Yurt Dışına Belge Göndermek

08-09-2022 17:19'de Oluşturuldu Son Güncelleme : 19-12-2022 09:43

Yurt Dışına Belge Göndermek

Yurt dışına gönderilecek olan belgeler ve evraklar diğer kargolara nazaran daha önemli şeylerdir. Çünkü yurt dışına gönderilecek olan belgeler önemli bilgiler taşıyabileceği için zarar görmeleri halinde müşteriyi zora sokabilir. İşte bu yüzden kargo şirketleri bu durumun farkındadırlar ve bu gibi durumlar için önceden önlem almışlardır. Kargo firmaları müşterilerinin teslim etmiş oldukları belgeleri özenle paketlemektedirler. Bu paketler sıvı geçirmeyecek ve bir darbe halinde zarar görmeyecek şekilde tasarlanır. Bu şartlarda tasarlanan paketler diğer kargolardan ayrı bir şekilde nakliye edilirler. Böylelikle zarar görme ihtimalleri düşürülmüş olur. Yurt dışına gönderilecek olan evrakların ücretleri de ağırlığının çok az olması sebebiyle daha düşük olacaktır. En küçük paketlerin yurt dışına ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerine gönderim ücretleri 9 Euro’dan başlamaktadır. Bu şekilde gönderilen kargolar daha konforlu bir şekilde sahiplerine ulaştırılırlar. 

Yurt Dışına Kıyafet Göndermek

Yurt dışına kıyafet gönderebilmek için ülkemizde pek çok kargo firması vardır. Yerli kargo şirketlerinin birçoğu uluslararası alanda da sevkiyat yapmaktadır. Bunların dışında dünya çapında işlem yapan ve her ülkede şubeleri bulunan yabancı markalarda vardır. Bu markaların hepsinin Türkiye’de temsilcileri ve şubeleri bulunmaktadır. Bunların dışında yerli olan Yurt içi kargo firmaları da yurt dışına kıyafet gönderimi yapabilmektedir. 
Yurt dışına gönderilecek olan kıyafetler kargo firmaları tarafından sağlam kalacak şekilde paketlenir. Sevkiyat için hazır olan ürünler kargo şubesinde hazırlandıktan sonra karayoluyla hava alanlarına götürülür. Burada sorunsuz bir şekilde gümrük kapısından geçen ürünler yurt dışına gitmek üzere yola koyulur. Güvenli bir şekilde teslim edileceği ülkeye ulaşan kargolar gümrükten geçerek ülkeye girer ve ilgili kargonun o ülkedeki şubesine götürülür. Ve daha sonra firmanın eline ulaşan kıyafetler ilgili adreslere teslim edilir. 

Yurt Dışına Halı Göndermek

Yurt dışına halı göndermek mümkündür. Yurt dışına gönderilecek olan halılar kargo firmaları tarafından tekstil ürünü veya hediyelik eşya olarak algılanmaktadır. Ürünün güvenliği de bu hususta sağlanmaktadır. Yurt dışına gönderilecek olan halıların boyutları ve genişlikleri farklılık göstereceği için fiyatlar biraz daha farklı olabilir. Yurt dışına kargo gönderimi esnasında Türk şirketler 0.5 kiloluk ürünü yaklaşık 300 lira gönderim ücreti almaktadır. Bir halının kilosunu ve boyutunu hesaplarsak fiyat değişiklik gösterebilir.
 Gönderilecek olan halılar özenle paketlendikten sonra hava yolu, deniz yolu ya da kara yoluyla gönderilmek üzere yola konulur. Kargoyu gönderen müşteri gönderim ücretini ödedikten sonra ürün yola çıkar. Hava yolu ile gönderilen ürünler 1 hafta içerisinde alıcıya ulaşırlar. Ancak deniz yolu ya da kara yolu tercih edilirse süre çok daha fazla uzamaktadır. Halının gönderilirken tek vesait de ya da çift vesait de gönderilmesi de kargonun sahibine ulaşacağı süreyi etkilemektedir. 

