcut fiyat ve üzerinden belirlenmiş gümrük vergisine ek olarak ÖTV kapsamında olması da mümkündür. Eğer ÖTV listesinde yer alan bir ürün ise yukarıdakilere ek olarak %20 oranında ÖTV’ye tabi olacağını hatırlatmak gerekiyor. Üst limit olarak ise Türkiye’nin uyguladığı meblağ 1.500 € olarak görünmektedir. Yani 1.500 € üzeri bir tutara sahip olan ürünü yurtdışından satın alıyorsanız ithalat için gerekli belgelere sahip olmanız şarttır. 
 
Tabii ki Türkiye’de gümrükleme işlemleri yasalar dahilinde bu şekilde seyrediyor. Fakat bu global bir kıstas değil. Bir ürün yurtdışına gönderildiğinde hedef ülkenin yasalarına göre gümrükleme işlemleri yapılmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’den yurtdışına ürün gönderimi yaparken de bu limitler gideceği ülkenin yasaları çerçevesinde tahsis edilir. 
 
Gümrükleme sürecini firmanız adına yürütebilecek gümrük müşavirleriyle ortak çalışabileceğiniz gibi profesyonel olarak kargo firmanız aracılığıyla da bu aşamaları sorunsuz bir biçimde geçebilirsiniz. Özellikle e-ticaret ve mikro ihracat yapan firmaların üçüncü taraf kargo firmalarında en çok rağbet gösterdiği hizmet gümrükleme hizmetleridir. 
 
Mikro ihracat için belirlenen ve dikkat edilmesi gereken gümrük işlemleri şu şekilde listelenmektedir.
• Mikro ihracat kapsamında mevcut gönderilerin azami ağırlığı 300 kilogram olmalıdır. 
• Mevcut ürünün pahası ise maksimum 15.000 € olmalıdır. 
• E-ihracat kapsamında hızlı kargo firması ile anlaşma yapmanız halinde ekstra bir katılım masrafına dahil olmazsınız. 
• İhracatçı birliği üyeliği olmasa dahi ürünlerinizin gönderimini gerçekleştirebilirsiniz.
• Gümrük müşavirliği hizmeti almak zorunda kalmazsınız. 
• KDV iadesi hakkından yararlanırsınız. 
• Yurtdışına hızlı kargo şirketi tarafından ürününüz deponuzdan alınır, tüm gümrükleme işlemleri tamamlanır ve sevkiyata hazır hale getirilir. Akabinde sevkiyat tamamlanır ve hedef adrese teslim edilir.
 

Tüm Dünya Ülkeleri İçin Ağırlık ve Hacimlere göre Kargo Ücretleri

Türkiye’den yurtdışına kargo ücretleri ağırlık ve desi üzerinden hesaplanan değerler neticesinde belirlenir. Gideceği ülkenin bulunduğu hizmet bölgesine göre de farklı fiyatlarla karşılaşılması mümkündür. Burada gerçek ağırlığının haricinde desi ile hacimsel ağırlığı hesaplanır. Buna bağlı olarak her ülke için farklı fiyat standartları doğabilir. 
 
Ayrıca tüm dünya ülkelerine kargo fiyatı belirlenirken yurtdışına kargo anlaşması yapmak size avantajlı fiyatlar sunabilir. Özellikle bu kargo anlaşmaları ile şöyle avantajlı fiyat örnekleriyle karşılaşabilirsiniz. 
• 25 kilogram üzeri Amerika kargolarında kilogram başına 5,75 € ödeme. 
• Avrupa Birliği bölgesine gidecek 70 kilogram üzeri kargolarınızda kilogram başına 5,50 € ödeme. 
• E-ihracat yapan firmalara özel olarak 0,5 kilogram kargo tutarı için 15 € sabit fiyat. 
 
Bu tarz kampanyalı yurtdışı kargo ücretleri sayesinde mikro ihracat yaparak çok büyük kâr marjlarına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda üçüncü taraf kargo firmaları pek çok kargo şirketinin ürün ağırlık ve desi ölçüsüne ya da lokasyonuna göre farklı fiyatlarını karşılaştırma şansı sunabilmektedir. 
 

Satın Alınan Ürünleri Yurt Dışına Gönderme

Bir e-ihracat girişiminde satış yapabilmek oldukça önemlidir. Günümüzde bunu Türkiye’de yapabileceğimiz çok sayıda pazaryeri bulunuyor. Özellikle bu sayede yüksek satış rakamlarına ulaşmak mümkün olabiliyor. Asıl önemli olan unsur ise satın alınan ürünü yurtdışına nasıl kargolarım sorusu oluyor. 
 
Bu bağlamda satın aldığınız ürünü ulusal kargo şirketleriyle ya da global lojistik devleriyle dünyanın dilediğiniz ülkesine gönderebilirsiniz. Üçüncü taraf kargo firmaları da hem entegrasyon alanında yaptıkları atılımlarla, hem de geniş bir fiyat karşılaştırma tablosu sunmalarıyla dikkatleri üzerine çekebiliyorlar. 
 
Dilerseniz yurtdışı kargo anlaşması yaparak ürünlerinizin deponuzdan ya da firmanızdan alınmasını sağlayabilirsiniz. Teslim alınan kargolar hazırlanarak yurtdışına sevkiyata uygun hale getirilmektedir. Yurtdışına uçak kargo ile hızlı bir biçimde en uygun fiyatlarla kargo gönderimi yapılabiliyor. Express kargo teklifleri ile kargonuzu 1-2 günlük süreçte hedef adresteki alıcıya ulaştırabilirsiniz. Türkiye’nin konumu gereği karayolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığı ile de çok geniş bir hizmet yelpazesi sunduğunu vurgulayalım. 

Encontraste la respuesta a la pregunta que buscabas?

Yurtdışı kargo hizmetinde diğer hızlı kargo taşıma yöntemlerine göre Fast Express Kargo hava ile uçak kurye taşımacılığında oldukça güvenilir ve hızlıdır. Yurtdışına en hızlı bir şekilde ürün, mal, ürün ve belge göndermek için bizlere ulaşabilirsiniz. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/
Yurtdışı kargo gönderlerinde süreçler öncelikle kargonun nasıl ve nereden teslim edileceği ödemenin nereden yapılacağı yani alıcı tarafından mı yoksa gönderici tarafından mı ödeneceği belirlenmelidir. Kargo teslimi sonrası ilgili uçuşlar üzerinden gümrüğe girip işlem sonrası gümrükten taşıma firmasınca teslim alınan kargo dağıtım için adrese yönlendirilir. Adreste olunmaması gibi durumlarda mutlaka kargo firmasına bilgi verilmelidir. Bu durumlarda kargo firması malzemeyi belirli bir süre depolayabilir sonrası iade veya imha talep edilecektir. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

SERVICIO AL CLIENTESOPORTE VITALWHATSAPP