Yurtdışı Gümrük Vergisi Ne Kadar?

16-12-2022 15:13'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 20-12-2022 14:41

Yurtdışı Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Ticaretin her türlüsünde vergi konusuna önem verilmesi gerektiğinden yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda her ülkenin kendine göre olan vergi prosedürü bulunur. Özellikle uluslararası ticaret yapılırken bu konu daha çok hassasiyet ister. Buna ek olarak bunu bilen tüketicilerde bu doğrultuda alışveriş yapar. Yurtdışından ürün almayı kolaylaştırmakta olan e – ticaret için de vergi konusu son derece önemlidir.
Karşılaşılacak vergi türleri ise gümrük vergisi olarak hepsi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Gümrük vergisi birçok çeşitte bulunmakla beraber hepsinin oranları farklıdır. Gönderinin yapılacağı ülkeye göre gümrük vergisi alınmakta ve bu ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu durumda yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? Bu konuda yakın zamanda düzenlenmiş olan gümrük vergisi oranları dikkate alınır. 
Özellikle doğrudan Avrupa Birliğinden gelen ülkelerde, ABD, Çin gibi ülkelerden gelen ürünlerde olacak şekilde vergi oranları farklılık gösterir. Bu nedenle de yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda ilk olarak gönderinin nereden geldiği ile ilgilenmek gerekir. Bu sayede her ülkenin ayrı şekilde gümrük vergisi olmasından kaynaklı oranlar farklıdır. 

Yurtdışı Gümrük Vergisi Hesaplama 

Yurtdışı gümrük vergisi hesaplama konusunda yurtdışından gelmekte olan ürünler hakkında yapılması gereken işlemler vardır. Yurtdışı ürünlerinden alım yapan kişiler gümrük vergisinin ne kadar olduğuna ya da gümrük vergisine ilişkin olan detaylara bakarak ürün almalıdır. Bu sayede maliyet kontrolü yapılarak kişiler bilinçli şekilde ürün alımı gerçekleştirir. Hangi üründen ne kadar vergi alınması gerektiğini ürünün GTİP’i belirler. Bu bilgiye ulaşılmasının ardından gümrük vergisi hesaplama aracı rahatlıkla kullanılır. GTİP ile yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda da bilgi alınabilir. 
İnternet üzerinden yapılan vergi hesaplama araçları sayesinde kişilerin ne kadar vergi ödeyeceği ortaya çıkar. Tabi ki bu hesaplamanın üzerine eklenebilecek olan vergilerin varlığını da bilmeniz gerekir. Tüm bunları yapılmasının ardından kişinin ne kadar gümrük vergisi vermekle yükümlü olduğu anlaşılır. Bu durumda yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusuna yönelik olarak ülkeleri ve ürün detaylarını bilmekte fayda vardır. 

Yurtdışı Gümrük Vergisi Limiti

Yurtdışından ürün getirilmesi E – ticaret döneminde oldukça popüler gelmiştir. Burada aklınıza gelen hemen her ürünü düşünebilirsiniz. İnsanlar Türkiye’den daha uygun fiyatlı olarak farklı ülkelerden eşyaları ve ürünleri getirir. Bunun içinde yurtdışı gümrük vergisi limiti vardır. Kişilerin bu limiti bilmesi ve ona göre farklı ülkelerden gelirken ürün getirmesi en doğrusu olur. Son zamanlarda yapılan değişiklikle birlikte ürün değeri 1 Euro ya da 1 Dolar olsa da gümrük vergisi ödenmektedir. 
Bu gelen yeni değişiklikle birlikte ürün getirme limitine son verilmiş oldu. Bun ek olarak E – ticaret ile kişilerin yurtdışından getirmek istedikleri ürünlerde de sipariş limiti vardır. Bu durumda 5 adet sipariş verilme hakkı bulunur. Bir ay içinde en fazla 5 adet ürünü yurtdışından sipariş edebilmek mümkündür. Yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusu hakkında ise birtakım durumlara bağlı olarak oranlar değişiklik gösterir. 

Yurtdışı Gümrük Kuralları 

Kişiler tarafından yurtdışından getirilmekte olan ürünler konusunda ticari mal ve şahsi mal arasında farklılıklar olur. Satış amacı taşımayan ve sadece kişisel kullanım için alınan ürünler konusunda yurtdışından rahatlıkla sipariş verilir. Ticari maldan kastedilen ise oradan gelen ürünün satılmak amacıyla tekrar satışa sunulmasıdır. Bu durumda ise yurtdışı gümrük kuralları devreye gider. Alınacak olan ürün ve geldikten sonra ülkede satılacak ürün için belgeler hazırlanmalıdır. 
Ürüne dair olarak belgeler, sınırlamalar, ödenecek olan gümrük vergisi gibi durumlar ürünün niteliğine göre farklılık gösterir. Yurtdışından getirilmekte olan ürün için gümrük vergisi tarafından istenen verginin oranını da bilmek gerekir. Aynı zamanda yasaklı ürünler bulunduğu için bu ürünlerin de yurtdışından getirilmemesi gerekir. Bu noktada yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda ürünün niteliğine ağırlık vermek gerekir. 
Gümrük vergisini etkileyen her durum kural olarak belirlenmektedir. Özellikle yasaklı ürünlerin alınmaması konusunda titizlik oluşmaktadır. Kurallar içinde cep telefonu, kozmetik ürün, uyuşturucu, et ve süt ürünleri, tütün ürünleri, alkollü ürünler, silah ve tüfek gibi ürünler de yasaklıdır. Verginin ödenmesi konusunda ise verginin ödenmesi halinde ürünü teslim almak mümkün olur. Yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunun açığa kavuşturulması için her ülke için geçerli olan oranlar dikkate alınır. 