Yurt Dışına Valiz Gönderme

Yurt dışına valiz göndermek mümkün olduğu gibi gönderilecek başka bir ürünün valizle gönderilmesi de mümkündür. Yurt dışına valiz göndermek bazı durumlarda riskli olabilir. Çünkü valizin içinde bir şey olup olmadığı yada bir şey varsa ne olduğu gümrükte memurlar tarafından anlaşılamayacağı için gümrük memurları valizin içini kontrol etmek isteye bilir. Eğer valizin içinde bir şey varsa ekstra gönderim ücreti alınır.
Valizin içinde gönderilmesi yasaklı bir ürün varsa kargoyu gönderen kişi ve göndermeyi kabul eden firma hakkında işlem başlatılır.  Eğer yurt dışına sadece valiz gönderiliyorsa hiçbir sıkıntı olmadan ürün paketlenir ve gideceği adrese ulaştırtılır. Valiz eğer hediye olarak gönderilmek isteniyorsa müşteri ürünün hediye paketine konmasını ve süslenmesini talep edebilir. Gönderilen valizin gönderim ücreti kantara konularak ağırlığı hesaplanmış bir şekilde belirlenir. 

Yurt Dışı Kargo

Yurt dışına kargo göndermek artık günümüzde gerekli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Müşteriler yurt dışındaki ailelerine, arkadaşlarına ya da ticari münasebet içerisinde bulundukları kişilere artık daha rahat kargo göndermektedirler. Kargo şirketleri bu tarz taleplerin artması vesilesiyle ürünleri daha güvenli ve daha ucuz gönderebilmek için birçok yöntem geliştirmiştir. Bunlardan biri artık neredeyse bütün kargo firmaları yurt dışına gönderilecek ürünleri hava yolu ya da deniz yolu ile göndermektedir. Çünkü kara yolu ile gönderim hem daha maliyetli hem de daha uzun sürmektedir. 
Hava yolu ile gönderilecek olan kargolar için de firmalar daha kolay hizmetler sunmaktadır. Bunlardan biri Express kargo hizmetleridir. Bu hizmet tercih edilerek gönderilen kargolar 2 iş günü içerisinde sahiplerine ulaşırlar. Çünkü Express kargo ile gönderilen ürünler özel ürün olarak sayılmaktadır. Ayrıca Express kargodaki ürünler hızlı bir şekilde sahiplerine ulaşırlar. Express hava yolları tercih edildiği için ürünler daha özel yöntemlerle paketlenmektedirler. Tabi ki bütün bu ekstra hizmetlerin karşılığında kargo firmaları bu işlemler için fazladan ücret talep etmektedirler. 

Yurt Dışı Alıcı Ödemeli Kargo

Yurt dışına alıcı ödemeli kargo genellikle ticari işlemlerde tercih edilen bir yöntemdir. Örneğin internetteki platformlar üzerinden ya da bir uygulama üzerinden bir satış gerçekleştiği zaman kargo gönderimi ticari faaliyet olarak algılanmaktadır. Çoğu alım- satım uygulaması yurt içi ve yurt dışı satışlarda kargo işlemlerinde kendilerini referans olarak kullandırmaktadırlar. 
Örneğin yurt dışına alıcı ödemeli bir kargo işlemi gerçekleşeceği zaman aracılık yapan uygulama anlaşmalı olduğu kargo firmasının kullanılmasını şart göstererek kargo ücretinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu sayede taraflar uygulama aracılığıyla hem daha güvenli hem de daha ucuza maliyetle kargo işlemini halletmiş olurlar. Diğer yandan ticari bir faaliyetin olmadığı durumlarda, yani örnek olarak Türkiye’de yaşayan kişinin yurt dışındaki ailesine kargo göndereceği ve kargo ücretinin de alıcı taraftan yapılacağı durumlarda işlemler şöyle işlemektedir. 
Kargo gönderici kişi istediği kargo firmasına giderek göndermek istediği kargoyu adres bilgilerini ve birtakım bilgileri vererek teslim eder. Yurt dışındaki kargoyu alacak kişi de aynı kargo firmasına giderek kendisine gelecek olan kargonun ücretini hesaba teslim eder. Verilen para kargo alıcının eline ulaşana kadar havuz hesabı denilen bir hesapta tutulur. Alıcı isterse kargoyu teslim almaktan vazgeçer ve havuz hesabındaki yatırmış olduğu parayı teslim almayı talep eder. Tabi ki bu gibi durumlarda ücretin alınması çok kolay değildir. Kargo firması teslimat iptalinin haklı bir nedeni olduğuna ikna olursa ücreti teslim eder. Eğer ikna olunmazsa ücret alıcıya teslim edilmez ve kargo yine de gönderilir. Fast Express Kargo karşı ödemeli gönderilerinizde ekonomik fiyatlar sunabilmektedir.

Yurt Dışı Hızlı Kargo

Yurt dışına en hızlı şekilde kargo göndere bilmek için kargo firmalarının sunduğu bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri kargonun online ortam ile gönderilmesidir. Bu işlemlerde kargoyu gönderecek kişi göndermek istediği firmanın internet sitesine ya da varsa uygulamasına girer. İnternet sitesinden online kargo bölümüne girerek teslim edeceği kargonun adetini, boyutunu, ağırlığını ve cinsini belirtir.
 Daha sonra ya kargo firması tarafından ürün gelip teslim alınır ya da gönderici kişi bizzat giderek kargoyu firmanın bir şubesine teslim eder. Kişi firma şubesine gitse bile burada hiçbir işlem gerçekleştirilmez, sadece müşteri kargoyu teslim eder. Daha sonraki süreçte de kargo, şirket tarafından belirlenen ulaşım yolu ile istenilen süre de gitmesi gereken adrese teslim edilir. Bu sırada müşteri kargosunun ne durumda olduğunu, yolda olup olmadığını ve gideceği adrese ulaşıp ulaşmadığını uygulama üzerinden takip edebilir. Bu yüzden online kargo işlemleri gerçekleşeceği zaman firmanın uygulamasını indirmek en doğru karar olacaktır.  

Yurt Dışına Ürün Göndermek

Yurt dışına ürün gönderilirken tercih edilebilecek çok fazla firma vardır. Tercih edilecek olan firma yerli ya da yabancı olabilir. Yerli firmalardan Yurt içi kargo, MNG kargo gibi özel firmaların bulunduğu gibi PTT gibi devlet firmaları da vardır. Özel firmaların tercih edilmesi halinde kargo daha hızlı bir şekilde teslim edilmektedir. Ancak özel şirketlerin kargo gönderim ücretleri devlet firmasından daha pahalıdır. Bu gibi yerli firmaların dışında Global’e açılmış, uluslararası alanda iş yapan yabancı firmalarda bulunmaktadır. 
Bu Global firmaların en büyük avantajı neredeyse bütün ülkelerde şubeleri bulunmasıdır. Yani Türkiye’den yurt dışına ürün gönderecek olan bir kişi yabancı firmaları tercih ettiği takdirde bu firmanın ürünün gideceği ülkede de temsilciliği bulunduğu için ürünün teslim alınması ve alıcıya ulaştırılması daha kolay olacaktır. Fakat yerli firmalarında bu gibi durumlarda sağladığı kolaylıklar bulunmaktadır. 
Yerli kargo şirketlerinin yurt dışında bazı ülkelerde anlaşmalı oldukları kargo şirketleri bulunmaktadır. Örneğin PTT kargonun Avrupa’da ki çoğu ülke de anlaşma sağladığı firmalar bulunmaktadır. Ya da özel kargo şirketlerinin de Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi yerlerde de ortakları bulunmaktadır. Bu ortaklıkların avantajı ise şudur. Türkiye’de ki bu şirketler teslim aldıkları kargoyu yurt dışındaki ortaklarının ‘yurt dışı alıp verme’ ofislerine gönderirler. Bu merkezlerde toplanan kargolar daha kolay bir şekilde belirtilen adrese ulaştırılır. Bu sayede müşterinin talebi karşılanmış olur.