Yurtdışı Gümrük Muafiyeti 

Gümrük vergisinden muaf olmak konusunda birtakım özel durumlar ve ürünler dikkate alınır. Yurtdışı vergi muafiyeti hakkında yapılan düzenlemeyle beraber ilk olarak belirli kişilerin bu vergiden muaf tutulması söz konusudur. Burada ilk olarak Cumhurbaşkanının zat ve ikametgahına gelmekte olan ürünler vergiden muaftır. İthal edilmekte olan diplomatik eşyalar, Milli mücadele ile ilgili olan her türlü malzemeler, silah, teçhizat, araç gereç, makine, cihaz ve sistemler de vergiden muaftır.
 Buna ek olarak belirtmek gerekirse değeri 150 EURO yu geçmemekte olan eşyalarda aynı şekilde vergiden muaftır. Bu rakamı geçmeyen kişisel eşyalar kapsamında kitap vb eşyalar baz alınır. Bu sayede yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda bazı durumlarda muafiyet sağlanması da mümkündür.

Yurtdışı Giden Kargo Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Gümrük vergisi ile ilgili olarak yapılan düzenleme ve kurallara göre yurtdışı giden kargo gümrük vergisi ne kadar? Burada ilk olarak kargonun nereye gönderileceği ve ürünün ya da paketin niteliği dikkat çeker. Bu yüzden de net olarak gümrük vergisi hesaplanamayacağından kişilerin detaylı olarak gümrük vergisi hesaplaması yapması gerekir. Bu da yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? sorusu gibi detaylı ve özel şekilde inceleme ve özel değerlendirme gerektirir. 
Yurtdışından Gelen Kargo Gümrük Vergisi Ne Kadar?
Türkiye’de gümrük vergisi oranları belirlenmekle beraber kişilerin bu oranları bilmesi gerekir. Yurtdışından gelen kargo gümrük vergisi ne kadar? konusunda ülkeler için belirlenen oranlar önemlidir. Doğrudan Avrupa Birliği ülkelerinden birinden gelen kargo için %18 oran belirlenirken, Çin ve ABD gibi ülkeler için de %30 oranı belirlenmiştir. Bu doğrultuda gerekli olan hesaplamalar ile gümrük vergisinin ne kadar olacağı ortaya çıkmaktadır. Yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? Tamamen ürünün ve ülkenin değişiklik göstermesine bağlıdır. 
Gümrük Vergisi Sorgulama
Gümrük vergisi sorgulama için GTİP aracılığıyla sorgulanabilecek olan vergi türlerinde hizmet aktif durumdadır. T.C Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı gümrük vergileri sorgulama alanından E – işlemler altından sorgulama yapılır. Bu sayede yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda da açıklama almış olunmaktadır. 

GTİP Code a Göre Gümrük Vergisi Hesaplama 

Gümrük vergisini öğrenmek için kolaylıkla arama yaparak ve GTİP Code a göre gümrük vergisi hesaplama yöntemini kullanarak vergiyi hesaplayabilirsiniz. Bu işle için de GTİP kodunu bilmek ve bunun için de TC kimlik numarası ile koydu sorgulamak gerekir. İnternet üzerinden kolaylıkla sağlanacak olan bu hesaplama yöntemi için GTİP kodu yeterli olur. 
Gümrük vergisinin en iyi şekilde hesaplanması için GTİP ile işlem yapmaya özen göstermek gerekir. Kişilere verilmekte olan bu 12 haneli kod ile gümrük vergisinin hesaplanması ve buna göre önlem alınması söz konusudur. Tüm bunlar sonucunda yurtdışı gümrük vergisi ne kadar? konusunda net bilgi almak için ürünün nereye gideceğini ve niteliğini bilmek yeterlidir. 

Encontraste la respuesta a la pregunta que buscabas?

AB ülkelerinden direkt olarak Türkiye'ye gelen ürünlere gümrüklerde %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için ise %20 gümrük vergisi uygulanmaktadır.
Gümrük vergisi, ithalatın gerçekleştiği tarihteki gümrük yükümlülüğündeki tarifeye göre CIF Kıymet (Eşya Bedeli + Navlun (Uluslararası taşıma bedeli) + Sigorta) formülü üzerinden hesaplanmaktadır

SERVICIO AL CLIENTESOPORTE VITALWHATSAPP