Yurt Dışı Kargo Ücreti Hesaplama

Türkiye’den yurt dışına gönderilecek olan kargoların gönderim ücretleri bazı kriterler esas alınarak hesaplanır. Bunlar ürünün ağırlığı, boyutu, hacimsel ağırlığı, gönderilecek olan ülkenin uzaklığı gibi etkenlerdir. Bu kriterlerden ağırlık ve boyut çarpılarak 5000’e bölünür ve kilogram cinsinden bir sonuç alınır. Bu elde edilen sonuç ürünün hangi fiyat aralığına gireceğini belirler. Böylelikle ürünün gönderim ücreti belirlenmiş olur. Diğer yandan Türkiye’den yurt dışına gönderilecek olan ürünler için Euro cinsinden hesaplar şu şekilde yapılır. 2 kilogram ağırlığındaki kargolar için 9 Euro ile 16 Euro arası ve 5 kilogram ağırlığındaki ürünler için 30 Euro. Kilonun aynı olmasına rağmen fiyatın değişmesindeki tek neden ise ürünün boyutunun ve genişliğinin daha büyük olmasıdır. Çünkü genişliği daha büyük olan ürünlerin kaplayacakları alan daha büyük olduğu için firmalar tarafından ekstra ücret talep edilir. Yurt dışına gönderilecek olan ürünler yerli firma aracılığıyla gönderildiği zaman ücret Türk lirası cinsinden olacağı için fiyatlar değişmektedir. Türkiye’de ki yerli kargo firmaları yurt dışına gönderilecek ürünler için 2022 yılında şu şekilde bir fiyat listesi hazırlamışlardır. 500 gramlık küçük paketler için 311 tl, 10 kilogramlık ürünler için 596 lira ve 20 kilogramlık ürünler içinde 1162 liralık bir fiyat tarifesi bulunmaktadır. Yurt dışına gönderilecek olan ürünün kilosu eğer bu kilolardan büyükse ürünün mikro ihracat yöntemi ile gönderilmesi gerekir. Mikro ihracat seçeneğinde 300 kiloyu aşmayan ürünler gönderilebilir. Ayrıca mikro ihracat seçeneğinde ancak toplam değeri 15.000 Euro’yu aşmayacak ürünler gönderilebilir. Diğer yandan örnek olarak 50 kiloluk bir ürünün bu seçenekle gönderilmesi gerekmez. 

 

Encontraste la respuesta a la pregunta que buscabas?

Bulunduğunuz ilden yurtdışına gidecek olan kargonuzu en ucuz gönderebilmeniz için gideceği bölgenin uygun fiyatlı bir bölge olup olmadığı kargo firmanıza sorulmalıdır. Gidecek kargo paketi sağlam ama fazla ücret çıkmaması için ekonomik boyutlarda olmalıdır. Bulunduğunuz yere en yakın anlaşmalı acenteye teslimi için fiyat uygunluğu sağlanıp sağlanmadığı konusunda kargo firmasından bilgi alınmalıdır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/
Yurtdışı kargo gönderilerinde gümrük süreci alıcı ve teslimatın geleceği ülke gümrükleri tarafından uygulanan kanuni ülke prosedürlerine göre belirlenmektedir. Gümrük süreçlerinde geçen süre ve işlemlere ilgili taşıma firması doğrudan müdahale edemediği için müşterinin kendi gümrükçüsü veya şahsen başvurusu doğrultusunda işlem yapılmaktadır. Kampanya fiyatlarımızdan faydalanabilmeniz için www.fast-express.com/tr/kampanya/

SERVICIO AL CLIENTESOPORTE VITALWHATSAPP